Search
Close this search box.

Čo sa stane, ak bude Amazonský prales úplne zničený? Tieto katastrofické scenáre sa môžu premeniť na krutú realitu

Amazonský prales mizne alarmujúcou rýchlosťou. Je to pre nás tak trochu neuchopiteľné. Na druhom konci sveta ľudia, v honbe za ziskom, pália lesy a bude kvôli tomu trpieť celá planéta.


Každú minútu zmizne v Amazónii les s rozmermi futbalového ihriska a my to nedokážeme zastaviť. Na stránke brightside.me sa pozreli na tej najhorší zo všetkých scenárov. Čo sa stane s našou planétou, ak bude Amazonský prales celý zničený?

1. Vymrie obrovské množstvo druhov rastlín, zvierat a mikroorganizmov

Zdroj: Unsplash / Ryk Porras

V Amazonskom dažďovom pralese žije až 10 % všetkých druhov organizmov, vrátane 40 000 druhov rastlín, 3 000 druhov sladkovodných rýb, 370 druhov plazov a 2,5 milióna druhov hmyzu. Podľa expertov vyhynie každý deň na celom svete až 137 druhov organizmov. To má už teraz katastrofálne následky pre biodiverzitu planéty. Ak bude vymieranie druhov pokračovať v takej istej miere, čoskoro môžeme stratiť až polovicu zo všetkých druhov organizmov.2. Nebudeme môcť vyrábať lieky, ktoré pochádzajú z rastlín rastúcich v Amazónii

Zdroj: Unsplash / freestocks.org

Toto sa týka priamo ľudstva a nielen nemých tvárí, nad osudom ktorých často len mávneme rukou. Ako uvádza stránka savetheamazon.org, až 25 % všetkých chorôb liečime liekmi, ktoré sa vyrábajú z rastlín rastúcich v pralesoch. Americký ústav na liečbu rakoviny určil 3 000 rastlín, ktoré dokážu bojovať proti rakovine. Z týchto rastlín až 70 % rastie práve v dažďových pralesoch.

Zaujímavé jej aj to, že vedci zatiaľ otestovali len 1% tropických stromov a rastlín rastúcich v dažďových pralesoch. A tak sa ešte zázračný liek na rakovinu, AIDS či Alzheimera môže naďalej ukrývať v tieňoch Amazonského pralesa.

3. Nastanú suchá a záplavy

Zdroj: Unsplash / Annie Spratt

Ak sa zničí Amazonský les, v jeho okolí bude padať menej zrážok. Obdobia sucha budú striedať obdobia prudkých lejakov a záplav, ktoré vyprahnutá zem nebude schopná prijať. Následkom bude úhyn ďalších druhov zvierat, hrozba zosuvov pôdy či šírenie infekčných chorôb. Už teraz zaznamenávajú meteorológovia na niektorých miestach Amazovského pralesa až o 25 % menej zrážok.

4. Do vzduchu sa uvoľnia skleníkové plyny, ktoré urýchlia globálne otepľovanie

Zdroj: Unsplash / Matt Howard

Stromy fungujú ako schránky, ktoré v sebe zadržiavajú oxid uhličitý. Keď ich spálite alebo spílite, oxid uhličitý sa uvoľní do ovzdušia. Ten znižuje kvalitu vzduchu, ktorý dýchame, zvyšuje teplotu v atmosfére, a tým podporuje proces globálnych zmien.

5. Suchá budú mať negatívny vplyv na poľnohospodárstvo

Zdroj: Unsplash / Andhika Y. Wiguna

Teplo, sucho a záplavy sa tiež podpíšu na schopnosti poľnohospodárov vypestovať dostatočné množstvo jedla, ktorým by nakŕmili celú planétu. Kvôli nedostatku dažďa bude málo základných potravín, akými sú pšenica či ryža. Umelé zavlažovanie takých rozsiahlych oblastí nebude možné, pretože vody bude nedostatok.6. Stratíme mnoho druhov potravín

Zdroj: Unsplash / Lulucmy

V Amazonskom pralese rastie 3 000 druhov ovocia. Nájdete v ňom avokádo, figy, pomaranče, citróny, banány, mango, ananás, kávu, kokosy, čokoládu a množstvo ďalších potravín. Ak prestane existovať Amazonský prales, nebudú existovať ani tieto potraviny.

7. 30 miliónov ľudí žijúcich v dažďových pralesoch stratí svoj domov

Zdroj: Wikimedia / Fábio Rodrigues Pozzebom

Z týchto 30 miliónov ľudí je približne 10 % domorodcov. V Amazonskom pralese žije viac než 350 etnických skupín a väčšina týchto ľudí sa spolieha výhradne na prírodné zdroje, ktoré im ponúka prales. Kam pôjdu títo ľudia, ak prídu o svoj domov?

8. Stratíme až 20 % pitnej vody

Amazon Rainforest

Rieka Amazonka je ohromnou zásobárňou vody. V jej toku sa nachádza 1/5 všetkej pitnej vody na svete. Každú sekundu sa do Atlantického oceánu vlieva približne 175 000 metrov kubických vody. Nedostatok zrážok by mal devastačné účinky na tento mohutný tok a rastliny, zvieratá, ale aj ľudia žijúci v jeho okolí, by to pocítili na vlastnej koži.

Zdroj: brightside.me, savetheamazon.org

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou

Odporúčame: