a

Poznáme víťazov Zlatých glóbusov. Zabodoval film Bohemian Rhapsody, Christian Bale ďakoval Satanovi

Zdroj: YouTube

Začiatkom roka sa už tradične v Los Angeles udeľujú ceny Zlatý glóbus, ktoré bývajú označované za akúsi predzvesť Oscarov. Zlatú zemeguľu obtočenú filmovým negatívom získal tento rok film o skupine Queen – Bohemian Rhapsody.

Okrem samotného filmu, ktorý bol ocenený ako najlepšia dráma, získal cenu aj predstaviteľ Freddieho Mercuryho, Rami Malek. Ten vyfúkol cenu za najlepší mužský výkon v dráme favorizovanému Bradleymu Cooperovi (Zrodila sa hviezda – A Star Is Born).

„Chcem poďakovať Freddiemu Mercurymu, vďaka ktorému som zažil najväčšiu radosť vo svojom živote. Ďakujem ti. Toto je kvôli tebe a pre teba, krásavec,“ povedal vo svojej ďakovnej reči 37-ročný herec.

Malek dorazil na udeľovanie Zlatých glóbusov spoločne s gitaristom Queenu, Brianom Mayom, ktorý už dávnejšie vyhlásil, že Rami si jednoznačne zaslúži Oscara. „Prevtelil sa do Freddieho do takej miery, že sme o ňom skutočne začali premýšľať ako o Freddiem. Je to neuveriteľné,“ dodal 71-ročný muzikant.

Viacero prekvapení

Veľký úspech zožal mexický film režiséra Alfonsa Cuaróna, Roma. Získal nielen cenu za najlepší zahraničný film, ale aj za najlepšiu réžiu. Tento čiernobiely film sa odohráva v 70. rokoch v Mexico City a zachytáva detstvo samotného režiséra. Cuarón už jeden glóbus doma má. Získal ho ešte v roku 2014 za réžiu filmu Gravitácia.Zlatý glóbus za najlepšiu komédiu alebo muzikál získala road-movie Green Book. Ocenený bol aj Mahershala Ali, ktorý získal cenu za vedľajšiu úlohu práve v tomto filme. Stvárnil v ňom Dr. Dona Shirleyeho, černošského pianistu, ktorý si v 60. rokoch 20. storočia najal bieleho šoféra Franka Vallelonga (Viggo Mortensen). Spoločne vyrazili na turné a za pomoci tzv. zeleného zoznamu si vyberali hotely a reštaurácie, ktoré mohli navštevovať Afroameričania bez toho, aby sa stali terčom rasistických útokov.

Lady Gaga „len“ s jedným ocenením

Cenu za najlepšiu hlavnú úlohu v dráme získala prekvapivo Glenn Close za výkon vo filme The Wife. Favorizovaná Lady Gaga napokon získala cenu „iba“ za najlepšiu filmovú skladbu Shallow z filmu Zrodila sa hviezda. Zlatý glóbus za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe v dramatickom filme získala Regina King (If Beale Street Could Talk). Napokon, cenu za najlepšiu herečku v komédii získala Olivia Colman za stvárnenie Anny Stuartovej vo filme The Favourite.

V mužskej kategórii bodoval Christian Bale. Vo filme Vice stvárnil amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho. Práve Christian Bale sa postaral o jednu z mála kontroverzností 76.-teho ročníka odovzdávania cien. „Ďakujem Satanovi za inšpiráciu ako stvárniť túto rolu,“ povedal vo svojej ďakovnej reči.

Cenu za najlepší animovaný film získal favorizovaný Spider-Man: Paralelné svety (Spider-Man: Into The Spider-Verse), ktorý podľa divákov dokonale vystihuje dušu marvelovských komiksov a tiež ich autora, Stana Leeho. Ten zomrel v novembri minulého roka, v Spider-Manovi sa však ešte poslednýkrát objaví v malej cameo úlohe.

Zdroj: theguardian.com, csfd.cz, ladbible.com