Search
Close this search box.

Dajte sa do poriadku tým najjednoduchším a najprirodzenejším spôsobom

Beh je najdostupnejším, najprínosnejším a najprirodzenejším typom športu. Koniec koncov, beháme od raného detstva, pričom k tejto činnosti nepotrebujeme žiadne špeciálne vybavenie ani miesto. Jediné, čo sa cení, je možno príroda a vhodné oblečenie. A práve v našom článku si povieme, ako tieto podmienky vytvoriť.


Výhody behu

Beh pracuje so všetkými hlavnými svalovými skupinami v tele a spotrebuje veľa energie, čo vedie k chudnutiu, posilneniu svalov a krásnej postave. Beh je veľmi prospešný pre zdravie a je to jeho hlavný účel. Behanie posilňuje kardiovaskulárny a dýchací systém, čo je zároveň dobrá prevencia srdcových a pľúcnych chorôb. Ak však máte problémy so srdcom, musíte behať opatrne a dbať pritom na to, aby ste si v chladnom počasí vždy obliekli hrejivé a pohodlné dámske mikiny.

Behanie tiež mení kyslík a biochemické zloženie krvi, čo vedie k absencii hladovania kyslíkom a k zníženiu rizika rakoviny. Beh má pozitívny vplyv na srdcovú frekvenciu, stimuluje metabolizmus a prispieva k mnohým ďalším prospešným procesom v tele.

Aké ciele vám pomáha beh dosiahnuť?

Ľudia, ktorí začínajú behať, sledujú určité ciele. V podstate je to vždy ale zlepšenie tela, zlepšenie fyzickej zdatnosti, udržanie tónu alebo túžba schudnúť. V každom prípade, aby ste dosiahli svoje ciele, musíte behať správne, aby ste si neubližovali, a preto musíte poznať základné techniky a typy behu a rovnako sa vedieť pripraviť na náročné podmienky v exteriéri vhodnou dámskou zimnou bundou.

Naplánujte si to podľa seba

Aby sa ale efekt tejto fyzickej aktivity dostavil, mali by ste behanie rozdeliť v týždni na niekoľko etáp. Rovnomerným tempom je to týždenne 20 – 40 kilometrov. To je asi 30 – 60 minút 2-krát týždenne, 20 – 40 minút 3-krát týždenne alebo 90 – 120 minút 1-krát týždenne, záleží len od vás. Takýto tréning sa pre zdravie tela považuje za optimálny. Ale pozor! Stanovené čísla nie je vhodné prekročiť, pretože to môže mať negatívny vplyv na vaše zdravie.

Ak to chcete mať za sebou behom jedného dňa, odporúča sa pre dobrý efekt behať 90 – 120 minút raz týždenne. Tento druh behu je efektívny, ale pre začiatočníkov náročný, pretože telo dostane silný stres.

Najlepšou možnosťou je teda beh absolvovaný 3 krát týždenne. Doba zotavenia tela po takomto zaťažení je približne 48 hodín. Beh viac ako 3-krát môže viesť k únave a zraneniam bez liečivého účinku a je možný len pri malom zaťažení počas behu, pretože zotavenie po týchto tréningoch trvá niekoľko hodín. To je však pri chudnutí neúčinné, pretože nevytvára v tele dostatočné zmeny. Tak na to pri behu a jeho plánovaní myslite.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčané články: