Search
Close this search box.

Na Novom Zélande si môžete kúpiť celú dedinu a užívať si krásnu prírodu

Dedinka leží priamo pri vodnej nádrži Waitaki. Práve priehrada bola dôvodom, prečo v tridsiatych rokoch usadlosť vybudovali. Obyvatelia Lake Waitaki vodnú nádrž udržiavali v činnosti. Avšak na konci osemdesiatych rokov prešla automatizáciou a robotníci už neboli potrební. Všetci do jedného sa odsťahovali za prácou do veľkých miest. Zanechali za sebou domy s tromi spálňami, reštauráciu, garáže a 14 hektárov pôdy. To všetko v malebnom prostredí ďaleko od ruchu veľkomesta.

zdroj: One real-estate agency, NZ

Ak vás láka predstava vlastniť dedinku v lone prírody na Novom Zélande, prichystajte si 2,5 milióna EUR. Toľko by vás totiž vyšiel tento špás. Nový Zéland už dlhé roky bojuje s masívnou urbanizáciou. Vidiek zíva prázdnotou a mestá praskajú vo švíkoch. Dediny a malé mestečká sa s tým však pokúšajú bojovať. Predstavitelia mestečka Kaitangata sa napríklad snažia nalákať novousadlíkov kampaňou. Hovoria, že majú priveľa pracovných miest, priveľa domov, ale málo ľudí, ktorí by ich naplnili.



Vláda Nového Zélandu každoročne investuje miliardu dolárov, aby zastavila, alebo aspoň zmiernila, urbanizáciu. Zároveň schválila zákon, ktorý zakazuje predaj realít zahraničným záujemcom. Cieľom je, aby zahraniční investori neobsadili územie, na ktorom by mohli žiť miestni obyvatelia.

Toto opatrenie pravdepodobne skomplikuje predaj dedinky Lake Waitaki. Prejavila o neho záujem čínska firma, avšak kvôli zákonu nebude mať na kúpu nárok.

zdroj: One real-estate agency, NZ

Firma so zahraničným vlastníkom si môže kúpiť len nebytové priestory. Záujemcovia zo zahraničia si môžu obytné priestory kúpiť len pod podmienkou, že majú trvalý pobyt na Novom Zélande, alebo ak budú na kúpenom mieste žiť aspoň 183 dní ročne.

Realitná agentka Kelli Milmine, ktorá sa pre Lake Waitaki snaží nájsť kupca, hovorí, že sa jej už ozvalo mnoho záujemcov. Niektorí by na tomto krásnom mieste chceli vybudovať farmu, vinárstvo, prípadne turistické stredisko. Niektorí dokonca zvažujú využiť toto miesto tak, ako bolo využívané kedysi. Chcú prísť so svojou rodinou a priateľmi a začať tu nový život. Najväčším problémom je však pochopiteľne cena. Málokomu sa totiž v šuplíku povaľuje 2,5 milióna EUR.

Zdroj: theguardian.com, time.com 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Budete sa chytať za hlavu: Toto sú najhoršie miesta, kam ľudia ukrývajú peniaze
Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?

Odporúčané články: