Search
Close this search box.

Len pre silné žalúdky. Krv zabitých delfínov pri Faerských ostrovoch sfarbila more na červeno

Faerské ostrovy, dánske súostrovie ležiace medzi Nórskom a Islandom, je už po stáročia známe rozšíreným rybolovom, ktorý je jedným z hlavných zdrojov obživy obyvateľstva. Každoročné zabíjanie delfínov tu má pritom dlhoročnú tradíciu. Už od 16. storočia tu každé leto domáci zabijú niekoľko stoviek delfínov, aby mohli využiť ich mäso a tuk. Jedná sa najmä o delfína dlhoplutvého a delfína bielobokého, ktorí majú v týchto vodách početné zastúpenie.

Brutalita šírená na sociálnej sieti

Smrť minimálne stovky týchto nádherných zvierat, vysielala naživo prostredníctvom Facebooku charitatívna organizácia Sea Shepherd. Video zachytáva nehumánny spôsob, ktorým rybári delfíny zabíjajú. Zabíjanie sprevádza smiech a dobrá nálada. Muži prerezávajú hrdlá delfínom nožmi a voda sa farbí na červeno.

zdroj: FB / Sea Shepherd Global

Práve nože sú najväčším problémom. Sú nehumánne a predlžujú utrpenie zvierat. Dánske zákony prikazujú na tieto účely používať špeciálny nástroj, ktorý skráti zvieratám ich utrpenie. Jedná sa o špeciálnu kopiju, ktorá presekne delfínovi chrbticu a okamžite ho usmrtí.



Protesty nezaberajú

Proti tomuto krvavému rituálu každoročne protestujú ochranári prírody z celého sveta. Podľa organizácie Sea Shepherd sú jatky z 11. septembra 2018 už v poradí jedenáste, ktoré boli zaznamenané tento rok. Bojovať sa snažia aj rôzne organizácie na ochranu zvierat, ktoré prehlasujú, že lov je krutý a zbytočný.

Iný názor však majú miestne úrady. Tie tvrdia, že obyvatelia 18 ostrovov majú kvôli nehostinnému podnebiu len veľmi málo možností na rozvoj poľnohospodárstva a lov delfínov ich robí aspoň z časti sebestačnými. Každý delfín zabezpečí rodinám niekoľko stoviek kíl mäsa a tuku, ktoré by sa inak museli dovážať zo zahraničia.

V moriach severného Atlantiku žije približne 778 000 delfínov dlhoplutvých, z toho 100 000 obýva moria pri Faerských ostrovoch. Obyvatelia zabijú ročne približne 800 týchto zvierat. Je teda zrejmé, že každoročný lov populácii delfínov nijako dramaticky neuškodí.

„Je pochopiteľné, že pre človeka, ktorý nemá skúsenosti s lovom a zabíjaním cicavcov sú tieto obrázky šokujúce. Lov je však regulovaný a dobre organizovaný,“ obhajuje zabíjanie delfínov hovorca vlády Faerských ostrovov. Dodáva, že spôsob usmrtenia je humánny, zviera umiera v priebehu niekoľkých sekúnd.

Zdroj: dailymail.co.uk

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tieto vianočné trhy v Európe si ľudia zvolili za tie najkrajšie pre rok 2019
Toto sú najväčšie slovenské a české vianočné hity. Poznáte ich históriu?
Príbeh roka: Chlapík zničil umelecké dielo za viac ako 100 000 dolárov. Zjedol banán
Prečo sa nám pri kúpaní zošúverí koža? Vedci prišli so zaujímavým vysvetlením
8 bizarných športov, ktoré sú príliš bláznivé na to, aby boli skutočné

Odporúčame: