Life is beautiful

“Nedopusť, aby ti včerajšok, zabral väčšinu dneška” – Will Rogers

Nájdeš nás aj tu

Med by nemal chýbať vo vašom jedálničku. Čo sa stane, ak ho budete jesť každý deň?

Môžeme ho smelo vyhlásiť za superpotravinu, najmä pre jeho všestranné využitie a množstvo priaznivých účinkov pre náš organizmus. Viete, čo sa stane s vaším telom, ak si každý deň pred spaním doprajete jednu lyžičku medu?

1. Bude sa vám lepšie spať

Med obsahuje aminokyselinu tryptofán, ktorá dáva vášmu mozgu signál, že je čas pobrať sa do postele. Telo túto látku potrebuje, ale samo ju nevie vyprodukovať. Med obsahuje aj ďalšiu dôležitú látku pre dobrý spánok. Glykogén je polysacharid, ktorý naše telo potrebuje na bežný chod. V noci však ku nemu zvyčajne nemá prístup (ak samozrejme nepatríte k nočným vymetačom chladničiek).

Zdroj: Firstbeat

Pri nedostatku glykogénu mozog spanikári a obličky začnú produkovať adrenalín a kortizol. To vás prebudí a nedovolí vám opäť zaspať niekedy aj dlhé hodiny. Najjednoduchšou prevenciou je práve lyžička medu pred spaním. Vďaka medu ostane hladina glykogénu vo vašom tela stabilná.2. Pomôže znížiť váš krvný tlak

Vysoký krvný tlak zvyšuje nebezpečenstvo srdcovo-cievnych chorôb, je preto nutné držať ho pod kontrolou. Med obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú znižovať krvný tlak, môže teda slúžiť ako účinná prevencia.

3. Zníži sa vám hladina triglyceridov

Triglyceridy sú jedny z mnohých tukov, ktoré sú prítomné v krvi. Vysoká hladina týchto tukov môže spôsobiť tvorbu usadenín, ktoré zvyšujú riziko infarktu či mozgovej príhody.

Zdroj: Depositphotos.com

Podľa štúdie, ľudia, ktorí vymenili obyčajný cukor za med, dokázali za 30 dní znížiť hladinu triglyceridov až o 19 %. 

4. Váš imunitný systém sa posilní

Med obsahuje množstvo antioxidantov a má antibakteriálne účinky. Vďaka nim bude váš organizmus schopný lepšie si poradiť s infekciami, ktoré spôsobujú baktérie, vírusy či plesne.

5. Váš metabolizmus sa zrýchli

Med má termogenický efekt, dokáže teda mierne zvýšiť teplotu vášho tela. Vďaka tomu sa urýchli metabolizmus a kalórie sa budú spaľovať rýchlejšie.

Zdroj: Healthline

6. Nebudete toľko kašľať

Med má protizápalové účinky. Konzumáciou jednej lyžičky zmiešanej s teplou vodou minimalizujete podráždenie v krku, a tým predídete kašľu. Med je tiež známe prírodné antibiotikum, bojuje proti baktériám, ktoré sa vám usídlili v hrdle.7. Omladnete

Najlepším spôsobom ako bojovať proti starnutiu je konzumovať antioxidanty, ktoré udržiavajú mozog vo forme. Med je ich plný. Ak sa chcete omladiť nielen zvnútra, ale aj zvonka, môžete med použiť vo forme rôznych masiek aj na hydratáciu pleti.

8. Budete mať lepšiu náladu

Sladkosti vždy zlepšia náladu a med rozhodne nie je výnimkou. Okrem toho obsahuje chemickú látku polyfenol, ktorá pomáha bojovať proti depresii tým, že zabraňuje oxidačnému procesu v mozgových bunkách.

Zdroj: Pixabay

Stačí jedna lyžička pred spaním a jeho blahodárne účinky pocítite na vlastnej koži.

Máte radi med? Alebo používate radšej iné sladidlá?

Zdroj: brightside.me, ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov

You don't have permission to register