Search
Close this search box.

TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Hľadáte dovolenku, pri ktorej by ste spojili poznávanie histórie a krásnej architektúry? V prípade kladnej odpovede si nezabudnite pridať tieto európske krajiny na váš zoznam. 


Európske krajiny sú obľúbeným miestom pre oddych z rôznych dôvodov. Jedným z nich je bezpochyby krásna historická architektúra. Navštíviť miesta, kde sa konajú bohoslužby rôznych vierovyznaní v rozličných jazykoch, je skvelá cesta ako spoznať dejiny a kultúru daného národa. Ktoré sa teda oplatí vidieť v Európe na vlastné oči?

1. Sagrada Familia, Barcelona, Španielsko

Zdroj: pixabay.com

Sagrada Familia je rímskokatolícka bazilika v Barcelone, ktorej stavbu začal architekt Antoni Gaudí ešte v roku 1882. Bazilika je stále v procese výstavby, aktuálne dokončená na 70 %. Táto by mala trvať do roku 2026 pri príležitosti 100. výročia smrti architekta. Bazilika je plná krásnych prvkov od jedinečných veží na vonkajšej strane až po zložité farebné sklo na vnútornej strane.

2. Chrám Vasilija Blaženého, Moskva, Rusko

Zdroj: Flickr.com / Conrad de Jesus

Chrám Vasilija Blaženého sa nachádza na severozápadnej strane Červeného námestia v Moskve. Postaviť ho dal Ivan Hrozný ako spomienku na porážku Kazanského chanátu. Jeho stavba začala v roku 1555 a skončila v roku 1561. V chráme sa slúžia výročné pravoslávne bohoslužby.

3. Mont Saint-Michel Abbey, Mont Saint-Michel, Francúzsko

Zdroj: Flickr.com / Sean Munson

Mont Saint-Michel Abbey je kláštor, ktorý sa vyníma nad malou dedinkou osamoteného ostrova na pobreží Normandského regiónu vo Francúzsku. História kostola sa datuje od roku 709, kedy biskup Aubert postavil malý kostolík. Do 12. storočia sa na mieste vystavalo veľké opátstvo a kláštor. Návštevníci môžu navštíviť dedinu a vyjsť si na vrchol ostrova, kde na nich čaká neuveriteľný výhľad a dychberúca architektúra.

4. Hallgrimskirkja, Reykjavik, Island

Zdroj: Flickr.com / Karina Martens

Hallgrímskirkja (v preklade Hallgrímurov kostol) je situovaný v Reykjavíku na Islande. Je to najväčší kostol ostrova a vďaka svojej výške 74,5 metra aj štvrtou najvyššou budovou na Islande. Futuristicky štýl stavby navrhol Guðjón Samúelsson ešte v roku 1937, pričom jeho stavba trvala do roku 1986. Čo sa týka jedinečného tvaru kostola, hovorí sa, že Samúelssona inšpiroval obraz lávy, ktorá sa ochladzovala na čadičovej skale.

5. Grundtvigov kostol, Kodaň, Dánsko

Zdroj: Flickr.com / Philip Szymanski

Kodaň je známa ako hlavné mesto moderného dánskeho dizajnu. Kostol Grundtvig je z vonkajšieho okolia krásny, no aj hradná chodba a obrovské oblúky vo vnútri stoja určite za pozornosť. Kostol je príkladom expresionistickej cirkevnej architektúry.

6. Chrám Božej Múdrosti, Istanbul, Turecko

Zdroj: Pixabay

Chrám Božej Múdrosti je situovaný na Zlatom rohu v Istanbule. Je to jedna z najznámejších sakrálnych stavieb sveta, ktorá pôvodne slúžila ako kostol. Neskôr sa z nej stala mešita a v súčasnosti slúži ako múzeum. Budova je nádherným príkladom byzantskej architektúry. Okrem svojej ohromujúcej kupoly a štyroch minaretov, ktoré tvoria exteriér, má tento kostol vo vnútri aj krásne mozaiky, ktoré sa datujú až do 9. storočia.

7. Kostol Borgund Stave, Borgund, Nórsko

Zdroj: Flickr.com / chopkin92

Nórsko je známe tým, že je domovom pre väčšinu osídlených kostolov na svete. Kostol Borgund Stave je však typický svojou odľahlou polohou a sviežim prírodným prostredím. Kostol postavili remeselníci koncom 12. storočia a dnes je sprístupnený návštevníkom.

8. Chrám Matky Božej v Paríži, Paríž, Francúzsko

Zdroj: Pixabay

Chrám Matky Božej v Paríži je rímskokatolícky katedrálny chrám Paríža postavený v gotickom štýle, ktorý sa nachádza v centre mesta v île de la Cité. Výstavba dnešnej katedrály trvala od roku 1163 do roku 1345 a začal ju Ľudovít VII. V tom čase bol Paríž len biskupstvom. V 19. storočí ju reštaurovali pod vedením Viollet-le-Duca.

9. Meteora, Tesália, Grécko

Zdroj: Flickr.com / anatoli plotnicov

Meteoramonastiere na vrcholkoch bizarných skál v oblasti Tesálie v Grécku, neďaleko mesta Kalambaka. Mnísi a pustovníci sa tu začali usadzovať už od 11. storočia, ale prvé byzantské monastiere začali vznikať až o tri storočia neskôr.

10. Nová Synagóga, Berlín, Nemecko

Zdroj: Flickr.com / With Nicole

Nová Synagóga bola vystavaná v rokoch 1859 až 1866 na ulici Oranienburger Straße. Už od začiatku bola plánovaná ako hlavná synagóga berlínskych židovských obcí. V roku 1943 bola pri bombardovaní mesta veľmi poškodená a zachovala sa iba jej predná časť. Zvyšok areálu bol zničený a ruiny odstránené až začiatkom 70. rokov minulého storočia.

11. Bazilika sv. Štefana, Budapešť, Maďarsko

Zdroj: Flickr.com / Adam Fagen

Táto neoklasicistická rímskokatolícka bazilika je relatívne nová v porovnaní s mnohými inými európskymi kostolmi, pretože bola dokončená až v roku 1905. Relikvie sú dôležitým aspektom mnohých katolíckych kostolov a Bazilika svätého Štefana sa v tom taktiež nelíši. Jej relikviár uchováva pravú ruku svätého Štefana, po ktorom je pomenovaný aj samotný kostol.

12. Westminsterské opátstvo, Londýn, Anglicko

Zdroj: Pixabay

Westminster je gotický kostol veľkosti katedrály v londýnskom mestskom obvode City of Westminster. Nachádza sa kúsok na západ od Westminsterského paláca, sídla britského parlamentu. Opátstvo je tradičným miestom korunovácií i posledného odpočinku anglických panovníkov.

13. Santa Maria del Fiore, Florencia, Taliansko

Zdroj: Pixabay

Dóm Santa Maria del Fiore, v ktorom sa snúbila gotická katedrála toskánskeho typu s renesančnou kupolou, dominuje panoráme Florencie. Kostol je známy pre použitie bieleho, ružového a zeleného mramoru na exteriéri. Florentská katedrála sa začala stavať v 13. storočí, hoci bola postavená na mieste iného kostola zo 7. storočia. Ak navštívite kryptu Duomo, stále môžete vidieť niektoré pozostatky pôvodného kostola.

14. Bazilika sv. Petra, Vatikán, Taliansko

Zdroj: Flickr.com / LucyInRome

Bazilika sv. Petra je renesančno-baroková sakrálna stavba vo Vatikáne, najslávnejšia a najviac navštevovaná svätyňa na svete. Je všeobecne uznávaným a rešpektovaným centrom katolíckeho kresťanstva. Je taktiež domovom sochy s názvom „Pietà“ od Michelangela.

15. Mosque of Córdoba, Córdoba, Španielsko

Zdroj: Flickr.com / Smejki

Rovnako ako väčšina historických kostolov v Európe má mešita-katedrála Córdoba jedinečnú históriu. Ako naznačuje už samotný názov, kostol sa v priebehu rokov stal súčasťou moslimskej a kresťanskej viery. História kostola sa datuje do 6. storočia.

Zdroj: thisisinsider.com, wikipedia.org

Zdroj titulnej fotografie: Pixabay

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: