Search
Close this search box.

Žena pomáha bezdomovcom originálnym spôsobom. Využíva na to obaly z čipsov

Dobrovoľníčky z Veľkej Británie našli úžasný spôsob, ako znovu využiť obaly z čipsov a iných slaných pochúťok. Zažehľujú ich dokopy a vyrábajú z nich vodeodolné spacáky pre bezdomovcov.


Kto by si rád nepochrumkal. Čipsy, oriešky, pukance či chrumky. Každá z týchto pochutín má jednu spoločnú vlastnosť. Rýchlo zmizne v našich bruchách. Bohužiaľ, po každej takejto pochúťke ostane plastový obal, ktorý zvyčajne mieri rovno do koša.

Aj obaly od čipsov sa dajú recyklovať

S netradičným nápadom na recykláciu obalov od čipsov prišla istá Pen Huston z mesta Hastings vo Veľkej Británii. Ako uvádza portál unilad.co.uk, Pen pracovala ako dobrovoľníčka v charite na pomoc bezdomovcom. Tí ju často prosili, aby im dala deky, prikrývky či spacáky, ktoré by ich udržali v teple. Pen bola smutná, pretože sa veľmi často stávalo, že im jednoducho nemala čo dať.

https://www.facebook.com/crisp.packet.project/photos/a.143399840457609/152148776249382/?type=3

„Keď som robila dobrovoľníčku pre spoločnosť Surviving the Streets, nikdy sme nemali dosť takýchto spacákov. Jeden bivakovací spacák stál 5-6 libier, a my sme si nemohli dovoliť kúpiť ho každému,“ ozrejmila situáciu Pen pre Deadline News.

Preto sa rozhodla, že tzv. bivakovacie spacáky pre bezdomovcov jednoducho vyrobí z odpadkov, v tomto prípade z obalov od čipsov. Projekt nazvala „Crisp Packet Project“ a zapojila do neho ďalšie dobrovoľníčky z Veľkej Británie.

Z obalu spacák so všestranným použitím

Spacáky sa z obalov vytvárajú relatívne ľahko. Obal sa musí najskôr dôkladne umyť, potom sa jednotlivé obaly začnú k sebe zažehľovať. Pen však upozorňuje, že žehlenie by sa malo robiť v dobre vetranej miestnosti. Obaly sa nesmú žehliť priamo, ale len cez papier na pečenie. Na výrobu jedného spacáku je potrebných približne 150 obalov.

https://www.instagram.com/p/B8ob9-NhMcR/?utm_source=ig_embed

Spacáky majú multifunkčné použitie. Bezdomovci ich môžu použiť ako nepremokavú tašku, do ktorej si môžu uložiť prikrývky, ktoré by inak mohli na daždi navlhnúť. Takisto môžu spacák použiť ako pršiplášť, a tiež sa do neho môžu ukryť, ako do bežného spacáka.

https://www.facebook.com/crisp.packet.project/photos/a.100469201417340/151864189611174/?type=3

Projekt Pen Huston prebieha úspešne už viac než rok. Za ten čas už ženy stihli pomôcť mnohým ľuďom bez domova. Zároveň sa im podarilo znovu využiť obaly od čipsov, ktoré by pravdepodobne skončili na skládkach alebo v spaľovni. Dúfajme, že sa týmto nápadom inšpirujú mnohí ďalší.

Zdroj: unilad.co.uk, deadlinenews.co.uk

Zdroj: Facebook

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Budete sa chytať za hlavu: Toto sú najhoršie miesta, kam ľudia ukrývajú peniaze

Odporúčané články: