Life is beautiful

“Nedopusť, aby ti včerajšok, zabral väčšinu dneška” – Will Rogers

Nájdeš nás aj tu

11 prekvapivých faktov o ryšavých ľuďoch, ktoré svedčia o ich jedinečnosti

Farba vlasov však nie je tým jediným, čím sa ryšaví ľudia líšia od bežnej populácie. Stránka brightside.me o nich zverejnila pár zaujímavých faktov.

1. Sú to „mutanti“

Za ľudskú farbu kože a vlasov je zodpovedný gén MC1R. Ľudia, ktorí ho nemajú dostatok, sú schopní produkovať viac melanínu. Práve ten farbí kožu a vlasy do červena. Gén MC1R je takisto zodpovedný za pehy, ktoré sú poznávacím znamením ryšavých ľudí.

2. Dokážu produkovať vitamín D

Kvôli svojej bledej pokožke sa ryšaví ľudia jednoduchšie spália a dokážu absorbovať viac slnečných lúčov. Práve preto sú schopní vyprodukovať viac vitamínu D.3. Ryšaví muži majú zdravotné výhody

Podľa štúdie majú ryšaví muži omnoho menšiu šancu, že dostanú rakovinu prostaty. Prečo tomu tak je, sa vedcom zatiaľ zistiť nepodarilo.

4. Majú väčšiu šancu, že ich napadne včela

Včely útočia na ryšavých ľudí omnoho častejšie než na ľudí s „bežnou“ farbou vlasov. Cítia sa totiž výraznou farbou vlasov ohrozené, a preto považujú ryšavých jedincov za predátorov.

5. Majú nižší prah bolesti

Aj v tomto prípade, môžu za to ich gény. Preto potrebujú viac liekov na to, aby akúkoľvek bolesť potlačili.

6. Majú menej vlasov

Ryšavé vlasy sú síce dosť hrubé, avšak nie je ich až tak veľa. Priemerná ryšavka ich má na hlave len okolo 90 000. Pre porovnanie, brunetky majú približne 110 000 a plavovlásky 150 000 vlasov.

7. Je pravdepodobné, že budú ľaváci

Podľa štúdie je pravdepodobnejšie, že ryšaví ľudia sa zaradia medzi ľavákov. 

8. Najviac ich žije vo Veľkej Británii

Najpočetnejšie skupiny ryšavých ľudí nájdete v Škótsku a Írsku, tvoria totiž 20 – 30% populácie. Vedci však predpokladajú, že ich gény majú pôvod v juhozápadnom Nórsku.9. Majú väčší strach zo zubárov

Súvisí to so spomínaným nižším prahom bolesti. Ryšaví ľudia citlivejšie reagujú na bolesť, a preto je pre nich návšteva zubára skutočnou nočnou morou.

10. U niektorých ľudí môžu vyvolať strach

Zdroj: Pixabay

Gingerfóbia je strach z ryšavých a pehavých ľudí. Áno, naozaj existujú aj takí, ktorí ňou trpia. Predpokladá sa, že tento strach pramení z výraznej odlišnosti od ostatku populácie.

11. Sú vzácni

Ľudí s ryšavými vlasmi je na svete len okolo 70 – 140 miliónov. Toto číslo predstavuje 1 – 2% z celkovej populácie.

Zdroj: brightside.me

You don't have permission to register