Search
Close this search box.

Už 14 rokov vyteká každý deň do vôd Mexického zálivu niekoľko tisíc litrov ropy. Spojené štáty sa tvária, že sa nič nedeje

Jedna z najznámejších ekologických havárií sa udiala v roku 2010 na ropnej plošine Deepwater Horizon. Popísala sa o nej hromada článkov, ekológovia boli zhrození a z následkov sa príroda dodnes nespamätala. Ropa unikala z ropnej plošiny Deepwater Horizon 87 dní a zamorila vody v jej okolí 500 miliónmi galónov ropy. V dôsledku kontaminácie uhynuli tisícky morských cicavcov, rýb a korytnačiek. Podľa najpesimistickejších odhadov by katastrofa spoločnosti Taylor Energy mohla mať už teraz väčší ekologický dopad. O havárii však až doteraz všetci kompetentní mlčali.

zdroj: NOAA

Všetko sa to začalo ešte v roku 2004, kedy hurikán Ivan zasiahol pobrežie Louisiany. V dôsledku jeho vyčíňania sa potopila ropná plošina spoločnosti Taylor Energy. Od nešťastia ubehlo 14 rokov a za ten čas sa podarilo uzatvoriť len 9 z 25 ropných studní. Do mora tak každý deň unikne niekoľko desiatok tisíc litrov ropy. Túto situáciu sa zatiaľ nik nechystá riešiť. Preto je možné, že toto nešťastie prerastie do najväčšej ekologickej katastrofy v dejinách Ameriky.



Nezisková novinárska asociácia Associated Press v roku 2015 zistila, že únik ropy je 20-krát rozsiahlejší ako pôvodne priznala spoločnosť Taylor Energy. Do mora sa podľa odhadov každý deň dostáva 37 000 až 130 000 litrov ropy. Vedci to odhadli podľa satelitných obrázkov z tejto oblasti.

O olejovej škvrne vedeli celé tie roky v podstate len obyvatelia Louisiany, ktorí ju videli na vlastné oči. Spoločnosť sa masívne úniky ropy snažila udržať v tajnosti. Taylor Energy prešla za 14 rokov veľkými zmenami. V roku 2004 zahynul jej majiteľ a o 4 roky neskôr bola firma predaná. Neexistuje teda nikto, kto by mal za túto situáciu prevziať zodpovednosť. Spoločnosť sa momentálne súdi s ministerstvom vnútra o milióny, ktoré mali byť použité na zastavenie prírodnej katastrofy. A zatiaľ čo sa právnici hádajú na súdoch, v znečistených vodách Atlantiku umiera všetko živé.

Zdroj: iflscience.com, apnews.com 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčané články: