4 jednoduché tipy, ako sa naučiť cudzí jazyk rýchlejšie a efektívnejšie

Nenechajte sa však odradiť. Jazyk predstavuje najpodstatnejšiu časť kultúry v cudzej krajine, miestni ľudia sa vám viac otvoria, a môžete dokonca vyjednať aj nejaké tie zľavy pri nakupovaní. V každom prípade, či už sa chystáte naučiť cudzí jazyk kvôli príprave na dovolenku v zahraničí alebo len tak pre svoj osobný rozvoj, nasledujúce tipy vám pomôžu skamarátiť sa s cudzím jazykom bez väčšieho utrpenia.

1. Začnite so 100 najpoužívanejšími výrazmi v danom jazyku

Najťažšie je začať – to platí asi o všetkom. Na úvod sa pokúste oboznámiť so 100 najpoužívanejšími slovami, nakoľko tieto tvoria až polovicu slov, ktoré ľudia používajú každý deň v bežnom styku. Tak sa už hneď na začiatku ocitnete na polceste tvojho snaženia. Určite však v tomto bode nestagnujte. Odborníci radia, vyčleniť si každý deň aspoň kúsok svojho času (hoci len 5 alebo 10 minút) na zopakovanie slovíčok a gramatiky, ktoré ste sa už naučili.



Pokiaľ máte možnosť, pripojte sa k miestnej jazykovej skupine, veľa cestujte a knihy v cudzom jazyku si pokojne čítajte nahlas. A nezabudnite veľa, veľa rozprávať. Tým sa cudzí jazyk precvičuje najkvalitnejšie a jedine tak sa vám ho podarí dostať do krvi.

zdroj: Unsplash / Steven Lewis

2. Nebojte sa investovať do kvalitných učebných materiálov a jazykových kurzov

Je skutočne lákavé siahnuť hneď po prvom programe alebo knihe, ktoré sa vám dostanú pod ruku. Ak vám však záleží na tom, aby ste pri učení napredovali tým správnym smerom, zaobstarajte si kvalitné učebné materiály.

Čo sa týka jazykových kurzov, tie sú vcelku finančne nákladnou záležitosťou. Hoci sa cudzí jazyk dá kvalitne naučiť aj bez nich, pokiaľ sa na nejaký z nich zapíšete, určite vás môže len obohatiť. Okrem toho, že vám lektor pomôže s výkladom pojmov, ktoré máte problém sami pochopiť, zoznámite sa s ďalšími súputníkmi. Je takmer isté, že pokiaľ vám porozprávajú o svojich úspechoch a pokrokoch v učení, povzbudí vás to a motivuje k osobnému napredovaniu.


3. Využívajte zázraky moderných technológií

Bez toho, aby ste si to možno uvedomovali, aplikácie, ktoré vzišli zo sveta moderných technológií, sú pri učení sa cudzieho jazyka veľmi nápomocné. Ktoré sú najviac odporúčané?

Duolingo je aplikácia určená predovšetkým na to, aby ste hneď v začiatkoch tvojho učenia nabrali ten správny smer. Prevedie vás novými slovíčkamivýslovnosťou najpoužívanejších fráz, a to formou hry. Je voľne dostupná na internete, a to úplne zadarmo.

Rosetta Stone je aplikácia, ktorá kladie dôraz na vašu samostatnosť. Na to, aby ste boli schopní komunikovať v cudzom jazyku aj v reálnom živote, musíte sa k nemu priblížiť najviac, ako je to len možné. Práve toto aplikácia Rosetta Stone umožňuje. A hoci si pri jej využití pravdepodobne siahnete hlbšie do vrecka, ponúkne vám najtradičnejší spôsob učenia sa formou rôznych testov, ktorými musíte úspešne prejsť.

Memrise je ďalšou obľúbenou aplikáciou, určenou pre úplných alebo večných začiatočníkov. Je založená na učení sa nových slovíčok hravou formou, pričom dáva na výber z veľkého množstva kurzov rôznych úrovní a tém. Aplikácia využíva vedecké poznatky o ľudskej pamäti a kombinuje ich so zábavou.

zdroj: Unsplash / John Schnobrich

4. Nebojte sa robiť chyby

To, čo platí v bežnom živote, pri učení cudzieho jazyka platí možno až niekoľkonásobne. Všetci sa učíme z vlastných chýb. Nikto od vás neočakáva, že budete hneď od začiatku úplne dokonalí a perfektní, preto to neočakávajte ani sami od seba. Rozprávajte, precvičujte a zdokonaľujte sa. Nezabudnite, že opakovanie je matkou múdrosti. Píšte články, čítajte náročnejšiu literatúru, počúvajte hudbu, pozerajte filmy a seriály s pôvodnými titulkami, ale hlavne dajte zbohom svojej komfortnej zóne. Len tak sa vám podarí dosiahnuť tie najpozitívnejšie výsledky vo vašom aktívnom snažení.

You don't have permission to register