Search
Close this search box.

Ľudia bez domova dostanú skvelú šancu. Vitajte v krásnych bytoch, kde môžu začať nový život

Vďaka projektu Housing First Cverna si budú môcť ľudia bez domova prvýkrát prenajať vlastné bývanie. Za všetkým stojí občianske združenie (OZ) Vagus a Nadácia Cvernovka, ktorá má v dlhodobom prenájme priestory bývalého internátu spadajúceho do komplexu bývalej strednej chemickej priemyslovky na Račianskej ulici.

Práve získanie bývania považuje OZ Vagus za najefektívnejší krok k tomu, aby sa ľudia bez domova mohli opäť prinavrátiť do bežného života. Poukazujú na to aj výsledky mnohých štúdií. Housing First totiž v súčasnosti funguje v mnohých krajinách sveta. „Tento prístup je v zahraničí úplne bežný. A nie je o tom, že vyčleníte byty ľuďom, rozdáte im ich a tým to končí,“ hovorí projektový riaditeľ OZ Vagus Sergej Kára.

zdroj: Cvernovka

Housing First ponúkne ľuďom bez domova možnosť vlastného bytového zázemia, aby sa mohli postaviť na nohy. Na druhej strane im nelinkuje, čo majú robiť. „Prvé dva mesiace sú zdarma, aby sa vedel pohnúť z miesta a získať príjem a v ďalších finančných fázach sa nájom postupne zvyšuje,“ priblížil Kára.Najdôležitejšia je férovosť a vzájomná dôvera, preto takto nejak vyzerajú aj podmienky nájomného vzťahu. „Mnoho ľudí, ktorí sú bez domova, si prenajímajú miesta v ubytovniach či nocľahárňach. Obrovským fenoménom sú komerčné ubytovne, českí kolegovia to nazývajú obchod s chudobou,“ konštatuje Kára na margo prenájmu priestorov v často nevyhovujúcom stave zo strany súkromných vlastníkov za neprimeraných a často zmluvne nevymožiteľných podmienok.

V prvej fáze pilotného projektu sú k dispozícii tri bytové jednotky. Priestory sa podarilo zrekonštruovať a zariadiť vďaka niekoľkým súkromným partnerom. „Je to málo, je to kvapka v mori. Sme si toho plne vedomí, ale na bratislavské podmienky je to obrovský úspech,“ podotýka Kára.

zdroj: Cvernovka

A to aj preto, že občianske združenie na projekte v súčasnosti nespolupracuje s mestskou ani žiadnou z miestnych samospráv. Otvorené dvere našlo združenie v Nadácii Cvernovka. Tá má od Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) v dlhodobom prenájme budovu bývalej školy na Račianskej ulici, kde v súčasnosti funguje Nová Cvernovka a v minulom roku predstavila koncept pre susednú budovu bývalého internátu.

Podľa správcu nadácie Branislava Čavoja ide o koncept „cohousing“ modelu, teda modelu dostupného bývania. „Kde budeme kombinovať rôzne sociálne a vekové skupiny,“ hovorí Čavoj. Po rekonštrukcii priestorov, na ktoré nadácia zháňa peniaze, tam budú môcť bývať nielen ľudia z kreatívneho priemyslu, ale komunitné bývanie tam nájdu aj spoločensky nie dobre postavené povolania, ako napríklad učitelia, sociálni pracovníci či umelci. Súčasťou bude tiež Housing First, ktorý má iniciovať sociálne interakcie a kontakty medzi ľuďmi.

zdroj: Cvernovka

Že to má zmysel, približuje Čavoj na príbehoch ľudí, ktorí z rôznych príčin prišli o strechu nad hlavou, často vyučených remeslu, ktorí nadácii pomáhajú pri obnove priestorov. „Tým, že dostali príležitosť, dali sme im šancu na zastabilizovanie a rozvinutie sa. A zmena je u mnohých viditeľná,“ hovorí Čavoj.Okrem konceptu rekonštrukcie priestorov bývalého internátu sa má vypracovať aj štúdia z pilotného programu Housing First Cverna. Tú chce následne OZ Vagus poskytnúť mestu, mestským častiam či kompetentným štátnym inštitúciám, aby sa táto téma dostala do komunálnej i verejnej politiky.

Zdroj: Cvernovka

Pozri aj:

Najčítanejšie

Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: