Search
Close this search box.

Túžite sa nadýchnuť čistého vzduchu? Poznáme miesto, kde nájdete ten najčistejší na Zemi

V dnešnej dobe je ťažké nájsť miesto, ktoré by bolo nedotknuté ľudskou činnosťou. Napriek globálnemu znečisťovaniu však stále existujú oblasti, kde sa môžeme zhlboka nadýchnuť bez toho, aby sme pri tom riskovali astmatický záchvat. Dobrou správou je, že na Zemi máme zásobáreň úplne čistého vzduchu. Vedci ju objavili nad oceánom obklopujúcim náš najjužnejší „panenský kontinent“.


Nepoškvrnená atmosférická oblasť. Aj takto by sa dal opísať Južný oceán okolo Antarktídy. Portál metro.co.uk predstavil štúdiu amerických vedcov, ktorá ako prvá zmerala kvalitu ovzdušia v tejto oblasti. Nenašli sa tu žiadne stopy po časticiach priviatych zo vzdialených zemí či naznačujúcich ľudskú aktivitu.

Minimálny ľudský vplyv

Podľa slov doktora Thomasa Hilla, spoluautora štúdie z Univerzity v Colorade, základ pri výskume tvorili baktérie zo vzduchu nad Južným oceánom, ktoré vedcom poslúžili ako diagnostický nástroj na odvodenie kľúčových vlastností nižšej vrstvy atmosféry. Aerosóly, ktoré určujú vlastnosti oblakov nad vodnou hladinou, sú naviazané na biologické procesy prebiehajúce v oceáne.

„Zdá sa, že práve Antarktída je izolovaná od prílevu živín a mikroorganizmov z južných kontinentov. Tieto zistenia naznačujú, že oblasť Južného oceánu je jedným z mála miest na Zemi, ktoré ľudská činnosť ovplyvnila len minimálne,“ vysvetľuje Hill.  

Antarctica

Objaviť tieto miesta však nie je vôbec jednoduché, keďže zmeny počasia a klímy spôsobujú, že nečistoty sa šíria rýchlo aj na veľké vzdialenosti.

Dominantou je oceán

Vedecký tím počas plavby loďou odobral vzorky zo spodnej vrstvy atmosféry, ktorá prichádza do priameho kontaktu s oceánom. Potom v nich vyhľadával baktérie, ktoré majú schopnosť premiestniť sa pôsobením vetra až stovky tisíc kilometrov.

Pomocou metód, ako sekvencovanie DNA, sledovanie zdroja či trajektórie vetra, zistili, že väčšina mikróbov pochádza zo samotného oceánu, a nie z iných častí planéty. V tomto prípade teda čistotu ovzdušia neurčujú kontinentálne či antropogénne vplyvy, ale oceán, ako hlavný zdroj, regulujúci hustotu kondenzačných jadier v oblakoch.

Zdroj: Pixabay

Výskumníci zaobchádzali s odobratými vzorkami veľmi opatrne. Aby predišli prípadnej kontaminácii, pri práci použili čo najčistejšie technické vybavenie, no vysoká čistota vzduchu im to výrazne uľahčila.

Výsledky predmetnej štúdie teda potvrdili, že oblasť nad Južným oceánom nie je znečistená aerosólmi. Vedcom sa tak podarilo vyvrátiť predchádzajúce predpoklady, že väčšina baktérií v tejto oblasti pochádza z kontinentov, odkiaľ sem fúka vietor, ktorý by ich mohol roznášať.

Zdroj: metro.co.uk

Zdroj titulnej fotografie: Pixabay

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Poloplný alebo poloprázdny? To, aký pohár vidíte, o vás prezradí nielen to, či ste optimista

Odporúčame: