Search
Close this search box.

Minimálna námaha a maximálny efekt: Takto znížite svoje vysoké náklady

Prebehne vám mráz po chrbte pri slove „ročné vyúčtovanie nájomného“? Nie ste sami. Okrem iných nákladov, mnohé domácnosti minú mesačne na teplú vodu a kúrenie v priemere 1,50 eura za meter štvorcový. Za byt s rozlohou 80 m² je to zhruba 1 440 eur ročne! S malým úsilím ale môžete svoje náklady výrazne znížiť.

 

Existuje niekoľko jednoduchých opatrení, ktoré vám môžu pomôcť znížiť spotrebu energie – a chrániť tak nielen váš účet, ale aj životné prostredie.

Častejšie vetrajte

Aby ste sa zbavili zbytočne vysokých nákladov na vytvorenie optimálnej klímy v interiéri, nadbytočnú vlhkosť je dobré vyhnať von a čerstvý vzduch pustiť dovnútra. A ako inak to dosiahnete najlepšie a najjednoduchšie, ak nie správnym vetraním.

 

Pravidelným vetraním môžete enormne zlepšiť kvalitu vzduchu vo svojom dome a ušetriť aj náklady na vykurovanie a iné položky, ktoré tvoria súčasť obávaného aktuálneho ročného vyúčtovania nájomného.

Každý stupeň sa počíta

Ak znížite teplotu v miestnosti len o jeden stupeň, ušetríte už šesť percent energie. To však neznamená, že by ste mali vo svojom byte mrznúť. Skôr je dôležité nespotrebovať viac energie, ako je potrebné.

 

Optimálna teplota v obývačke je 20 stupňov Celzia, v kuchyni 18 až 20 stupňov, v kúpeľni 23 stupňov a v spálni 16 až 18 stupňov. Ani v nepoužívaných miestnostiach by ale nemalo byť chladnejšie ako cca 16 stupňov – inak by sa na stenách mohla usadzovať vlhkosť a viesť k tvorbe nezdravých plesní.

Zaistite kritické oblasti

Jednoduchý a lacný spôsob šetrenia energie je aj ten, ak možné teplotné úniky odstránite kvalitným tesnením. Ide o riešenie, pri ktorom nepotrebujete súhlas dôležitej správy budov a vyriešite to sami.

 

Najčastejšie to znamená poriadne utesniť okná a dvere, napr. s elastickými tesniacimi pásikmi. Pre spodné hrany dverí sú k dispozícii pohyblivé tesniace profily a kefové tesnenia. Počas chladných nocí alebo horúcich dní pomôže, ak máte zatiahnuté aj žalúzie alebo závesy.

 

Aby vaše radiátory správne a energeticky efektívne fungovali, musia stáť voľne: nábytok, dlhé závesy či obloženie by preto mali byť v dostatočnej vzdialenosti od nich.

Vymeňte vaňu plnú vody za sprchovanie

Na plnú vaňu spotrebujeme v priemere 120 litrov teplej a drahej vody. Pri sprchovaní naopak využijete asi polovicu, okolo 70 litrov. Ak sa teda budete sprchovať častejšie ako kúpať, ušetríte tiež a ročné vyúčtovanie nájomného vám nepripraví žiadne nechcené prekvapenie.

 

Zdroj obrázka:Olivier Le Moal/Shutterstock.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: