Search
Close this search box.

Biela noc rozžiari Bratislavu už po štvrtýkrát. Prinesie mená svetového formátu a viacero noviniek

Tak, ako tomu bolo zatiaľ každý rok, aj tentokrát má festival za cieľ šíriť povedomie o súčasných formách umenia, a tým zároveň podporiť tvorbu zahraničných, ale i domácich umelcov. Jeho hlavným mementom je pritom zachovanie multižánrovosti a rôznorodosti.

Interaktívne UFO, svetelný dážď z tisícov priestorových guličiek, maľovanie vodou, pestrofarebné telá vo fasáde budov, videomappingy, či hypnotické projekcie. Dokopy 44 umeleckých zastávok196 vizuálnych umelcov, performerov, hudobníkov, či dizajnérov.

K tomu 8 000 svetelných bodov, 102 farebných kosoštvorcov, 300 m² pavučiny, 1 plávajúca manta, 238 neónových trubíc, 60 000 otvorov, 1 lietajúca lopta, 52 textových balónov, 16 000 laserových paprskov, 90 000 pixelov, 3,5 km svetelných lúčov, 1 Mega Viki, 78 tancujúcich sáčkov, 168-metrový mrakodrap, 20 pestrofarebných tiel, 6 kamiónov umenia, či 1 interaktívna Medúza. To je len rýchla a stručná štatistika, ktorá dotvára rôznorodosť tohto podujatia.

https://www.facebook.com/bielanoc/photos/pcb.467199907126566/1068758216607722/?type=3&theater

„Festivalom sa snažíme poukázať na význam umenia vo verejnom priestore a popularizovať súčasné umenie u širokej verejnosti. Veľmi sa teším, že aj tento rok do Bratislavy prídu svetové mená a zároveň vzniklo mnoho domácich diel špeciálne pre festival, čím sa výrazne stimuluje slovenská umelecká scéna. Osobne sa veľmi teším na dočasnú festivalovú pešiu zónu ako aj na nový formát BN víkend, ktorý Bielu noc predĺži v čase“, hovorí umelecká riaditeľka Zuzana Pacáková.

Chystá sa viacero noviniek

Tento rok si budete môcť vychutnať nočnú prechádzku mestom na dvoch festivalových trasách – vodnej a historickej. Práve vodná trasa ponúkne po prvýkrát zážitok z nočnej prechádzky bez áut, vďaka rozsiahlej dopravnej uzávierke od River Parku až po Euroveu. Pozdĺž nábrežia tak vznikne dočasná pešia zóna, ktorá plynule nadviaže na trasu v historickom centre mesta. Tá bude už tradične viesť cez centrum Bratislavy až k budove VÚB banky, ktorá ponúkne obľúbený výhľad na festivalové mesto, ako aj pôsobivú svetelnú inštaláciu na streche.Tento ročník sa zameral aj na zlepšenie komfortu návštevníkov a plynulosti priebehu festivalu. Experti budú detailne monitorovať jednotlivé festivalové zóny, samotné diela aj dopravnú situáciu. Napriek tomu ale organizátori apelujú na návštevníkov, aby v rámci možností nechali auto doma a na Bielu noc využili posilnenú hromadnú dopravu.

Vodná trasa bez áut

Obľúbená vodná trasa ponúkne opäť niekoľko známych diel od zahraničných hviezd, ako aj kvalitné domáce umenie. V River Parku si budete môcť vyskúšať kresbu vodou vďaka špeciálnej technológii vyvinutej Francúzom Antoninom Fourneaum. Budete môcť vstúpiť do obrej čiernobielej pavučiny v Zuckermandeli z dielne architektov Numen/For Use, uvidíte svetelné objekty od Ľuba Mikleho a Šimona Kerna, či nafukovací autoportrét Viktora Freša vsadený do historickej Moyzesovej siene.

https://www.facebook.com/bielanoc/photos/pcb.469988743514349/1072183212931889/?type=3&theater

Premiérovo uvidíte svetelnú site-specific inštaláciu od Lousyho Aubera či priestorovú DNA od Pavla Trubena. Prvýkrát v histórii budete môcť manuálne rozpohybovať svetelné lúče na ikonickej budove UFA. Prostredníctvom na mieru vyrobeného ovládača sa rozohrajú svetelné chápadlá vznášajúcej sa Medúzy nad Dunajom a pošlú tak všetkým jasný signál, že dnes sa v hlavnom meste nespí.

Kreatívci z BN Label sa postarajú aj o ďalšiu dominantu nad Dunajom. Architektúru Starého mosta oživí vizuálna hra farieb, ktorá sa stane symbolom prepájania brehov, spolupatričnosti, tolerancie a odkazom na ľudskú rozmanitosť.Určite nepremeškajte vesmírny zážitok od japonca Yasuriho Chidu, či hypnotickú projekciu vytvorenú špeciálne pre industriálny priestor Skladu č. 7 od Oliviera Ratsiho. Veľký zážitok umožní aj vizuálne spracovanie budúceho bratislavského mrakodrapu v novovznikajúcej štvrti Eurovea City, či nočná Oáza v Panorama Parku tvorená z tisícov laserových lúčov.

Nový formát – BN víkend

Novinkou tohto roka je festivalový formát BN víkend, vďaka ktorému si budete môcť vychutnať viacero diel od piatka až do nedele. „Pôjde hlavne o diela, pri ktorých je limitovaný počet vstupov a tým pádom sme sa rozhodli dopriať návštevníkom dlhší čas na to, aby ich mohli navštíviť,“ hovorí Pacáková. Návštevníkom, ktorí sa chcú vyhnúť dlhým radom, bude umožnené pozrieť si tieto diela v predstihu, či v pokoji si ich vychutnať aj po Bielej noci.

https://www.facebook.com/bielanoc/photos/pcb.472244823288741/1074862379330639/?type=3&theater

To, že je Biela noc multižánrové podujatie, a nie festival svetla, potvrdzuje aj netradičný streetový projekt globálne uznávaného choreografa Williho Dornera, ktorý sa venuje prepájaniu živých performerov a architektúry. Pohybujúci sa sprievod lokálnych tanečníkov, akrobatov, breakdancerov či horolezcov, umožní divákom stať sa turistami vo vlastnom meste a objaviť novú štvrť Eurovea City.

Spojenie nových technológií a histórie

Historická trasa ponúkne množstvo svetelných a interaktívnych zážitkov. K najväčším vrcholom večera bude nepochybne patriť dielo Submergence, od britskej skupiny Squidsoup, tvorené z vyše 8 000 svetelných bodov, ktoré vás vtiahnu do digitálneho prostredia na nádvorí Starej radnice. Rovnako pôsobivá bude aj veľkoplošná projekcia tancujúcich postáv na Kapitulskej ulici od Vitázka a Sabovej.

https://www.facebook.com/bielanoc/photos/pcb.470433656803191/1072701032880107/?type=3&theater

Kostol Klarisiek sa premení na nekonečný svetelný tunel od Guillauma Marmina. Kolenčík a Kocourková položia otázku: Stenu dáme preč? Budete si môcť vyskúšať zvukový slackline na Hviezdoslavovom námestí, pozrieť si rozpohybované piktogrami s ikonickými československými sochami z dielne Stana Masára a Márie Kralovič, tancujúce disko sáčky na Dunajskej od Nano Vj’s, či novovzniknuté diela od študentov VŠVU a VŠMU.

Hlavné námestie odhalí tajomnú podmorskú bytosť, na Primaciálnom námestí sa na nebi rozprestrie textová správa od Ilony Németh, Jara Vargu a Mariána Ravasza. Kunsthalle LAB sa premení na jasnobiely vesmírny priestor s lietajúcou loptou s názvom ADA od Kariny Smigly-Bobinskej, ktorú následne počas celého mesiaca budete môcť využiť na kreslenie po stenách.Za niektoré atrakcie si priplatíte

Hoci sa festivalu môžete vo všeobecnosti zúčastniť bezplatne, časť programu bude prístupná len s plateným BN passom v sume 8,- EUR. Tento umožní vstup na interiérové a priestorovo uzavreté inštalácie, ako aj na diela v rámci BN víkendu. Deti do 15 rokov, dôchodcovia a ZŤP majú vstup bezplatný. Vstupenky sa dajú zakúpiť online na www.bielanoc.sk najneskôr do dnešnej (27.9.) polnoci. 

Následne, na vyznačených BN pass pointoch v piatok od 10:00 do 22:00, v sobotu od 10:00 do 02:00 a v nedeľu od 10:00 do 18:00 hod. na miestach: 

– pred Starou Tržnicou, Námestie SNP

– námestie Eurovea, Pribinova 8, 

– park pri River Parku, Dvořákovo nábrežie

Keďže sa aj tento rok očakáva v bratislavských uliciach veľký nátresk ľudí, organizátori festivalu odporúčajú preštudovať si program a naplánovať si trasu vopred. S lepšou orientáciou v programe opäť pomôže dvojjazyčná mobilná aplikácia s mapou, navigáciou, popismi diel, notifikáciami a užívateľským manuálom. Takže auto nechať doma a hor sa v ústrety umeleckému zážitku.

Zdroj: TS, bielanoc.sk

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: