Blogerka Molly DeFrank zverejnila fotografiu svojich piatich detí. Všetky do jedného ležali v posteli a čítali si knihu. Jej sledovatelia ani nechceli veriť, že fotografia nie je len nafingovaná. Aký trik použila mamička z Kalifornie, aby svoje deti donútila vziať do ruky knihu?
Nie je to nič zložité, pokojne to vyskúšajte aj u vás doma. Molly jednoducho odrezala svoje deti od všetkých tabletov, televízií a telefónov. V statuse, ktorý zverejnila na svojom Instagrame, píše:
„Pred tromi týždňami som si odskočila z domu, a keď som sa po niekoľkých hodinách vrátila, privítalo ma pri dverách jedno z mojich detí otázkou: „Môžem sa zahrať na tvojom telefóne?“
https://www.instagram.com/p/Bu0EGPXgFi-/?utm_source=ig_embed
Molly bola nešťastná z toho, že ju jej potomok ani nepozdravil, ani sa jej nespýtal, ako sa má. Stala sa pre neho len akýmsi nositeľom zábavnej elektroniky, ktorý mu ochotne poskytne „pripojenie“. Svojim deťom povoľovala stráviť sledovaním televízie a hraním sa na telefóne jednu hodinu denne.
Tento čas využívali aj s manželom na to, aby urobili základné práce v domácnosti, a teda oprali, navarili, umyli riad a upratali. Po čase si však Molly všimla, že sa jej deti začínajú podľa jej vlastných slov meniť zo Sméagola na Gluma. Pre neznalých tematiky, Sméagol je postavička z Pána prsteňov, ktorá sa pod vplyvom prsteňa postupne mení na zákerného Gluma.
Molly s manželom Davidom sa preto rozhodli, že na mesiac deťom zakážu nielen televízor, ale aj telefón a tablet. Deti najskôr hlasno protestovali a škrípali zubami, ale napokon sa s tým museli zmieriť. Na druhý deň ráno si deti, na prekvapenie svojich rodičov, začali skladať lego.
Takisto si našli čas na hranie sa vonku, čítanie kníh, a dokonca si začali kresliť svoje vlastné grafické romány. Po niekoľkých hodinách si už na telefón a televíziu ani nespomenuli. Z 30-dňového experimentu sa stala ich každodenná rutina.
„Nemôžem uveriť, aké to bolo ľahké. Mám pocit, že mi to vrátilo moje deti naspäť. Samozrejme, občas sa deti medzi sebou pohádajú, ale nie je to tak často, ako keď boli nalepené na „obrazovkách“.“
Molly tento krok rozhodne neľutuje a odporúča ho všetkým rodičom. Jej dcéra Selah jej dokonca už trikrát poďakovala za to, že im zakázali elektroniku. Za mesiac bez monitorov prečítala Selah 6 kníh, pričom jedna z nich mala 700 strán.
„Technológia pre nás môže byť, samozrejme, užitočná, ak ju používame v správnej situácii. Dôležité je, aby pracovala ona pre nás, a nie naopak,“ dodáva Molly na svojom blogu.
Uvažujete, že niečo také zavediete aj vo vašej domácnosti? Alebo to už u vás takto funguje? Dajte nám vedieť v komentároch.
Zdroj: mollydefrank.com
Zdroj titulnej fotografie: NC State University