Napriek tomu sa tunely stavajú už od roku 2000 pred Kristom. Prvé tunely boli vlastne podvodnými akvaduktami, ktoré prepravovali vodu na zavlažovanie polí. Táto technológia vznikla na území dnešného Iránu.
Pri slove tunel si však väčšina z nás predstaví klasické cestné tunely, ktoré vedú pod zemou alebo pod vodou. Existujú však aj iné typy, ktoré svojou dĺžkou s prehľadom zatienia aj známy Eurotunel. Pri pohľade na tieto giganty je až nepochopiteľné, že na Slovensku nedokážeme dobudovať ani diaľnicu z Bratislavy do Košíc.
Najväčší cestný tunel sa nazýva Lærdalský tunel a nájdete ho v Nórsku. Je dlhý 24,5 km a postavili ho v rokoch 1995 až 2000.
Najväčší podvodný tunel je už spomínaný Eurotunel (Channel Tunnel) ktorý spája mestá Folkestone v Anglicku a Pas-de-Calais vo Francúzsku. Jeho celková dĺžka je viac než 50 km a prvýkrát bol otvorený v roku 1994. Zároveň je to aj najdlhší medzinárodný tunel.
Jeho dĺžka je však zanedbateľná oproti obrom, ktorých vám predstavíme v tomto článku. Zoznam najdlhších tunelov sveta zverejnil portál interestingengineering.com.
1. Akvadukt Delaware
Lokalita: New York, Spojené štáty
Dĺžka: 137 000 m
Typ: zásobovanie vodou
Najdlhší tunel na svete sa nachádza v USA a slúži ako zdroj vody pre New York. Tunel bol vytesaný do skaly a jeho priemerná šírka je 4 metre. Akvadukt bol postavený počas druhej svetovej vojny a denne sa ním prepraví takmer 5 miliárd litrov vody.
2. Vodný tunel Päijänne
Lokalita: južné Fínsko
Dĺžka: 120 000 m
Typ: zásobovanie vodou
Druhým najdlhším tunelom na svete je vodný tunel s názvom Päijänne, ktorý má viac než 120 000 metrov. Nachádza sa 30 až 100 metrov pod zemou. Tunel prepravuje pitnú vodu pre obyvateľov veľkých miest ležiacich na juhu Fínka, ako Helsinky, Espoo či Vantaa. Túto impozantnú stavbu začali Fíni budovať ešte v roku 1972 a dokončená bola v priebehu desiatich rokov.
3. Vodný tunel Dahuofang
Lokalita: provincia Liaoning, Čína
Dĺžka: 85 000 m
Typ: zásobovanie vodou
Tretím najdlhším tunelom na svete je vodný tunel s názvom Dahuofang, ktorý nájdete v Číne. Má dĺžku približne 85,3 kilometra. Aj tento tunel bol vybudovaný, aby zásoboval veľké čínske mestá pitnou vodou. Prepája vodnú nádrž Dahuofang s mestami Šen-jang, Fushun, Liaoyang, Anšan, Panjin, Yingkou a Dalian. Jeho výstavba začala v roku 2006 a dokončená bola už o 3 roky.
4. Vodný tunel Orange-Fish
Lokalita: Juhoafrická republika
Dĺžka: 82 000 m
Typ: zásobovanie vodou
Štvrtým najdlhším tunelom na sveta, a zároveň aj najdlhším tunelom na južnej pologuli, je vodný tunel s názvom Orange-Fish. Jeho výstavba začala v roku 1966 a dokončila sa v roku 1975. Na jeho stavbu bolo použitých 842 000 m3 betónu.
5. Vodný tunel Bolmen
Lokalita: Kronoberg/Scania, Švédsko
Dĺžka: 82 000 m
Typ: zásobovanie vodou
Len o pár metrov kratší je vodný tunel Bolmen vo Švédsku. Pomocou neho sa prepravuje voda z jazera Bolmen v Kronobergu do švédskej provincie Scania. Vodný tunel zásobuje vodou 700 000 obyvateľov Švédska. Jeho výstavba sa začala v roku 1975 a trvala asi 12 rokov.
6. Tunel Emisor Oriente
Lokalita: Mexiko
Dĺžka: 62 000 m
Typ: odpadová voda
Na šiestom mieste máme konečne zmenu. Tunel Emisor Oriente nezásobuje mesto vodou, práve naopak. Odvádza z neho preč odpadovú vodu. Je najdlhším tunelom svojho druhu na svete. Jeho výstavba sa začala v roku 2008 a dokončený bol v roku 2014. Tunel slúži 20 miliónom ľudí, ktorí žijú v tejto oblasti.
7. Metro v Guangzhou (Kantone)
Lokalita: Čína
Dĺžka: 60 000 m
Typ: metro
Aj na siedmom mieste máme zmenu. Najdlhší tunel metra sa nachádza v čínskom meste Guangzhou. Konkrétne ide o Linku 3, ktorá spája stanice Tianhe Coach Terminal a Tiyu Xilu. Výstavba tejto trasy sa začala v roku 2001 a ukončená bola v roku 2005.
8. Gotthardský pätný tunel
Lokalita: Alpy, Švajčiarsko
Dĺžka: 57 000 m (skladá sa z dvoch častí)
Typ: železnica
Tento tunel, ktorý vedie popod švajčiarske Alpy, je najdlhším dopravným tunelom na svete. Celý tunelový systém má neuveriteľných 151 km. Dôvod, prečo tunel nekraľuje tomuto rebríčku, je ten, že na niektorých miestach, kde sa vynára nad povrch zeme, je prerušený. Ako uvádza portál CNN, výstavba tejto monumentálnej stavby trvala 17 rokov (1999 – 2016) a údajne stála okolo 12 miliárd dolárov.
Zdroj: interestingengineering.com, Wikipedia, cnn.com