Search
Close this search box.

Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého

K tomuto ohrozenému druhu patrí aj papagáj Blu, ktorého možno poznáte z animovanej rozprávky Rio. V príbehu z roku 2011 sa odvážny papagáj Blu, ktorý žije so svojou majiteľkou v Minnesote, vydá do Brazílie hľadať poslednú voľne žijúcu samičku Perlu. Dúfa, že sa im spoločne podarí zabrániť vyhynutiu ich druhu.

Film bol podľa všetkého v čase svojho vzniku neaktuálny. Nedávna štúdia totiž predpokladá, že posledná ara sivomodrá vyhynula vo voľnej prírode ešte v roku 2000.

zdroj: Wikipedia

Ara sivomodrá je jedným z ôsmich vtákov, ktoré štúdia označila za vyhynutých, alebo s najväčšou pravdepodobnosťou vyhynutých. Zarážajúce je, že štyri z týchto druhov žili pôvodne v Brazílii.„Väčšina vtákov, ktoré v posledných storočiach čelili vyhynutiu, sídlila na ostrovoch. V súčasnosti však vidíme, že zanikajú aj druhy, ktoré majú svoje domovy na pevnine. Je to dôsledok rozširujúcej sa poľnohospodárskej pôdy a nadmernej ťažby dreva. Vtáky strácajú svoje prirodzené prostredie,“ uviedol Stuart Butchart, jeden z autorov štúdie.

zdroj: Fox

Jedným z vyhynutých vtákov je aj ďalší brazílsky papagáj Ara sivá (Anodorhynchus glaucus). Našťastie, Ara sivomodrá má stále nádej na záchranu. V zajatí údajne stále žije 60 až 80 exemplárov a ochrancovia dúfajú, že sa im raz podarí vrátiť ju do voľnej prírody.

Zdroj: birdlife.org, cnn.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: