1. Nemecko: Krígeľ
Nie je žiadnou novinkou, že Nemci zbožňujú pivo. V Nemecku je registrovaných približne 1300 pivovarov, z čoho vyplýva aj existencia nespočetného množstva dizajnových pohárov. Klasický litrový krígeľ je síce poriadne ťažký, no okrem pivného svalu ním budete posilňovať aj svaly na rukách.
2. Taliansko: Výrobky z kože
Taliani to s módou jednoducho vedia. V ich rukách vznikajú tie najúžasnejšie módne doplnky. Čo tak si aspoň kúsok tejto krásy uchmatnúť pre seba? V každom väčšom meste si môžete vychutnať atmosféru krytých aj otvorených tržníc a kochať sa pohľadom na stovky kožených kabeliek, opaskov či peňaženiek.
Jednou z najkrajších tržníc je San Lorenco Mercato vo Florencii. Odporúča deväť z desiatich nákupných maniačok.
3. Chorvátsko: Medovníkové srdce (licitarsko srce)
Na rozdiel od našich medovníkov, Chorváti zvyknú tie svoje farbiť na červeno. Stretnúť sa s nimi môžete najmä okolo Zadaru, ich pôvod sa datuje do 16. – 17. storočia. Tými väčšími môžete vyznať lásku svojej polovičke, tie menšie sa často používajú ako vianočné ozdoby.
4. Holandsko: Delftská keramika
Typickú bielo-modrú keramiku nájdete v obchodoch a stánkoch po celom Holandsku. Je pomenovaná podľa mesta Delft, ktoré je jej jediným producentom. Vyrábať sa začala v roku 1602 a v čase najväčšej slávy ju vyrábalo 33 tovární. Momentálne ostala už len jedna, napriek tomu si túto ikonickú keramiku môžete kúpiť v množstve rôznych prevedení. Od lyžičiek, cez sošky až po taniere.
5. Rakúsko: Mozartove gule
Kto by ich nemiloval? Neodolateľná zmes marcipánu, nugátu a čokolády, s Mozartom na obale. Vedeli ste že tento rok oslavujú už 128. narodeniny?
6. Rumunsko: Drevené lyžice
Kedysi pochopiteľne slúžili na jedenie, momentálne sú už len na dekoráciu. Vynikajú množstvom motívov, od prírody až po náboženské symboly. Vedeli ste, že v Rumunsku kohút symbolizuje nádej?
7. Španielsko: Vejáre
Okrem toho, že vás osviežia počas horúcich letných dní, majú aj ďalšiu pridanú hodnotu. Sú jednoducho nádherné.
8. Turecko: Turecká káva
Čierna a sladká, žiadna instantná brečka s mliekom. Turci vedia, ako si vychutnávať kávu. Pripravujú ju v kovovej nádobe, džezve a neváhajú prisypať exotické koreniny (najčastejšie kardamón).
9. Poľsko: Jantár
Prezývaný aj baltické zlato. Jantár je v skutočnosti mineralizovaná živica stromov, ktorá v priebehu miliónov rokov spevnela. Často v jej vnútri objavíte kúsky rastlín, niekedy aj živočíchov. Šperky z jantáru nájdete takmer v každom meste, typickým je však Gdansk, ktorý dokonca usporadúva veľtrh jantáru, na ktorom vystavuje vyše 200 dodávateľov.
10. Švédsko: Kone Dala
Kone Dala sú pomenované podľa regiónu Dalarna, kde v 19. storočí vznikli. Sú jedným z neoficiálnych symbolov Švédska a okrem toho, že sú populárne medzi turistami, majú miesto aj vo švédskych domoch, či už ako hračka alebo štýlová dekorácia. Najtypickejšou farbou je červená.
11. Portugalsko: Portské víno
Pravé portské víno sa vyrába výhradne v Portugalsku, konkrétne v údolí rieky Duoro. Jeho chuť je sladká a omamná, presne ako miesto odkiaľ pochádza.
12. Grécko: Amulet modré oko
Gréci veria, že prívesok s modrým okom, inak nazývaným aj mati, vás ochráni pred urieknutím. Tento symbol sa v gréckej mytológii objavuje už od antiky. A hoci jeho nadprirodzeným schopnostiam veriť nemusíte, jeho zvláštnej mystickej kráse len tak ľahko neodoláte.
13. Francúzsko: Syr Camembert
Vyrobený z kravského mlieka, s neodolateľnou chuťou a typickým plesnivým zápachom. Ak si ho budete chcieť pribaliť do batožiny, vaši spolucestujúci sa vám pravdepodobne nepoďakujú. Odporúčame kombinovať s francúzskym vínom a po jeho konzumácii už veľmi nevychádzať medzi ľudí.
14. Ukrajina: Deka Lizhnyk
Lizhnyk je vlnená deka, ručne vyrábaná na krosnách. Je neuveriteľne mäkká a hrejivá. Tkáči ju zdobia rôznymi, zväčša čierno-bielymi vzormi. Pôvodom je z dediny Javoriv, ktorá leží blízko poľských hraníc.
15. Česko: Bohemian crystal
Nádherné sklenené predmety, ručne fúkané a brúsené, majú v Česku dlhú tradíciu. Prvé sklárne tu vznikali už v 13. storočí. Smutné je, že drvivá väčšina českej produkcie skla sa v súčasnosti vyváža do zahraničia. Ktovie, či Čechov odrádza závratná cena, alebo si len nechcú dom zapratať lapačmi prachu.
16. Švajčiarsko: Čokoláda Lindt
Švajčiari sú veľkí milovníci čokolády. Veď každý z nich v priemere skonzumuje až 23 kíl tejto pochúťky ročne. A pri tom výbere rôznorodých značiek a príchutí sa im ani nečudujeme.
Jednou z najznámejších čokoládovní je Lindt, založená Rudolfom Lindtom v roku 1879. Lindt bol takisto vynálezcom prvého stroja na čokoládu, tzv. conche, za čo mu patrí naša nehynúca vďaka.
17. Nórsko: Pletený sveter
Nóri sa vedia so zimou vysporiadať skutočne štýlovo. Vlnené svetre sa u nich vyrábajú už od 19. storočia. Ich vzory sú notoricky známe a nadčasové. Jednou z najznámejších značiek je Dale of Norway, ktorá má svoje sídlo v meste Dale. Od roku 1950 oficiálne obliekajú nórsky lyžiarsky tím.
18. Maďarsko: Vyšívané obrusy
Čím je typické Maďarsko? Väčšine pochopiteľne napadnú klobásy, guláš, paprika a iné lahôdky. Tentokrát sa však zameriame na čosi trvácnejšie.
Tradičné ručne vyšívané obrusy môžete nájsť na takmer každom trhovisku. Existuje množstvo techník a vzorov, väčšinu však zdobia prírodné motívy.
19. Anglicko: Čokoláda Cadbury
A opäť sme pri čokoláde. Cadbury ponúka množstvo príchutí a rôznych veľkostí. Veľmi známe sú ich plnené vajíčka, ktoré sú neuveriteľne krémové a samozrejme sladké. Hotové pohladenie na duši.
20. Írsko: Whisky kamene
Najjednoduchšie je kúpiť si priamo fľašu whisky, ale my budeme sofistikovanejší. Vyskúšajte zázračné whisky kamene, ktoré ochladia váš milovaný nápoj bez toho, aby ho zriedili.
Vyrobené sú z mramoru, ktorý sa ťaží v regióne Connemara. Kamene stačí na pár hodín vložiť do chladničky a následne do pohára.
A aký suvenír by ste odporučili turistom, ktorí navštívia Slovensko?
Zdroj: thisisinsider.com