Search
Close this search box.

Príbeh roka: Chlapík zničil umelecké dielo za viac ako 100 000 dolárov. Zjedol banán

Médiá v posledných dňoch priniesli vskutku bizarnú aféru. V galérii v Miami vystavoval umelec netradičné dielo. Šlo o tri banány prilepené na stenu. Chutné ovocie však k sebe prilákalo záškodníka. David Datuna banán v hodnote 120 000 dolárov zjedol.


Modernému umeniu je niekedy veľmi ťažko porozumieť. Ako informoval portál foxnews.com, taliansky umelec Maurizio Cattelan vytvoril dielo, ktoré pozostávalo z banánu prilepeného lepiacou páskou na stenu. Svoj výtvor nazval veľmi trefne „Comedian“ (komediant).

Jeho dielo zožalo úspech. Dva z troch banánov sa veľmi rýchlo predali a každý z nich zarobil umelcovi 120 000 dolárov. Po veľkej eufórii sa galéria rozhodla zdvihnúť cenu posledného banánu na závratných 150 000 dolárov, pričom záujem prejavilo múzeum. Bohužiaľ, na banán sa ulakomil niekto iný.

Nešlo o vandalizmus

Galéria Perrotin praská vo švíkoch, ľudia sa fotia pri inštalácii banánu prilepeného lepiacou páskou na stenu. Vtom sa k banánu prebojuje umelec s gruzínskymi koreňmi menom David Datuna. Pravdepodobne najdrahší banán na svete suverénne odlepí a zje. „Moje predstavenie som nazval „Hladný umelec“, pretože som bol jednoducho hladný, a tak som ho zjedol,“ hovorí o svojom čine Datuna.

https://www.instagram.com/p/B5yIFp2hyE-/

Riaditeľka Peggy Leboeuf povedala, že po čine ho požiadali, aby z galérie odišiel. Pravdepodobne ho však nebudú žalovať. V skutočnosti dielo nepoškodil, banán sa totiž predáva aj s certifikátom, ktorý umožňuje majiteľovi v prípade potreby banán vymeniť.

Na miesto skonzumovaného banánu už umiestnili ďalší, čerstvý. Tento už strážili policajti. Od nedele však už banán v galérii nenájdete, organizátori sa ho rozhodli stiahnuť,

„Nie je to vandalizmus. Som umelec a toto je moje vystúpenie,“ obhajuje sa Datuna, ktorý sa stal v priebehu niekoľkých hodín slávny po celom svete. Má však z toho zmiešané pocity. „Každý ma teraz volá „Banana Man“. Ale ja nie som len pojedač banánov, som umelec. Toto je vôbec prvý krát, čo umelec zjedol koncept iného umelca!“ dodáva sklamaný.

https://www.instagram.com/p/B56YIoQBwt1/

Stal sa terčom vtipov

Na jeho čin už zareagovali aj veľké spoločnosti. Ikea napríklad veľmi vtipne ponúkla lepiace pásky, vďaka ktorým si svoje umelecké dielo urobíte aj v pohodlí domova. McDonald’s zase na stenu prilepil svoju ovocnú taštičku.

Možno vás zaujíma, ako vlastne chutí najdrahší banán na svete. Takúto odpoveď má pre vás David Datuna: „Banán bol dobrý, chutil ako 120 000 dolárov.“

Zdroj: foxnews.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčané články: