Prenajímate priestory cez Airbnb? Možno k vám zaklope niekto z daňového úradu

Daňové resty

Či všetci prenajímatelia aj skutočne zdaňujú svoje príjmy z prenájmu, je otázne. Práve preto si chce česká finančná správa na neplatičov posvietiť. Šancu napraviť svoje daňové resty majú všetci. Finančná správa ich vyzvala na dodanenie príjmov cez dodatočné daňové priznanie.

Živnosť je potrebné mať aj pri ubytovaní cez ubytovacie portály

Dôvod, prečo si plánuje česká finančná správa prenajímateľov posvietiť, je jednoduchý. Ak niekto chce prenajímať nehnuteľnosť cez Airbnb, mal by mať na to vybavené živnostenské oprávnenie. A to z veľmi jednoduchého dôvodu. Sprostredkovanie ubytovania cez internetové portály sa považuje za ubytovacie služby, a nie za prenájom. Ak tak prenajímateľ neurobí, porušuje zákon a tu hrozí aj poriadne mastná pokuta. Sankcie sa pohybujú až do výšky 1.659 EUR. Koľko prenajatých dní by vám teda bolo treba?



Je to prenájom, či poskytovanie ubytovacích služieb?

Na Slovensku je táto situácia trochu iná. Ministerstvo práce SR, ani Ministerstvo financií SR, nemá jednoznačné stanovisko k prenájmu nehnuteľností prostredníctvom takto zameraných portálov. Živnostenský zákon rozlišuje ubytovanie jedine podľa toho, či okrem prenájmu vykonávate aj činnosti s tým súvisiace.

zdroj: Tortuga Backpacks Blog

Ide napríklad o upratovanie či výmenu posteľného prádla. Tieto úkony sú považované za služby spojené s prenájmom, a v tom prípade sa jedná o podnikanie, a teda poskytovanie ubytovacích služieb. Je úlohou Ministerstva vnútra SR, aby jasne definovalo to, čo sa považuje za prenájom nehnuteľností, a čo za poskytovanie ubytovacích služieb.

Zdaňovanie je odlišné

Prečo je dôležité oddeliť tieto zdanlivo rovnaké termíny? Kvôli zdaňovaniu. Ak by sa ubytovanie prostredníctvom portálov, medzi ktoré patrí aj Airbnb, považovalo za príjem zo živnosti, zdaňovať by sme ho mali po správnosti ako príjem z podnikania. Rozdiel je napríklad v tom, že pri príjme z podnikania si môžete uplatniť paušálne výdavky. Ak by ste teda nemali živnosť pri prenájme, a tým pádom podnikali nedovolene, nemali by ste žiadny nárok na odrátanie vynaložených nákladov a zdaniť by ste dodatočne museli celú sumu, ktorá vám „kvapla“ z Airbnb.



Platenie sociálneho a zdravotného poistenia

Najzásadnejší rozdiel je v sociálnom a zdravotnom poistení. Z prenájmu sa na Slovensku odvody neplatia, no z podnikania sa odvádza zdravotné aj sociálne postenie. Z prenájmu DPH platiť nemusíte. Pri ubytovacích službách, pri obrate nad 49.790 EUR, sa musíte zaregistrovať aj ako platca DPH. Pri ubytovacích službách platíte dokonca aj miestnu daň obci alebo mestu.

zdroj: Unsplash

Neplatiči sa dajú rýchlo a ľahko vypátrať

Ak sa pýtate, ako by na to „daňováci“ prišli, keď hovoríme „len“ o nevinnom prenájme, malý moment. Keďže väčšina príjmov z prenájmu sa realizuje cez bankové účty, finančná správa má možnosť veľmi ľahko vypátrať neplatičov prenajímaných nehnuteľností. Nezaplatené dane vám môžu dokonca vyúčtovať aj za obdobie posledných 6 rokov.

Zdroj: skdp.sk

Najčítanejšie

Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Toto je 6 miest na našej planéte, kde nefunguje gravitačný zákon
Líčenie zo starovekého Egypta: Tieto ingrediencie by ste nečakali

Odporúčané články: