Search
Close this search box.

Jedinečný ostrov v Pacifiku má špeciálnu prezývku. Až 10 % jeho obyvateľov trpí rovnakou chorobou

Ostrov Pingelap je veľkým orieškom pre všetkých genealógov. V bežnej populácii je farboslepý približne 1 človek z 33 000. Na ostrove Pingelap je farboslepých 10 ľudí zo 100. Prečo je to tak? Odpoveď nachádzame v pohnutej histórii tohto tichomorského ostrova.


Pingelap je malý ostrov v Tichom oceáne o rozlohe približne 1,8 km². V najširšom mieste je vzdialenosť od jedného brehu k druhému len 4 km. Podľa stránky unbelievable-facts.com žije na ostrove 250 ľudí, ktorí rozprávajú svojím vlastným jazykom, tzv. pingelapštinou. Ostrov má tropické podnebie, jeho obyvatelia si počas celého roka užívajú vysoké teploty a časté zrážky.

Zdroj: Google Earth

Pingelap je hotovým rajom na zemi. Veľké percento jeho obyvateľov však svoj domov nikdy neuvidí v jeho plnej kráse. Až 10 % obyvateľov ostrova totiž trpí farbosleposťou. Typickým prejavom tejto genetickej choroby je, že postihnutý nedokáže rozlišovať červenú od zelenej farby alebo modrú od žltej farby. To však nie je prípad obyvateľov Pingelapu. Väčšina z nich vidí svet len v čiernobielych farbách.

Ako je možné, že na ostrove je toľko farboslepých?

Odpoveď nájdeme v histórii. V roku 1775 oblasť zasiahol smrtiaci tajfún menom „Lengkieki“, ktorý zabil takmer všetkých ostrovanov. Prežilo ich len 20. Jedným z nich bol aj vtedajší náčelník, ktorý bol zhodou okolností nositeľom génu CNGB3. Tušíte správne, že tento gén je zodpovedný za genetickú poruchu, ktorá spôsobuje úplnú farbosleposť.

Predpokladá sa, že kultúrna a geografická izolácia ostrova viedla ku kríženiu medzi ľuďmi, ktorí prežili tú hroznú búrku. Zaujímavé je, že u samotného náčelníka, ktorý bol nositeľom génu CNGB3, sa achromatopsia (farbosleposť) neprejavila. Začala sa prejavovať až vo štvrtej generácii náčelníkových potomkov, v šiestej generácii trpelo ochorením už 4,9 % populácie ostrova. Všetci ľudia, u ktorých sa ochorenie prejavilo, dokázali vystopovať svojich predkov až k náčelníkovi, ktorý bol nositeľom génu CNGB3.

Zdroj: Unsplash

Ľudia, ktorí trpia touto poruchou, sú veľmi citliví na slnečné žiarenie. Naopak, v noci vidia omnoho lepšie než bežní ľudia. Gén CNGB3 bol prvýkrát objavený v roku 2000 vedcami z Univerzity Johna Hopkinsa v americkom Marylande. Práve obyvatelia ostrova Pingelap boli pri tomto výskume kľúčoví. Vedci skúmali DNA 32 obyvateľov ostrova, z ktorých bolo 50 % farboslepých. Po mnohých testoch a štúdiách sa im podarilo objaviť gén, ktorý bol za ich farbosleposť zodpovedný. Svoj výskum publikovali vo vedeckom časopise Nature Genetics.

Zdroj: unbeliavable-facts.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Budete sa chytať za hlavu: Toto sú najhoršie miesta, kam ľudia ukrývajú peniaze

Odporúčané články: