Učiteľka sa preslávila najmä tým, že deti v škole naučila láske ku knihám. Hoci by sa mohlo zdať, že čítanie kníh je už na ústupe v dôsledku modernej techniky, nie je tomu úplne tak. Stále sa nájdu fanúšikovia, ktorí si relax pri knihe veľmi pochvaľujú a snažia sa mu venovať väčšinu svojho voľného času.
V tomto prípade sa Nancy svojím úsilím podarilo dosiahnuť, že jej žiaci prečítali ročne až 40 kníh. A to úplne dobrovoľne. Ani zďaleka však nešlo o konečné číslo. Niektorí jedinci zašli ešte ďalej a rozhodli sa, že prečítajú ročne až 100 kníh.
Základom je výborná atmosféra
Vzhľadom k tomu, že čítanie si vyžaduje pokoj a ticho, Nancy sa rozhodla z triedy spraviť dokonalé miesto na čítanie kníh. Navyše do regálov pridala knihy z rôznych oblastí, a tak si naozaj každý môže vybrať to, čo ho baví a napĺňa. Aby bolo pohodlie žiakov ešte väčšie, do miestnosti umiestnila aj vankúše, stoličky a pohodlné kreslá. Najdôležitejšie je však to, že dokázala deťom vytvoriť čas a priestor na čítanie počas dňa s vierou, že sa u detí vybuduje zvyk, ktorý si následne prenesú aj domov, kde v čítaní budú pokračovať.
Každý deň v škole majú teda deti vyhradený čas na čítanie a ani jedno z nich to neberie ako povinnosť. Všetko robia dobrovoľne a ako znak úspešnej metodiky výučby pôsobí aj pretekanie medzi žiakmi o to, kto prečíta najviac kníh.
„Nobelova cena“ pre najlepšiu učiteľku
Nancy Antwellová získala oficiálne pred tromi rokmi ocenenie Global Teacher Prize, ktoré pokojne môžeme označiť za pomyselnú „Nobelovu cenu“ za výučbu. Toto ocenenie ju teda právom definuje ako najlepšiu učiteľku sveta. Nancy však v minulosti prezradila, že jej plán vôbec nebol stať sa učiteľkou. Všetko prišlo tak nejak nečakane. Postupne však učiteľstvu podľahla a začala ho robiť s láskou a nadšením.
V dnešnej dobe jej metódy už pravidelne inšpirujú rôznych učiteľov po celom svete a dávajú nám nádej, že deti v budúcnosti dostanú kvalitnú výučbu, ktorá ich bude baviť a napĺňať vo všetkých smeroch, že do školy budú chodiť s radosťou a pre svet spravia niečo naozaj hodnotné.
Zdroj: The Guardian