Search
Close this search box.

Zuzana Tomčíková: Ak raz hokej človeka baví, nepozerajme na jeho pohlavie (rozhovor)

Ako ste sa dostali k hokeju a prečo u vás vyhral práve tento šport?

Od detstva ma s bratom viedli rodičia k športu a vyskúšali sme ich spoločne niekoľko. Začínali sme hokejbalom na školskom dvore s kamarátmi. Následne začal brat hrávať hokej a dlho netrvalo, keď som sa na ľad začala pýtať aj ja. V podstate som pri ňom ostala až dodnes.

Prečo je tento šport podľa vás vhodný aj pre dievčatá?

Hokej je pekný šport a nemyslím si, že by sa mali robiť rozdiely medzi dievčatami a chlapcami. Ak sa dieťaťu šport páči a baví ho, tak si myslím, že nezáleží na pohlaví. Kolektívne športy dávajú ľuďom hodnoty do života a tie potrebujú všetci.

zdroj: Wikipedia

Po skončení aktívnej kariéry ste ostali pri tomto športe. Súviselo to aj s vašim štúdiom?

Keďže som žena, nikdy som nemala naivné predstavy, že ma uživí len hranie hokeja. Vedela som, že po skončení kariéry, tak ako väčšina športovcov, budem musieť pracovať. Hokejové prostredie poznám, preto mi prišlo prirodzené v ňom pracovať aj po aktívnej kariére.

Akú pozíciu zastávate momentálne a čo vám z nej plynie?

V rámci ženského hokeja je to pozícia generálnej manažérky ženských reprezentácií. Z nej plynie zodpovednosť za ich výsledky. Snažíme sa spolu s trénermi jednotlivých výberov vyformovať systém, ktorý pomôže vychovávať úspešné hokejistky a poskytnúť dievčatám prostredie na zlepšovanie sa. S tým súvisí aj plánovanie reprezentačných zrazov pre nasledujúce sezóny.

Ženský hokej na Slovensku bol v posledných rokoch na pokraji záujmu, čo sa prejavilo na členskej základni či výsledkoch reprezentácie. Je badať akési svetielko nádeje do budúcna?

S týmto by som nesúhlasila. Nemyslím si, že roky 2010 a 2012, keď sme boli účastníkom MS najvyššej kategórie, boli tak dávno. Problémov je samozrejme niekoľko. Malá členská základňa, môžeme sa rozprávať o nedostatku financií, no to pociťujú aj iné športové odvetvia.

Skôr treba upozorniť na nastavenie cieľov dnešnej generácie a ich podriadenie sa. Momentálne týmto mladým ľuďom chýba chuť víťaziť a dosiahnuť úspech. Musíme pracovať na tom, aby dievčatá chceli pri hokeji niečo dokázať a prispôsobili tomu aj správanie. Talentu ale máme na Slovensku dosť.

zdroj: troufnisinajemnost.sk

Hokej patrí medzi finančne náročnejšie športy, problémom boli v minulosti aj ľadové plochy poskytnuté dievčenským výberom vo veľmi nevýhodných časoch. To platilo aj o ligových zápasoch. Dokážete zo svojej pozície pohnúť aj s týmito problémami?

Časy, počas ktorých dievčatá trénovali, určite neboli vhodné. Myslím si, že sa táto situácia obracia k lepšiemu oproti minulosti. Veľa hokejistiek študuje buď na strednej alebo vysokej škole resp. pracujú. Tým pádom by tréningy o štvrtej poobede aj tak nestíhali. Momentálne sa najčastejšie trénuje okolo 19:00, čo nepovažujem za najhoršie možné riešenie, čiže touto otázkou som sa zatiaľ nezaoberala.

Mladé dievčatá musia začínať svoju kariéru spolu s chlapcami. Vidíte v tomto určité pozitíva či negatíva? Funguje to takto aj v zahraničí?

To je súčasť ženského hokeja aj vo svete. Všetko má svoje plusy a mínusy. V súčasnosti nemáme na Slovensku taký počet mladých dievčat, aby mohli byť vytvorené čisto mládežnícke ženské kluby. Po fyzickej stránke stíhajú s chlapcami do veku cca. 14 -15 rokov, aj keď toto je individuálna záležitosť. Nevidím teda ani v tomto smere problém.

zdroj: hockeyslovakia.sk

Sama som si tým prešla a hodnotím to pozitívne. Môžu však naraziť na trénerov, ktorí si myslia, že hokej by dievčatá hrať nemali a nedávajú im dostatočný priestor na ľade. To im často hokej zhnusí a odradí ich to od aktívneho športovania. Druhý problém vidím v tom, že nám dievčatá končia okolo puberty. Musíme vymyslieť, ako ich pri športe udržať a ako budú prechádzať do ženských klubov.

Prelomový krok sme zaznamenali aj pri seniorskej reprezentácii. Čo si sľubujete od nového realizačného tímu? Môžu fanúšikovia v blízkej budúcnosti očakávať priblíženie sa našich výberov k elitnej skupine majstrovstiev sveta, prípadne účasť na ZOH?

Chceli sme dať priestor niečomu novému a zvýšiť dievčatám motiváciu na sebe pracovať s trénerkou, ktorá zažila najlepší ženský hokej na svete na vlastnej koži. Mám pocit, že začínajú chápať, čo všetko treba urobiť preto, aby sa raz mohli merať so svetovou elitou. Je to však proces na niekoľko rokov. Nedovolím si odhadnúť, kedy by sme mohli byť opäť v A kategórii alebo účastníkom ZOH. Dúfam však, že ako vedenie tak aj hráčky, spravíme všetko preto, aby sa to stalo skutočnosťou.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčané články: