Keď sa bábätko po prvýkrát usmeje, je to určite pamätná chvíľa pre všetkých rodičov. A nielen to. Mnohým sa tento moment podarí zvečniť na fotografii či videu. Štúdia však preukázala, že za úsmevom dieťaťa sa toho skrýva omnoho viac.
Ako informoval portál brightside.me, vedci z Kalifornskej univerzity v San Diegu zistili, že úsmev bábätka patrí medzi prvé formy komunikácie, pomocou ktorých malý človiečik dáva najavo svojim rodičom, že ich má rád.
Aby tieto svoje tvrdenia podložili, uskutočnili experiment, ktorého sa zúčastnilo 13 novorodencov vo veku 4 až 17 týždňov. Dôležitou súčasťou bola aj prítomnosť samotných matiek. Vedcov zaujímali odpovede na 3 základné otázky. Čo sa stane, ak sa matka aj dieťa usmejú naraz, čo sa stane, ak sa neusmeje ani jeden z nich, a napokon, čo sa stane, ak sa usmeje iba matka či dieťa.
Úsmev musí byť spontánny
Prvý zo záverov, ktorý vedci tak trochu očakávali, bol ten, že ak sa usmiala matka, dieťa dokázalo vycítiť, kedy sa usmieva konkrétne naňho. Len ak bol tento úsmev zameraný výlučne na dieťa, vtedy sa aj ono usmialo tiež.
Ak sa však matka smiala už pred tým, než sa pozrela na dieťa, gesto jej neopätovalo.
Deti sa učia imitovaním
Ďalej sa vedcom tiež potvrdilo to, že deti sa už od útleho veku učia prostredníctvom napodobňovania. Ak si všimnú, že dospelý použije ruku na to, aby chytil hračku, budú sa snažiť urobiť to isté.
Vnímanie detí v ranom veku je na vysokej úrovni. Ak teda uvidia, že sa ich rodičia pri pohľade na ne usmievajú, je jasné, že aj oni sa budú snažiť usmievať na nich.
Hoci vedci uznávajú, že vzorka, na ktorej bola predmetná štúdia vykonaná, nebola príliš rozsiahla, výsledky boli naozaj zaujímavé.
Oblasť interakcie medzi novorodencami a rodičmi je aj pre samotných vedcov v súčasnosti dosť veľkou neznámou. Ukázalo sa však, že deti využívajú rôzne „stratégie“ na to, aby svojim najbližším dali najavo, že ich už od narodenia skutočne ľúbia.
Zdroj: brightside.me
Zdroj titulnej fotografie: Pixabay / PublicDomainPictures