Autobusy sú dielom francúzskej spoločnosti Navya a už teraz majú našliapnuté byť pravidelnou súčasťou premávky. U našich rakúskych susedov však nejde o úplnú premiéru v tejto oblasti. Už v októbri 2017 sa totiž testovali autonómne midibusy v uliciach Salzburgu, ktoré pochádzali od rovnakého výrobcu.
Tentokrát sa na testovaciu polkilometrovú jazdu vydali dva autonómne autobusy vo Viedni, a to v rámci výskumného projektu „auto.Bus – Seestadt“, na ktorom sa podieľal nielen známy dopravca Wiener Linien, ale aj rakúske ministerstvo dopravy, či rada ďalších podporných spoločností. Trasa viedla od konečnej stanice metra Aspern k technologickému centru a naspäť. Výsledok všetkých príjemne prekvapil. Obe vozidlá nemali s jazdou žiadny problém, a úspešne dopadla aj ich „komunikácia“ so semaformi.
Pravidelné premávanie už zanedlho
Tento typ vozidiel by sa mal stať súčasťou pravidelnej dopravy už začiatkom roka 2019. Predtým ich však ešte čaká druhá testovacia jazda, ktorá sa uskutoční na jeseň a bude mať už cca. 2 kilometre. Po uvedení do riadnej prevádzky sa budete môcť zviezť úplne zadarmo. Samozrejme, hoci ide o autonómne vozidlá, o vašu bezpečnosť bude postarané. Pri každej jazde bude prítomný vyškolený operátor, ktorý bude mať možnosť zasiahnuť do riadenia, pokiaľ si to situácia vyžiada. „Bezpečnosť cestujúcich je pre nás na prvom mieste,“ uviedla riaditeľka dopravného podniku Alexandra Reinagl.
Vo svete nie sú novinkou
Autonómne autobusy už majú svoje zastúpenie takmer na každom svetadiele. Hoci sú súčasťou mnohých európskych, ázijských, či amerických miest, vo väčšine prípadov neslúžia ako dopravný prostriedok v rámci riadnej premávky. Skôr zabezpečujú odvoz v rámci areálov letísk, nemocníc, či parkov. Ostáva už len otázkou, či a v akej forme sa tento druh dopravy môže dostať ku nám na Slovensko. A napokon, budú mať Slováci voči tomuto odvozu dostatočnú dôveru?