Search
Close this search box.

Toto je 8 zaujímavých faktov o Zemi, ktoré vás (možno) prekvapia

Vedci neustále skúmajú mnohé javy, ktoré nedokážeme celkom vysvetliť. Čím hlbšie sú naše vedomosti, tým viac si uvedomujeme, ako málo toho vieme. Viete, že ozónová diera sa postupne zmenšuje? Alebo, že existuje miesto, kde nájdete mydlo priamo v pôde? O týchto, ale aj mnohých iných zaujímavých faktoch, informuje portál brightside.me.

 

Zoznam všetkých faktov, ktoré ukrýva naša Zem, by bolo asi náročné, ba priam nemožné, zostaviť. Prinášame vám preto tie najzaujímavejšie, o ktorých väčšina z nás (pravdepodobne) vôbec netušila. 

 

1. Zem neustále spomaľuje

Zdroj: Pexels

Ide však o veľmi pomalý proces. Ako uvádza portál space-facts.com, je to len približne 17 milisekúnd za 100 rokov. To spôsobuje, že dni na Zemi sa postupne predlžujú. Bude však trvať viac než 140 miliónov rokov, kým bude mať deň 25 hodín. Mimochodom, vedeli ste, že momentálne Zemi trvá presne 23 hodín, 56 minút a 4 sekundy, kým sa otočí okolo svojej osi?



2. Ozónová diera sa zmenšuje

Zdroj: NASA

Výborná správa pre všetky živé tvory na planéte Zem. Podľa výsledkov viacerých štúdií, sa ozónová diera nad Antarktídou zmenšila v období od roku 2000 do roku 2015 o 4 milióny km², a podľa všetkého tento proces pokračuje ďalej.

3. – 89,2 °C je najnižšia teplota, ktorá bola na planéte Zem nameraná

Brought some freedom to Antarctica

Namerali ju 23. júla 1983 na ruskej výskumnej stanici Vostok vo Východnej Antarktíde.

4. Pôda na ostrove Kimolos obsahuje mydlo

Zdroj: Wikipedia

Hoci má tento grécky ostrov rozlohu len 53 km², je skutočne jedinečný. V jeho pôde sa nachádza prírodné mydlo, ktoré obyvatelia skutočne používajú na očistu. Keď na ostrove Kimolos prší, zem sa pokryje mydlovou penou.

5. Pohyby tektonických platní bránia prehriatiu Zeme

Ako uvádza portál universetoday.com, Zem je jediná známa planéta, na ktorej prebieha pohyb tektonických dosiek. Má 7 hlavných tektonických platní, niekoľko malých platní a množstvo mikroplatní. Tie sa posúvajú po povrchu Zeme rôznymi smermi rýchlosťou približne 3,9 metra za rok. Vďaka týmto zložitým procesom sa uvoľňuje oxid uhličitý, čo bráni tomu, aby sa naša Zem prehrievala.



6. Rieka Amazonka má dvojníčku

Zdroj: Wikipedia

Rieka Hamza, ktorá sa vlieva do Atlantického oceánu, tečie približne 4 kilometre pod povrchom Zeme a kopíruje tok Amazonky. Jej dĺžka dosahuje takmer 6 000 kilometrov a šírka 400 kilometrov. Na rozdiel od Amazonky je však tok veľmi pomalý. Hýbe sa rýchlosťou niekoľkých metrov za rok. Tento pohyb je dokonca pomalší ako pohyb ľadovcov.

7. Antarktída prišla za posledných 25 rokov o tri bilióny ton ľadu

Zdroj: Flickr

Túto nelichotivú štatistiku dokazujú viaceré nedávne štúdie. Najväčšiu „stratu“ pritom zažila v roku 2017, kedy sa od nej odtrhol ľadovec z názvom Larsen S. Tento váži až 1 bilión ton a svojou veľkosťou sa vyrovná polovici Jamajky.



8. V oceánoch sa nachádza 20 miliónov ton zlata

Zdroj: Shutterstock

Bohužiaľ, nie sme schopní ho žiadnym spôsobom vyťažiť. Toto zlato neleží na dne oceánov, ale je súčasťou samotnej vody. Vedci určili, že v každom litri morskej vody môžeme nájsť približne 13 miliardtin gramu zlata.

Zdroj: bestlifeonline.comspace-facts.comuniversetoday.comagupubs.onlinelibrary.wiley.com, brightside.me   

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť

Odporúčané články: