Najväčšia jaskyňa na svete je ešte väčšia než sme si mysleli. Dosahuje astronomické rozmery

Potápači zistili, že jaskyňa Son Doong, ktorá sa pýši titulom „Najväčšia jaskyňa sveta“, je prepojená s inou obrovskou jaskyňou menom Hang Thung. Samotná Son Doong má rozmer 38,5 milióna m3. Keď sa oficiálne spojí s druhou jaskyňou, jej rozmery sa nafúknu o ďalších 1,6 milióna m3.

Objav sa podaril trojici britských potápačov, ktorí sú známi zo záchrannej akcie uväzneného futbalového tímu v Thajsku z roku 2018. Trojica sa rozhodla preskúmať jaskyňu ležiacu v Národnom parku Phong Nha-Ke Bang. Zaujímali ich najmä podzemné vody a riečky, ktoré ňou pretekali. Podarilo sa im objaviť cestu, ktorá spája obidve jaskyne.



„Je to akoby ktosi našiel na vrchole Mount Everestu ďalší výčnelok, ktorý by horu urobil o ďalších 1000 metrov vyššou,“ hovorí Howard Limbert, technický expert spoločnosti Oxalis, ktorá potápačom pomáhala s organizáciou výpravy. „Akákoľvek jaskyňa sveta by sa teraz, po prepojení, bez problémov zmestila do Son Doong. Je neskutočne obrovská,“ dodal Limbert pre portál CNN travel.

Zdroj: Oxalis Adventure

Oxalis je jedinou spoločnosťou, ktorá má licenciu na výpravy do jaskyne Son Doong. Jej predstavitelia sa rozhodli pozvať troch britských potápačov – Jasona Mallinsona, Ricka Stantona a Chrisa Jewella na návštevu jaskyne, po úžasnej záchrannej akcii, ktorú predviedli v Thajsku.

„Potápači odviedli úžasnú prácu pri zachraňovaní detí v Thajsku. Pozvali sme ich na výlet do jaskyne Son Doong ako poďakovanie za ich veľké úsilie.“ Potápači sa však neuspokojili s obyčajným výletom. Chceli ísť tam, kde nikto iný pred nimi nebol. Spoločnosť Oxalis už dlhšie tušila, že jaskyne sú prepojené, zistili to vďaka testu na prenikanie farieb. Britskí potápači však boli prví, ktorí prekonali podzemnú riečku a reálne našli prechod z jednej jaskyne do druhej.

Počas svojej výpravy dosiahli maximálnu hĺbku 78 metrov. Predpokladá sa, že tunel je hlboký až 120 metrov a má dĺžku 1 kilometer. Potápačov to prekvapilo, pretože ostatné jaskyne v tejto oblasti nebývajú také hlboké. Prieskum jaskýň bude pokračovať, potápači si na zdolanie tejto hĺbky budú musieť pripraviť špeciálnu zmes do dýchacích prístrojov, ktorá bude obsahovať hélium a kyslík. Táto zmes im umožní ponoriť sa aj do takýchto hĺbok.

Misia bude pokračovať v apríli budúceho roka. To je najlepší čas na potápanie sa v týchto častiach sveta. Vodné hladiny sú relatívne nízke a je v nich aj dobrá viditeľnosť- približne 1-2 metre. „Myslím si, že je neuveriteľné, že niečo také dôležité, ako najväčšia jaskyňa sveta, je stále oblasťou výskumu. Až do roku 2009 do jaskyne Son Doong nevstúpila ľudská noha. Naše najnovšie objavy nám ukazujú, že existuje stále množstvo vecí na našej planéte, ktoré nepoznáme. Je to vzrušujúce,“ hovorí Limbert.



Jaskyňa Son Doong

Jaskyňu ako prvý objavil Vietnamec Ho Khanh v roku 1990. Počas lovu v džungli objavil vchod do jaskyne. Počul, ako vnútri fúka vietor a zurčí rieka. Bohužiaľ, nebol schopný ju opäť nájsť, pretože bola ukrytá v húštine džungle. Strávil dlhé roky jej hľadaním, až sa mu to nakoniec v roku 2009 podarilo.

Po sérii meraní a výskumov vedci zistili, že majú dočinenia so skutočným gigantom. V obrovskej vápencovej jaskyni sa nachádzajú rôznorodé mikroklímy a rôzne organizmy, ktoré vyžadujú rozdielne životné podmienky. V komplexe nájdete dokonca aj dve džungle. Tie vznikli prepadnutím stropu, cez ktorý sa do tmavej jaskyne dostalo svetlo. V jaskyni sa rovnako nachádzajú najväčšie stalagmity na svete – niektoré merajú viac než 70 metrov.

Turistom bola jaskyňa sprístupnená v roku 2013, jej vek sa odhaduje na 3 milióny rokov. Žijú v nej vtáky, opice a divá zver, ktorú nenájdete nikde inde na svete. Toto miesto akoby povstalo zo stránok Verneovej knihy Cesta do stredu Zeme. Ak sa odvážite, budete si môcť dokonca zaplávať v podzemnom jazierku, v úplnej tme.

Spoločnosť Oxalis organizuje 4-dňové exkurzie so sprievodcom, počas ktorých môžete skúmať riečne križovatky, džungle, ale aj hory a kopce, ktoré sa nachádzajú v jaskyni. Za tento nevšedný zážitok zaplatíte viac než 2600 eur. Každoročne sa však do tohto prírodného unikátu dostane len 1000 turistov.

Zdroj: cnn.com, Wikipedia

Najčítanejšie

Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Toto je 6 miest na našej planéte, kde nefunguje gravitačný zákon
Líčenie zo starovekého Egypta: Tieto ingrediencie by ste nečakali

Odporúčané články: