Tehotenstvo a pôrod neovplyvňujú len ženy. Tieto zmeny sa týkajú aj oteckov

Zdroj: Pexels

Náhle zmeny nálady, hormonálne výkyvy, stres, priberanie. To sú len tie najznámejšie a najviditeľnejšie zmeny, ktorými musí prejsť telo ženy počas tehotenstva.


Predpokladáme, že oteckovia sú týmito zmenami nezasiahnutí, keďže bábätko nemusia vynosiť vo svojom vlastnom tele. Opak je však pravdou. Ako uvádza portál brightside.me, viaceré štúdie dokazujú, že aj muži počas tohto obdobia prechádzajú hormonálnymi a neurologickými zmenami.

Pokles hladiny testosterónu

Zdroj: Unsplash / Aditya Romansa

Mužom po narodení dieťaťa klesá hladina testosterónu, ktorý je v ich tele zodpovedný za rozvoj reprodukčných funkcií. Taktiež ich motivuje k tomu, aby si aktívne hľadali partnerku a ovplyvňuje ich príťažlivosť. 

U novopečených oteckov môže hladina testosterónu klesnúť až o 34 %. Vedci predpokladajú, že je to preto, že muži vítajú svojho nového potomka. V tomto období si nehľadajú inú partnerku, svoj čas venujú rodine. Čím má muž nižšiu hladinu testosterónu, tým ochotnejšie sa stará o dieťa a vykonáva domáce práce.

Hladina oxytocínu sa môže zvýšiť

Zdroj: Unsplash / Peter Dlhy

Hormón oxytocín, prezývaný aj „hormón lásky“, sa po pôrode prirodzene zvyšuje u mamičiek. Navodí pocit pohody, istoty a lepšej nálady. Vďaka nemu si dokážeme s ľuďmi, ale aj so svojím vlastným dieťaťom, vybudovať pevné puto. Aj otcovia majú po narodení svojho potomka vyššiu hladinu oxytocínu v krvi, a to predovšetkým vtedy, ak sa so svojimi deťmi aktívne hrávajú. 

Mení sa aj mozog

Zdroj: Unsplash / Picsea

Mozog otcov sa mení rovnako ako mozog matiek. Počas tehotenstva sa rozvíjajú tie oblasti, vďaka ktorým cítime empatiu, a ktoré pomáhajú lepšie komunikovať. Vedci zaznamenali u nastávajúcich oteckov, konkrétne počas 12. až 16. týždňa tehotenstva ich partnerky, nárast sivej a bielej hmoty práve v týchto častiach mozgu. Vďaka tomu boli otcovia schopní rozvíjať svoje rodičovské zručnosti už počas tehotenstva partnerky. Lekári predpokladajú, že je to preto, aby sa otec pripútal k dieťaťu aj napriek tomu, že ho nenosí vo svojom tele.

Aj muži môžu trpieť popôrodnou depresiou

Zdroj: Unsplash / Nik Shuliahin

Táto skutočnosť súvisí so spomínaným poklesom hladiny testosterónu. 10 % mužov môže po pôrode partnerky trpieť depresiou. Tá sa prejavuje pocitmi letargie a nezáujmom o bežné príjemné činnosti. Zaujímavé je, že ženy, ktorých partneri majú po pôrode nižšiu hladinu testosterónu, zvyčajne netrpia popôrodnou depresiou. Zdá sa, že najlepší spôsob ako predchádzať depresii je, ak si obaja partneri starostlivosť o novonarodené bábätko podelia.

Zdroj: brightside.me

Zdroj titulnej fotografie: Pexels

Najčítanejšie

Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Toto je 6 miest na našej planéte, kde nefunguje gravitačný zákon
Líčenie zo starovekého Egypta: Tieto ingrediencie by ste nečakali

Odporúčané články: