1. Inteligentní ľudia sa ľahko prispôsobia
Dokážu byť flexibilní a schopní fungovať v prostredí, ktoré nepoznajú, prípadne sa v ňom necítia komfortne. Dokážu pracovať bez ohľadu na komplikácie a obmedzenia, ktoré im toto prostredie prináša. Buď sa prispôsobia, alebo sa ho pokúsia zmeniť tak, aby im vyhovovalo.
2. Chápu, ako málo toho vedia
Tí najmúdrejší nemajú problém priznať, že niečo nevedia. Za svoje nedostatky sú dokonca vďační, pretože vďaka nim sa môžu niečo nové naučiť. Zaujímavé je, že ľudia, ktorí sú menej inteligentní, majú tendenciu preceňovať svoje poznávacie schopnosti. V istom experimente dostali študenti test a vzápätí si mali tipnúť, koľko otázok zodpovedali správne. Tí, čo testom neprešli, predpokladali, že boli úspešnejší. Naopak tí, čo mali výborné výsledky, mali tendenciu podceňovať sa.
3. Sú neustále zvedaví
Albert Einstein údajne povedal: „Nemám žiadny zvláštny talent, som len šialene zvedavý.“ Inteligentných ľudí fascinuje to, čo iní považujú za samozrejmosť. Predstavte si Isaaca Newtona a jeho jablko. Komu by už len napadlo rozmýšľať nad tým, prečo mu padlo na hlavu? On však vďaka tomu zistil, že existuje gravitácia a na jeho objavoch stojí celá fyzika.
4. Majú otvorenú myseľ
Nepremýšľajú v mantineloch, ale prijímajú nové nápady, nové technológie a neboja sa využívať nové príležitosti. Sú ochotní vypočuť si názor iného človeka, zvážia argumenty a dokážu zmeniť svoj názor, ak majú dostatok dôkazov.
5. Sú radi sami
Dokážu sa dokonale zabaviť aj sami, sú silní individualisti. Dokonca, podľa istého výskumu, ich spoločnosť iných ľudí neuspokojí tak, ako tých menej inteligentných.
6. Dokážu sa lepšie kontrolovať
Inteligentní ľudia dokážu potlačiť svoje pudy a konajú aj vo vypätých situáciách s rozumom. Plánujú, idú za svojim cieľom a dokážu zvážiť nežiadúce následky impulzívneho konania. Vedci našli aj priame spojenie medzi inteligenciou a sebakontrolou. Účastníci istého výskumu si mali vybrať, či dostanú okamžite nižší obnos peňazí, alebo neskôr vyššiu výplatu. Tí, čo si zvolili menej peňazí, ale okamžite, dosiahli v inteligenčných testoch horšie výsledky ako ich trpezliví kolegovia.
7. Sú skutočne vtipní
Profesionálni komici, autori karikatúr, humoristi. Podľa istej štúdie majú títo ľudia veľmi vysokú mieru verbálnej inteligencie a vďaka tomu sú skutočne zábavní.
8. Dokážu vás počúvať…
… a dokonale sa do vás vcítiť. Majú dar empatie a skutočne ich zaujíma, čo prežívate. Emocionálne inteligentní ľudia sa radi stretávajú s novými ľuďmi a chcú sa o nich veľa dozvedieť.
9. Dokážu nájsť súvislosti tam, kde ich nich iní nevidia
Dokážu nájsť paralely medzi zdanlivo nesúvisiacimi vecami a hýria nápadmi. Hovorí sa, že všetky príbehy už vymyslel Shakespeare. Prečo teda stále vznikajú nové diela? Pretože v umení nie je dôležité to, čo sa stane, ale či sa to stane originálne. Inteligentní ľudia dokážu starým veciam vdýchnuť nový život tým, že zmenia uhol pohľadu.
10. Inteligentní ľudia prokrastinujú
Je to trochu zvláštne, ale je to tak. Inteligentní ľudia odsúvajú dôležitú prácu a venujú sa menej dôležitým veciam. Niekedy to však nemusí byť úplne na škodu, pretože v čase, keď vedome odsúvate prácu, ktorú máte urobiť, na ňu myslíte. Vymýšľate, ako ju urobiť, podvedome si vypracúvate systém. A keď si k nej konečne sadnete, budete pripravený a pôjde vám to od ruky.
11. V hlave im stále vŕtajú „veľké otázky“
Ako vznikol život? Čo bude po smrti? Prečo tu vôbec sme? S inteligentným človekom veľmi jednoducho spadnete do vášnivej debaty o náboženstve, filozofii či metafyzike. Často kvôli tomu prepadajú depresiám, pretože pochybujú o sebe, o svete, o vesmíre. Čím viac človek premýšľa, tým sa stáva zraniteľnejším.
Zdroj: businessinsider.com