Stephen Hillenburg, ktorý bol pôvodne učiteľom biológie, trpel amyotrofickou laterárnou sklerózou (ALS), ktorú mu diagnostikovali v roku 2017. Ide o závažné neurodegeneratívne ochorenie, o ktorom sa začalo hovoriť v súvislosti s „Ice Bucket Challange“. Táto aktivita sa začala rozširovať až od polovice roka 2014. O úmrtí informovala televízia Nickelodeon, s ktorou dlhé roky spolupracoval.
„Steve nakazil SpongeBoba v šortkách svojim unikátnym zmyslom pre humor a nevinnosťou a priniesol radosť deťom a rodinám po celom svete. Jeho jedinečné postavy a svet Zátišia bikín nám budú ešte dlho pripomínať hodnotu optimizmu a priateľstva a silu ľudskej predstavivosti,“ uviedla vo svojom vyhlásení televízia.
Prvý diel SpongeBoba vznikol v roku 1999, odvtedy vzniklo 12 sérií. Hlavným hrdinom je dobromyseľná morská hubka, ktorá môže byť tak živočíchom, ako aj obyčajnou kuchynskou hubkou. Pracuje ako kuchár, jeho domácim maznáčikom je slimák a žije v ananáse. 11-minútové epizódy hýria nápadmi a farbami. Cieľovou skupinou seriálu sú primárne deti, avšak SpongeBob si našiel oddaných fanúšikov naprieč celými generáciami. Okrem seriálu vznikli aj dva celovečerné filmy a muzikál na Broadwayi, ktorý bol nominovaný na 12 cien Tony.
Stephen Hillenburg sa narodil v roku 1961 v Oklahome. Biológia, špeciálne podmorský svet, ho vždy zaujímali. Učil podmorskú biológiu na Orange County Marine Institute v Kalifornii. Podmorský svet ho nebavilo len skúmať, ale aj kresliť, preto v roku 1992 vyštudoval experimentálnu animáciu v Kalifornii. V roku 1993 začal pracovať pre Nickeldeon ako scenárista a režisér. V tomto tvorivom prostredí sa mu podarilo vytvoriť aj SpongeBoba.
„Špongia je zábavné zvieratko, na ktorom stojí celý seriál. Najskôr som nakreslil zopár prirodzených špongií, ktoré boli správne po biologickej stránke. Potom som nakreslil štvorcovú špongiu a vyzeralo to veľmi vtipne. Bol jednoducho rozpoznateľný a presne vystihoval charakter, ktorý som hľadal.“ Seriál má za sebou už svoju 250. epizódu, no stále sa mu darí šíriť pohodu a dobrú náladu.
Zdroj: nytimes.com