Life is beautiful

“Nedopusť, aby ti včerajšok, zabral väčšinu dneška” – Will Rogers

Nájdeš nás aj tu

Toto je slovo roka 2018. Skrýva jeden veľmi dôležitý odkaz pre celý svet

Kúpiť, použiť, vyhodiť.

Používanie jednorazových vecí má veľký dopad na životné prostredie. Od roku 2013 sa toto slovo objavuje v médiách až štyrikrát častejšie. Je to najmä preto, že stúpa ekologické povedomie ľudí. Rozbehlo sa množstvo kampaní, ktoré bojujú proti nadmernému používaniu plastov a najmä vecí, ktoré použijeme iba raz. Ide najmä o igelitové tašky, slamky či riad.

zdroj: Unsplash

Slovo roka vyberá Collins Dictionary zo svojej analytickej databázy, ktorá obsahuje 4,5 miliardy slov. Nachádzajú sa tam písomné záznamy z rôznych webstránok, novín, magazínov a kníh, publikovaných po celom svete. Zahŕňa dokonca aj audio záznamy z televízie a rádia.Po dôkladnom preskúmaní databázy vytvorili lexikológovia z Collins Dictionary zoznam slov, ktoré tento rok ovplyvnili našu spoločnosť. Môžu to byť úplne nové slová, ale aj také, ktoré silne rezonovali v spoločnosti. Tohtoročný výber zahŕňa ekológiu, politiku, technológie, ale aj tanec.

Na zozname sa nachádza aj slovo „floss“, t.j. tanec, pri ktorom sa boky tanečníka hýbu do jednej strany a jeho ruky do opačnej, či skratka „VAR“, t.j. video asistent rozhodcu, ktorý sa využíval počas majstrovstiev sveta vo futbale. Slovo „gammon“ predstavuje zúrivú osobu a „plogging“ má, podobne ako „single-use“, spojitosť s ekológiou. Ide o beh spojený so zbieraním odpadkov. Lexikológovia z Collins Dictionary chcú, zdá sa, prispieť svojou troškou v boji za krajšiu a zdravšiu planétu.

Zdroj: inhabitat.com 

You don't have permission to register