9 životných pravidiel, ktorými sa riadia šťastní ľudia

Niekedy sa nám môže zdať, že byť šťastným je priam nemožné. Ak cítite, že sa vám šťastie okľukami vyhýba, mýlite sa! Platí totiž staré známe príslovie: „Každý si je strojcom svojho vlastného šťastia“. O svoju dobrú náladu a spokojnosť sa tak musíte pričiniť sami. Šťastní ľudia pripisujú svoj stav istým pravidlám života, ktorými sa riadia. Riaďte sa nimi aj vy a budete sa cítiť šťastní.

 

Tu je 9 cenných pravidiel, ktoré z vás spravia spokojnejšieho človeka:

 

1. Budujte si vzťahy s blízkymi na celý život

Mnohé štúdie preukázali, že najšťastnejší ľudia sú tí, ktorí majú blízky vzťah s priateľmi a rodinou. Dôležitým faktorom týchto vzťahov je ich trvácnosť. Šťastných nás totiž robia väzby na celý život, nie tie krátkodobé.

zdroj: Unsplash / Kevin Delvecchio

2. Preferujte plnohodnotne strávený čas pred peniazmi

Väčšina všetkých šťastných ľudí uprednostňuje čas pred peniazmi. Za peniaze si kúpite veci, ktoré vás síce spravia šťastnými, avšak len na určitý čas. Chvíle strávené robením vecí, ktoré máte radi, sú tou najväčšou satisfakciou. Venujte sa svojim priateľom, rodine, čítajte alebo cestujte. Sústreďte sa na aktivity, ktoré vás robia šťastnými.

3. Žite v rámci svojich finančných možností

Hon za materiálnymi vecami, ktoré si nemôžete dovoliť, môže pôsobiť stresujúco. Dôsledne si spočítajte vaše náklady a neprekračujte svoje finančné možnosti. Budete menej v strese, a tým pádom aj viac šťastní.

zdroj: Unsplash / Christian Dubovan

4. Ceňte si všetko okolo vás a buďte vďační aj za maličkosti

Ľudia majú často potrebu vlastniť stále niečo nové, čím ich neustále pohlcuje pocit nedostatku. Obzrite sa vôkol seba a vychutnajte si príjemné chvíle, ktoré prinesie deň. Buďte vďační za to, čo máte. Nesústreďte sa len na veľké veci, potešiť dokážu aj úplné maličkosti. Vo všeobecnosti totiž platí, že ľudia, ktorí sa tešia z každej drobnosti, sú spokojnejší, v porovnaní s tými viac kritickejšími a náročnejšími.5. Trávte viac času s priateľmi

Trávenie času s priateľmi pôsobí na nás priaznivo. Pocit šťastia sa dostaví hlavne vtedy, ak sú vaši priatelia spokojní a šťastní ľudia. Stav spokojnosti a šťastia je totiž „nákazlivý“ a ľahko prenosný z osoby na osobu. Tak hor sa do plánovania akcií s priateľmi, dobrá nálada a úsmev na tvári vás v ich spoločnosti určite neminie!

zdroj: Unsplash / Helena Lopes

6. Pomáhajte iným a robte ľudí okolo seba šťastnými

Psychológovia potvrdili, že vykonávanie dobrých skutkov nás robí šťastnejšími. Pomáhanie ostatným, predovšetkým rodine a priateľom, pôsobí blahodarne na naše telo. Zvyšuje produkciu endorfínov, vďaka ktorým sa cítime naplnení a šťastní.7. Míňajte viac peňazí na zážitky

Investujte peniaze do vecí, ktoré vás skutočne napĺňajú a vyvolávajú vo vás eufóriu. Míňanie finančných prostriedkov na materiálne veci dáva pocit radosti len na krátku dobu. Uprednostnenie nemateriálnych vecí vás urobí šťastnými na dlhší čas, pretože spomienky zo zážitkov zostanú navždy.

8. Pravidelne športujte

Štúdie preukázali, že fyzická aktivita napomáha bojovať proti psychickým problémom. Preto ak sa chcete vyhnúť depresiám, zakomponujte šport do svojho denného programu. Na rozdiel od domasedov budete lepšie zvládať stres a vypäté situácie. Je dokázané, že pravidelná fyzická aktivita výrazne napomáha k pocitu šťastia a ešte si vylepšíte aj svoju postavu.

zdroj: Unsplash / Bruno Nascimento

9. Žite tu a teraz

Ľudia, ktorí si dokážu užívať prítomnosť, sú šťastnejší než osoby, ktoré sa orientujú na minulosť či budúcnosť. Riaďte sa heslom: „Žiť treba pre súčasnosť“ a pocit šťastia sa skôr či neskôr dostaví.

Zdroj: elitereaders.com

You don't have permission to register