Prevencia vzniku zubného kazu vám ušetrí čas aj peniaze

Ako viete, príčinou nepríjemného zubného kazu sú škodlivé baktérie, ktoré žijú v zubnom povlaku a živia sa zvyškami sacharidov. Kyseliny, ktoré následne produkujú, sú schopné rýchlo vyplaviť zo zubných tkanív látky ako fluorid a vápnik. Výsledným efektom je nedostatočná ochrana zubov a vznik stále väčších kazov.


Dá sa tomu ale predísť a my sa pozrieme na tie najjednoduchšie spôsoby, ako mať vždy krásne biele a čisté zuby.

Príznaky zubného kazu

Prvé štádiá kazu sú takmer bez príznakov, preto je veľmi dôležité navštevovať pravidelne zubára, aby vašu ústnu dutinu detailne skontroloval. Veľmi dôležitá je však aj vaša starostlivosť o zuby. Ak  nevenujete náležitú pozornosť zubnej hygiene, rovnako ako pri konzumácii veľkého množstva rýchlych sacharidov, pri dlhotrvajúcich chorobách a znížení imunity, môžete očakávať výskyt prejavov zubného kazu, ku ktorým patrí:

  • vzhľad rôznych škvŕn na zuboch, pričom ich farba sa môže meniť od bielej po čiernu;
  • bolestivé pocity sa spravidla prejavujú pri konzumácii sladkého jedla, preto by ste sa pri prvých príznakoch mali poradiť s odborným lekárom;
  • zápach z úst, ktorý sa prejavuje v prípadoch, keď sa už začali vaše zuby kaziť.

Prevencia zubného kazu a chorých ďasien

Individuálna a pravidelná ústna hygiena je základ. Hlavným cieľom ústnej hygieny je odstránenie povlaku, ktorý je hlavnou príčinou zubného kazu. Potravinový povlak, ktorý sa hromadí na zuboch, prispieva nielen k rozvoju kazu, ale aj k tvorbe zubného kameňa. Ten následne prispieva k výskytu zápalu ďasien a paradentózy.

Nielen preto sa odporúča kvalitné čistenie zubov zubnými kefkami a pastami, ako aj používanie zubnej nite, špáradiel, zubných kefiek a ústnych vôd.

Málokto tiež vie, že aj čistenie povrchu jazyka pomáha zbaviť sa zápachu z úst o 85 % a znižuje tvorbu zubného kameňa o 67 % .

Tiež stojí za to vzdať sa zlých návykov, pretože kazy, a to aj v tej najľahšej forme, sa bez náležitej starostlivosti môžu rýchlo zmeniť na vážnejšie ochorenie ústnej dutiny s infekciou celého chrupu.

Je tiež vhodné a potrebné pravidelne dochádzať k zubnému lekárovi a podstúpiť prehliadku, ako aj samostatne udržiavať čistotu ústnej dutiny pomocou vysoko kvalitnej zubnej pasty a rôznych zubných nití. Nezanedbávajte ani moderné zariadenia na čistenie a jednoduché bielenie zubov.

Iba tieto jednoduché pravidlá vám môžu pomôcť priblížiť sa k snu, ako sú silné a zdravé zuby po celý život!

Najčítanejšie

Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Toto je 6 miest na našej planéte, kde nefunguje gravitačný zákon
Líčenie zo starovekého Egypta: Tieto ingrediencie by ste nečakali

Odporúčané články: