Search
Close this search box.

Fusakle menia kvôli koronavírusu výrobu. Majiteľ firmy Ján Anguš prezradil, aké zmeny pripravili pre ľudí (ROZHOVOR)

Fusakle patria jednoznačne medzi slovenský love-brand. Legendárne ponožky z dielne tejto firmy pozná snáď každý a rok čo rok dokážu ľudí uchvátiť nejakým špeciálnym vzorom.


Žiaľ, aktuálna situácia zasiahla aj Fusakle a museli svoj plán predaja či sortimentu rázne prehodnotiť. To, či sa im to podarilo, a ako aktuálne fungujú, nám prezradil majiteľ Ján Anguš v rozhovore. 

Ako prežíva firma Fusakle toto náročné obdobie? Zaznamenali ste výraznejší pokles objednávok?

Prežívame ho v napätí, no snažíme sa zachovať si chladnú hlavu a hlavne byť optimistami. Týka sa to všetkých, a keďže veríme v ľudí, veríme, že spoločne to zvládneme. Samozrejme, sledujeme celú situáciu, dodržiavame nariadenia, tomu prispôsobujeme naše fungovanie, optimalizujeme všetko, čo sa dá a pripravujeme sa na nový štart.

Objednávok je v tomto období, samozrejme, omnoho menej, ľudia riešia hlavne základné potreby, preto sme začali aj s výrobou funkčných ochranných rúšok, ktoré sú tiež šité tu na Slovensku.

Máte zatvorených 22 predajných miest. Ako sa snažíte udržiavať jadro značky v takejto krízovej situácii?

Predajné miesta sme „zakonzervovali“ a čakáme na vývoj situácie. To využili už aj niektorí špekulanti a 3 naše pop-up kiosky v nákupných centrách vykradli. Preto sme boli nútení všetko stiahnuť na sklad. Kolegovia z predajných miest ostali doma a rovnako aj kolegovia zo sídla firmy mali teraz 3 týždne home office.

Neznamená to však, že sa nič nerobilo. Makáme na výrobe rúšok, výroba Fusaklí tiež pokračuje ďalej, aby sme to nejako udržali, pracujeme na vývoji nových produktov, ale hlavne sa snažíme pomáhať v rámci našich možností tam, kde sa dá. Takže veľkú časť nášho času venujeme práve pomoci pri boji s koronavírusom.

Skúšate nejaké špeciálne online aktivity?

Plán, ktorý sme mali na toto obdobie, sme, pochopiteľne, museli zmeniť. Snažíme sa ľudí motivovať k rôznym činnostiam, aby im prešiel čas, a prípadne sa inšpirovali k nejakej zmene či pomoci okoliu. Samozrejme, naďalej sa venujeme aj predaju našich produktov, ktoré dávajú prácu na Slovensku viac ako stovke ľudí. To bude teraz dôležitejšie omnoho viac, než kedykoľvek predtým, podpora domácej produkcie a domácich výrobkov.

Prinášame pravidelne denník z našej výroby, aby sme ľuďom ukázali, kto všetko stojí za Fusaklami a čo sa u nás deje. Spolu s naším partnerom Efectfit sme pripravili parádny seriál s cvikmi, aby sme po tomto období neboli všetci obézni :). Dávame tipy na zaujímavé online podujatia, čítania či vysielania. Je toho veľa. Všetko je na našom Instagrame a Facebooku.

Vieme, že vaša kolegyňa začala šiť doma rúška, ktorými ste pomohli napríklad ľudom bez domova či nemocniciam, a zásobovali ste aj vašich zamestnancov. Podporíte túto aktivitu aj na poli biznisu?

Rúška, ktoré šijú naše kolegyne a ich príbuzní sme kompletne rozdali tam, kde to bolo treba – organizáciám pre bezdomovcov, zdravotnej prepravnej spoločnosti, ale aj náhodným ľuďom v Bratislave či seniorom. Podporili sme aj tetušky, ktoré sa pustili do šitia rúšok, a tiež ich bezplatne rozdali.

Okrem toho sme prepracovali tvárové masky obsahujúce nanočastice striebra, ktoré bránia množeniu baktérií, a s týmto produktom sme vyšli von ako s komerčnou aktivitou. Sú trendy, sú funkčné, sú šité na Slovensku a pomáhajú nám plniť náš cieľ – prečkať toto obdobie a udržať výrobu a firmu na Slovensku.  

Sú nejaké unikátne rúška so špeciálnymi vzormi v pláne aj na predaj?

Pripravili sme 20 dizajnov pre dospelých a 10 dizajnov pre deti. Rúška sú anatomicky tvarované, upravené iónmi striebra, obsahujú úpravu Sanitized a sú na viacnásobné použitie. Vybrať si môže tak konzervatívny zákazník, ako aj bláznivý teenager. A navyše sa môže zladiť aj s Fusaklami.

Aktuálne je stále priorita číslo jeden výroba ponožiek alebo je to pol na pol spolu s rúškami?

Venujeme sa rovnako všetkému, čo je potrebné a aktuálne. Okrem rúšok sme teraz rozšírili dosť výrazne kolekciu členkových Fusaklí. Máme tam viac ako 25 dizajnov a na začínajúce teplé dni sa určite zídu. Okrem toho, spustíme už čoskoro novú kolekciu Strííít, ktorá je určená práve na teplejšie dni a je inšpirovaná ľuďmi, ktorí si užívajú ulice miest a teplé počasie.

Koľko ľudí zodpovedá aktuálne za výrobu rúšok?

Máme jeden tím, ktorý sa venuje práve rúškam. Sú to štyria kolegovia, ktorí riešia všetko od materiálov, strihu, dizajnu či logistiky.

Dajú sa obľúbené vzory aplikovať aj na ponožky?

Urobili sme to opačne, preniesli sme dizajny z ponožiek na rúška.

Plánujú Fusakle ešte nejakú zásadnejšiu novinku v najbližších týždňoch? 

Ako už bolo spomenuté, plánujeme vyjsť s novou kolekciou Strííít zameranou na bikerov, skejterov, grafiťákov, teda na všetko, čo je spojené so subkultúrami v meste. Je tam toho viac, čo chystáme, no ďalšie prekvapenia si ešte necháme na neskôr.

 

Ďakujeme za rozhovor a do budúcnosti želáme len to najlepšie! Viac o firme Fusakle a ich produktoch si môžete pozrieť na ich oficiálnej Facebookovej stránke alebo na Instagrame.

Zdroj titulnej fotografie: FB / Fusakle.cz / Fusakle.sk

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili

Odporúčame: