Tipy na ochranu interiéru pred neznesiteľnými horúčavami bez klimatizácie

Máte krásny byt, no pohodlie a komfort v ňom narúša neznesiteľné teplo? Existuje niekoľko riešení, pomocou ktorých by ste sa mohli nechcenému prehrievaniu interiéru v lete vyhnúť a nie sú vôbec komplikované.

Poďme si spoločne pomôcť vytvoriť miesto na bývanie, v ktorom sa dá normálne fungovať aj bez klimatizácie.

Vetrajte v ten správny čas

Predovšetkým pravidelné vetranie v noci pomáha predchádzať prehrievaniu v interiéri! Na vetranie sú ideálne skoré ranné hodiny, keďže vonkajšie teploty sú v tomto čase stále pomerne nízke. Tu by mali byť okná čo najširšie otvorené, aby dovnútra preniklo čo najviac chladného a suchého vzduchu.

Podobné riešenie odporúčame aj v noci, pretože umožňuje dobré vetranie. Po zvyšok dňa by mali byť okná pri vysokých letných teplotách naopak zatvorené, aby ste sa zároveň ochránili nielen pred teplom, ale aj nepozvanými hosťami v podobe otravného hmyzu, ktorý môže dobre odpudzovať aj vôňa kvetov na pevnej parapete.

Inštalujte na okná vonkajšie rolety

Veľmi dobrým riešením, ako schladiť interiér bez klimatizácie, sú aj kvalitné vonkajšie rolety.  Takáto vonkajšia ochrana pred slnkom je asi trikrát účinnejšia ako vnútorná, pretože teplo sa nedostane k oknu, sklo sa neprehreje a nestáva sa zdrojom nechceného prehrievania interiéru.

Hromadenie tepla medzi oknom a závesom alebo inou vnútornou slnečnou clonou je vďaka tomuto riešeniu eliminované. Samozrejme, treba ich zatiahnuť a pravidelne sa o ne aj starať, aby vám dobre slúžili čo najdlhšie, pretože vonkajšie podmienky sú v súčasnej dobe niekedy naozaj drsné.

Vpustite do miestnosti prírodu

Pomerne jednoduchým riešením ako schladiť priestor bez klimatizácie, sú aj rastliny. Rastliny a predovšetkým stromy môžu vonku slúžiť nielen ako darcovia tieňa. Ak sú správne umiestnené vonku, môžu tiež chrániť pred prílišným slnečným žiarením v obývacej izbe. Okrem toho majú aj izbové rastliny trojnásobný účinok ako „zelená klimatizácia“ v interiéri, pretože premieňajú oxid uhličitý na kyslík, sú prirodzenými zvlhčovačmi vzduchu a prispievajú k zníženiu teploty v miestnosti. Efekt sa samozrejme zvyšuje s počtom a veľkosťou týchto rastlín v interiéri.

Aj „zelené fasády“ sa považujú za prirodzené chladenie, pretože rastliny na stenách domu sa potia a nahromadená voda sa vyparuje a uvoľňuje do okolia. To vedie k prirodzenému chladiacemu efektu.

Tak si nájdite na využitie týchto rád čas a leto si užijete bez akýchkoľvek obmedzení.

Zdroj obrázka: Antonio Guillem/Shutterstock.com

Najčítanejšie

Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Toto je 6 miest na našej planéte, kde nefunguje gravitačný zákon
Líčenie zo starovekého Egypta: Tieto ingrediencie by ste nečakali

Odporúčané články: