Unikátna „sendvičová metóda“ vám pomôže zlepšiť vaše vzťahy. Uplatnenie nájde v pracovnej aj súkromnej sfére

Zdroj: Unsplash / Ben White

Naučte sa s nami túto jemnú a citlivú komunikačnú stratégiu.


Niekedy nie je úprimnosť a priamosť tou najlepšou cestou. Najmä pri komunikácii s deťmi a našimi blízkymi sa musíme snažiť, aby sme im prílišnou priamosťou neublížili. Diplomacia nie je na škodu ani vo vzťahoch medzi kolegami.

Vyskúšajte unikátnu komunikačnú metódu

Portál psychologytoday.com informuje o unikátnej „sendvičovej metóde“, ktorá vám pomôže stať sa chápavejším a zlepší vaše medziľudské vzťahy. Základom tejto techniky je komunikovať o probléme tak, že ho vložíte medzi dve pozitívne vyhlásenia. A teda plnku, ktorá môže byť nepríjemná, obložíte dvomi kúskami žemle.

Zdroj: Pexels

Ako príklad môžno uviesť situáciu, v ktorej rodič varí obed a dieťa mu v tom chce pomôcť. Najlepšie je jeho pomoc prijať, ale pri varení existujú aj úkony, pri ktorých by dieťa zavadzať nemalo. Namiesto strohého odvrknutia však skúste dieťaťu povedať niečo takéto:

„Som rád/rada, že mi chceš pomôcť, aj včera si mi pomohol s palacinkami. Bolo by ale lepšie, keby som túto časť robil/a sám/sama, pretože ty by si sa mohol popáliť. Čo na to povieš? Už sa teším na to, že mi neskôr pomôžeš.“

Základom je rozhovor

Ako ďalej uvádza portál brightside.me, každý konflikt a problém, ktorý nastane konkrétne pri výchove detí, by sa mal riešiť rozhovorom, ktorý pozostáva zo štyroch základných častí.

1. V prvej časti sa snažte povedať niečo pozitívne o dieťati. To vám pomôže odbúrať jeho stres. Nemalo by to by nič všeobecné, frázy typu „si dobrý chlapec“ nepomôžu. Skúste presne pomenovať, v akej situácii sa dieťa zachovalo správne.

Zdroj: Pexels

2. V druhej časti výroku vyjadrite svoj názor. Snažte sa o detailnosť a špecifickosť. Nepoužívajte bežné rodičovské frázy, ale skúste odôvodniť, prečo je váš názor taký, aký je.

3. Následne sa opýtajte dieťaťa na názor a utvrďte sa v tom, že vás pochopilo. Ak začne protestovať, nechajte ho. Vypočujte si jeho argumenty a ponúknite mu tie svoje.

4. V poslednej časti vyjadrite svojmu dieťaťu lásku. Je dôležité, aby vedelo, že ho milujete, aj keď sa nespráva presne podľa vašich predstáv.

Zdroj: psychologytoday.com, brightside.me

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash / Ben White

Najčítanejšie

Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Toto je 6 miest na našej planéte, kde nefunguje gravitačný zákon
Líčenie zo starovekého Egypta: Tieto ingrediencie by ste nečakali

Odporúčané články: