Search
Close this search box.

Archeológovia odkryli starodávnu rímsku mozaikovú podlahu. Objav zaujal ľudí po celom svete

Archeologický poklad. Aj tak by sa dal nazvať nedávny objav talianskych archeológov, ktorý zaujal celý svet. Pod vinicou, v blízkosti severotalianskeho mesta Verona, sa im totiž podarilo odkryť starodávnu rímsku mozaikovú podlahu. 


Ako uvádza britský denník The Guardian, archeológovia neboli ohromení len samotným nálezom, ale aj tým, v akom stave sa nachádzal. Podlaha je totiž neporušená a veľmi zachovalá, čo nebýva príliš zvykom, nakoľko sa väčšinou stretávajú s prípadmi, kedy niečo chýba alebo je poškodené.

K zaujímavému objavu v talianskej oblasti Negrar di Valpolicella došlo už v roku 1922, kedy sa podarilo objaviť pozostatky vily, ktorá sa datuje do 3. storočia nášho letopočtu.

Odvtedy bolo toto miesto opustené a akoby zabudnuté. V lete 2019 sa archeológovia do tejto oblasti vrátili. Následne ich práce pokračovali aj v októbri 2019 či februári 2020, avšak boli obmedzované kvôli pandémii koronavírusu. Obnovili ich až v máji, a hneď po týždni sa im podarilo lokalizovať časť mozaikovej podlahy a základov vily. 

https://www.facebook.com/ComunediNegrar/posts/1505771282922742

Po tomto objave sa všetci zhodli na jednom. Miesto má určite čo ponúknuť, a preto si zaslúži zvýšenú pozornosť, ako aj spoločné aktivity k jeho vylepšeniu. Navyše, viacerí sa zhodli na tom, že ide o jeden z najväčších archeologických nálezov tohto roka. 

Zdroj: The Guardian

Zdroj titulnej fotografie: Facebook / SAP società archeologica srl

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
V mestskej časti Košice - Šaca vyrastie nová moderná Farmárska tržnica
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík

Odporúčame: