Mestečko na severe Aljašky sa ponorilo do tmy. Obyvatelia si na denné svetlo musia počkať niekoľko týždňov

Tento fenomén je známy ako „civil twilight“, teda civilný súmrak. Jednou z príčin tohto javu je aj to, že Utqiaġvik patrí do zoznamu miest, ktoré sú ovplyvnené polárnou nocoupolárnym dňom. Polárna noc na Severnom póle nastáva na jeseň po jesennej rovnodennosti. Temnota zaleje celý arktický kruh až do zimného slnovratu, ku ktorému dochádza koncom decembra.

Napriek tomu však toto mesto nepohltí absolútna tma. Civil twilight nastáva, keď je Slnko o 6 stupňov pod úrovňou horizontu, a tak vytvára malé osvetlenie, aby sme mohli vonku aspoň niečo vidieť. Utqiaġvik nie je jediným mestom na Aljaške, ktoré toto zažíva. Je však prvé na zozname práve pre svoju veľkú vzdialenosť.



I keď sa nám možno zdá, že 65 dní bez takmer žiadneho svetla je veľmi dlhá doba, domáce obyvateľstvo sa tým neznepokojuje. „Dochádza k tomu každý rok. Ak žijete nad arktickým kruhom, bude tu deň, kedy slnko zapadne na zvyšok zimy. Dobrá správa? Znova sa vráti a počas leta nezapadá skoro vôbec,“ vyjadril sa k tomuto fenoménu meteorológ Judson Jones. V máji budúceho roka sa totiž môžu ľudia tešiť na čas, kedy počas 80 dní nezapadne Slnko ani raz.

Zdroj: thisisinsider.com, pixelatedplanet.nettwentytwowords.com 

Najčítanejšie

Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Toto je 6 miest na našej planéte, kde nefunguje gravitačný zákon
Líčenie zo starovekého Egypta: Tieto ingrediencie by ste nečakali

Odporúčané články: