Search
Close this search box.

Odborníci sú v šoku: Prasatá sú inteligentnejšie, než sme si pôvodne mysleli

Prasatá nemajú dobrú reputáciu. Považujeme ich za škaredé, tučné či špinavé. Keď si pochutnávame na slaninke alebo klobáske, snažíme sa z mysle vytesniť obraz prasaťa kúpajúceho sa v bahne a mľaskajúceho pri pomyjach. Vedci však zistili, že prasatá sú, i napriek našim predsudkom, veľmi múdre a citlivé zvieratá.


Dokonca sa im podarilo dokázať, že prasatá vedia používať nástroje. Ako informoval portál iflscience.com, vedci skúmali druh diviaka visajanského, ktorý žije vo voľnej prírode iba na dvoch filipínskych ostrovoch. Podľa štúdie, zverejnenej v magazíne Mammalian Biology, používala samica tohto diviaka paličku na to, aby vykopala jamu.

Ich správanie búra predsudky

Meredith Root-Bernstein, autorka štúdie, opísala správanie Priscilly, samičky prasaťa, takto: „Odložila si niekoľko listov, presunula ich na iné miesto a pichla do nich nosom. Potom zodvihla zo zeme plochý kus kôry, veľký približne 10 x 40 centimetrov. Držala ho v ústach, používala ho na kopanie, dvíhanie a tlačenie pôdy. Tieto pohyby vykonávala pomerne energicky a rýchlo.“ 

Nejde však o ojedinelý prípad. Vedci si už v priebehu rokov 2016 a 2017 všimli, že tri zo štyroch prasiat, ktoré žili v parížskej zoologickej záhrade, dokázali na kopanie zeme použiť, podobne ako Priscilla, palicu. Toto chovanie sa prenášalo medzi jednotlivými členmi rodiny.

Mnoho zvierat dokáže používať nástroje, známe sú napríklad orangutany, gibony, ale aj chobotnice či mravce. Niektoré zvieratá, najmä primáty, ich dokážu používať na rôzne účely. Schopnosť používať nástroje bola dlhé roky spájaná s inteligenciou a ľudstvo to považovalo za jeden zo znakov, ktorým sa odlišujeme od zvierat. Toto tvrdenie vyvrátila známa vedkyňa Jane Goodall, ktorá zistila, že aj šimpanzy dokážu používať nástroje rovnako ako človek.

To, že zviera dokáže používať nástroj, však ešte automaticky nesvedčí o jeho inteligencii. Nástroje používajú aj mravce, netvrdíme však o nich, že sú natoľko inteligentné ako šimpanzy či delfíny. Skutočným prejavom inteligencie je teda používanie nástrojov s istou dávkou flexibility. Dôležité je prispôsobiť používanie predmetov aktuálnej a jedinečnej situácii. Vedci si zatiaľ nie sú celkom istí, či prasatá patria do tejto skupiny. Nepochybne sú však inteligentnejšie, než sa nám zdajú na prvý pohľad.

Zdroj: iflscience.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť

Odporúčané články: