Na štart sa postavilo 176 jazdcov z 22 tímov. Nechýbali na ňom všetky najväčšie mená svetovej cyklistiky, vrátane pretekára tímu Sky ProCycling Brita Chrisa Frooma, štvornásobného celkového víťaza týchto pretekov, v prípade ktorého organizátori Tour de France pred zahájením pretekov vyhlásili, že slávneho cyklistu nepustia na štart pretekov, a to z dôvodu deväť mesiacov neuzavretej dopingovej kauzy. Reakcia Medzinárodnej cyklistickej únie UCI však prišla už o 24 hodín.
Vyhlásila, že Froome nedostane žiaden trest za doping, čím mu dala „zelenú“ k štartu na týchto prestížnych pretekoch a možnosť získať už po piatykrát žltý dres za celkové víťazstvo v pretekoch. Celá športová verejnosť očakáva, aký dopad bude mať toto kontroverzné a „rýchle“ rozhodnutie na celú atmosféru v pelotóne pretekov, ako aj na psychiku samotného Frooma.
Dozvuky
V protiklade s týmto rozhodnutím „v prospech“ pretekára rezonuje o to viac minuloročné rozhodnutie UCI v súvislosti s radikálnym rozhodnutím o vylúčení Petra Sagana z pretekov Tour de France 2017. Vtedy sa jeho tím Bora – Hansgrohe dva dni po incidente spolu so Saganom odvolali na Športový arbitrážny súd v Lausanne CAS, ktorý sťažnosť zamietol a zabránil tým Saganovi pokračovať v pretekoch.
Až po tom, ako sa v decembri 2017 CAS druhýkrát zaoberala sťažnosťou, dospeli obe strany k zhodnému stanovisku a relatívne objektívnemu uzavretiu prípadu. Zhodli sa, že zrážka Petra Sagana s Markom Cavendishom bola nešťastná a neúmyselná udalosť. Videozáznamy potvrdili verziu Petra Sagana, že pád súpera nezavinil.
Súperi
Po minuloročnej „skúsenosti“ zostáva len veriť, že v tohtoročnej tour budú súpermi Petra Sagana v ceste za jeho víťazstvom v bodovacej súťaži o zelený dres len cyklisti pelotónu pri priamych a čestných športových zápoleniach a nie rozhodnutia „od zeleného stola“.
Dvadsaťosemročný trojnásobný majster sveta potvrdil svoje ambície na šieste víťazstvo v súťaži o zelený dres už v prvých dvoch etapách. V prvej skončil druhý za Kolumbijčanom Fernandom Gaviriom z družstva Quick-Step Floors a v druhej dokonca zvíťazil. Je na najlepšej ceste vyrovnať historický rekord v počte šiestich víťazstiev v bodovacej súťaži, ktorý dosiahol nemecký cyklista Erik Zabel.
Na tohtoročnej trati Tour de France, dlhej 3351 kilometrov, rozdelenej do 21 etáp, sa mu však tento úmysel budú snažiť prekaziť ďalší kvalitní cyklisti. Medzi jeho najväčších konkurentov bude patriť Austrálčan Michael Matthews, minuloročný víťaz bodovacej súťaže. Ďalším vážnym súperom bude práve dvadsaťtriročný Fernando Gaviria, jeden z predstaviteľov nastupujúcej generácie. Je dostatočne rýchlym na záverečné špurty a má predpoklady podávať dobré výkony aj v kopcovitom teréne. Petra Sagana sa mu už niekoľkokrát podarilo poraziť aj v priamom súboji.
Z ostrieľaných borcov nemožno zabudnúť na Marcela Kittela z tímu Kaťuša – Alpecin, vlaňajšieho víťaza piatich etáp, na tridsaťpäťročného Nemca Andrého Greipela z tímu Lotto – Soudal, ktorého výkonnosť v poslednom roku determinovali hlavne osobné problémy, ako aj na britského cyklistu Marka Cavendisha, v uplynulom období liečiaceho sa hlavne z mnohých zranení, spôsobených pádmi a z ďalších zdravotných problémov.
Aj keď Mark Cavendish svoje ambície vyhrať bodovaciu súťaž poprel vzhľadom na schopnosti Petra Sagana vyhrávať nielen záverečné špurty, ale zbierať body aj na rýchlostných prémiách, až záver tour ukáže úprimnosť týchto jeho tvrdení. V rámci tímu Dimension Data bude zaujímavé tiež sledovať, ktorému z dvoch silných osobností tohto tímu, či Markovi Cavendishovi alebo Edvaldovi Boassonovi Hagenovi, sa v tomto ročníku tour bude dariť viac.
Prekvapiť v boji o zelený dres môže aj holandský cyklista Dylan Groenewegen z tímu Lotto – NL Jumbo, ktorý v priebehu tejto sezóny úspešne zvládol niekoľko špurtov, čím sa postupne radí do okruhu silných špurtérskych osobností.
V súvislosti s bojmi o zelený dres nemožno zabudnúť ani na francúzskeho cyklistu Arnauda Démareho z tímu Groupama – FDJ, ktorý sa už dlhodobo objavuje medzi známymi špurtérmi, ďalej na nemeckého cyklistu Johna Degenkolba z tímu Trek – Segafredo, talianskeho cyklistu Sonnyho Colbrelliho z tímu Bahrain-Merida, ktorý skončil na tour v roku 2017 v bodovacej súťaži na 5. mieste a v neposlednom rade na výborného nórskeho špurtéra Alexandra Kritoffa z tímu UAE Team Emirates.
Šanca na víťazstvo je veľká
Je zrejmé, že kvalitných ašpirantov na víťazstvo v bodovacej súťaži a zisk zeleného dresu na Tour de France 2018 je viac než dosť. Nie je vylúčené, že sa na scéne objaví aj ďalší cyklista z novej, nastupujúcej generácie. Je len na „tourminátorovi“ ako sa spolu so svojim tímom vysporiada s náročnou traťou, s konkurenciou a v neposlednom rade, ako ich budú obchádzať pády a zdravotné problémy.
Ak zapadnú do seba všetky články uvedeného reťazca pozitívne podľa ich prianí, je pri súčasnej forme Petra Sagana vylúčené, aby sa nestal vysnívaný sen o zisku šiesteho víťazstva v bodovacej súťaži a zeleného dresu na Tour de France skutočnosťou.