Search
Close this search box.

5 naozaj dobrých dôvodov, prečo sa vám znalosť cudzieho jazyka vyplatí

V čoraz globalizovanejšom svete, v ktorom sú nielen spoločnosti prepojené cez národné hranice a medzi kontinentmi a ovplyvňujú obchod, existuje trend smerom k tretím jazykom. Mnoho ľudí okrem materinského jazyka preto ovláda aspoň jeden cudzí.

A pokiaľ ste jeho štúdium na škole podceňovali a nevenovali mu pozornosť, v nasledujúcom článku nájdete niekoľko dôvodov, prečo by ste to mali opäť skúsiť.

Cudzie jazyky pridávajú hodnotu vášmu životopisu

Každý, kto vyrastal v prostredí, kde sa používa niekoľko jazykov alebo sa tie potrebné naučil počas školy, má väčšiu šancu presadiť sa na trhu práce. Vaša schopnosť hovoriť niekoľkými jazykmi ukazuje nielen vašu ochotu učiť sa nové veci, ale aj vašu oddanosť a odhodlanie čeliť novým výzvam – čo sú zručnosti, ktoré spoločnosti dnes u kandidátov zúfalo hľadajú.

Ak vám teda potrebné jazykové vzdelanie chýba, dobrý kurz angličtiny môže túto medzeru nahradiť a priblížiť vás k vysnívanej práci.

Cudzie jazyky vám ponúkajú svet možností

Učenie sa iného jazyka vám môže doslova otvoriť nové dvere. Ak dokážete komunikovať v miestnom jazyku s ostatnými zamestnancami alebo zákazníkmi, ste pre spoločnosť veľmi cenným zamestnancom, ktorého si treba za každú cenu udržať. Navyše, myšlienka štúdia alebo práce v zahraničí je čoraz zaujímavejšia a menej desivá, pretože cudzie jazyky umožňujú kontakt s ľuďmi z iných kultúr. Preto, rovnako ako slovenčina pre cudzincov, aj pre nás Slovákov je znalosť cudzieho jazyka v dnešnej dobe nesmierne dôležitá.

Zistíte viac o cudzích krajinách a kultúrach

Učenie sa ďalšieho cudzieho jazyka znamená aj možnosť spoznať iné kultúry a zvyky a normy inej krajiny. Môžete začať konverzáciu s neznámymi ľuďmi, pretože jazyk spája ľudí a výmena názorov s ostatnými ľuďmi v inom jazyku posilní vaše povedomie o svete okolo vás a otvorí vám nové perspektívy.

Okrem spomínaných aspektov vám ďalší cudzí jazyk umožňuje väčší prístup do mediálneho sveta. Či už ide o filmy, hudbu, literatúru alebo historické a politické udalosti – to všetko sa stane zrozumiteľnejším.

Uľahčíte si cestovanie

Cítite sa pri cestovaní uviaznutí vo vlastnej bubline a máte problém porozumieť veciam okolo vás? Učenie sa nového cudzieho jazyka vám uľahčí cestovanie a môžete sa napríklad porozprávať s miestnymi ľuďmi. Krajinu tak spoznáte úplne inak a váš výlet bude jedinečný pre vás aj vášho spoločníka na cestách.

 

Keď už hovoríme o miestnych. Nový cudzí jazyk vám tiež umožňuje dostať sa do kontaktu s ľuďmi, ktorých by ste inak vôbec nestretli.

Budete múdrejší

To najlepšie na záver. Štúdie ukazujú, že učenie sa nového jazyka zvyšuje kapacitu mozgu a vytvára nové synapsie. To sa deje prostredníctvom neustáleho školenia a praxe, ktorú robíte pri učení sa jazyka. V dôsledku toho sa zlepšia aj vaše analytické schopnosti a rýchlo si všimnete aj zlepšenie pamäte a rozhodovacích schopností.

Každý, kto sa už naučil cudzí jazyk, si v budúcnosti ľahšie osvojí tie ďalšie, pretože niektoré jazyky sú podobné a nové spojenia v mozgu umožňujú rýchle vyvodenie záverov a dosiahnutie úspechu v učení. Keď raz začnete, len ťažko prestanete. Tak to skúste a získate viac, než si myslíte.

Zdroj obrázka: pathdoc/Shutterstock.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Poloplný alebo poloprázdny? To, aký pohár vidíte, o vás prezradí nielen to, či ste optimista

Odporúčame: