Search
Close this search box.

Nemáte strach z vetra a snehu? Čo treba zvážiť pri jazde na motorke v zime?

Väčšina motorkárov má v tomto období pauzu, no nájdu sa aj takí, ktorí strach z chladného počasia nepociťujú. Bez ohľadu na to, do ktorej skupiny nadšencov patríte, jazde na motorke v zime je dôležité venovať zvláštnu pozornosť. 

Ak preto patríte medzi zarytých motorkárov, mali by ste urobiť niekoľko opatrení, aby ste to svojmu dvojkolesovému kamarátovi príliš nesťažili – a samozrejme, aby ste boli v bezpečí aj vy. Aké preventívne opatrenia to sú? Pokračujte v čítaní a všetko dôležité sa dozviete.

Základom sú správne pneumatiky a prilby

V skutočnosti to dáva zmysel: Rovnako ako autá, aj motocykle  podliehajú požiadavkám na zimné pneumatiky  v zimných podmienkach vozovky. Je to dobré aj pre vašu bezpečnosť, pretože blato, lístie, sneh a zľadovatené cesty sú na dvojkolesových tátošoch ešte nebezpečnejšie ako v aute. Buďte preto včas pripravení a nasaďte na svoj stroj správne zimné pneumatiky.

Okrem pneumatík nezabudnite ani na ochranu hlavy, ktorej zranenie je najčastejším dôvodom úmrtia v prípade nehody na motorke, pretože telo nie je v tomto prípade chránené žiadnou špeciálnou konštrukciou vozidla. Kvalitné prilby HJC preto nielen v zime určite oceníte.

Prax

Jazda na klzkom, mokrom povrchu si tiež vyžaduje prax. Ak ste teda novým motorkárom, vyskúšajte si jazdu v zimných podmienkach najskôr na krátkej vzdialenosti. Ak máte pochybnosti, vhodné školenie o bezpečnosti vodiča je určite dobrý nápad.

Obozretnosť a pevné topánky sú príjemný bonus

Každý jeden majiteľ vozidla by mal vedieť na ceste predvídať. Obozretnosť je preto rovnako dôležitá ako kvalitné vybavenie. Osobitná pozornosť by sa mala venovať počasiu, ktoré sa javí ako bezmrazové pod mostami, na mostoch alebo v tieni, pretože práve tam pôda zamrzne ako prvá, a preto môže byť šmykľavá, aj keď sa cesty zdajú byť inak čisté.

Samozrejme, že by ste mali dbať aj na oblečenie vhodné pre počasie. Keďže ste ako motorkári priamo vystavení počasiu, sneh a ľad môžu byť dosť nepríjemné, ak nie ste optimálne pripravení. Pozor si teda dajte najmä na vetruodolné, izolačné oblečenie – odrazky sú tiež dôležité, keď sú dni krátke a tmavé. Určite sa vám hodia aj pevné topánky Ixon.

Dobrá kondička

Pre vyššiu bezpečnosť na vozovke je potrebné, aby bol nielen vodič, ale aj stroj dobre vybavený na zimné výlety – a to zahŕňa viac než len prezutie zimných pneumatík. Batéria  predsa tiež potrebuje údržbu. Jej výkon pri nízkych teplotách totiž dosť prudko klesá. Pred prvými zimnými jazdami teda batériu nabite, prípadne vymeňte.

Veľmi dôležitá je aj brzdová kvapalina. Brzdy sú jednou z najdôležitejších častí každého vozidla. Skontrolujte si teda hladinu brzdovej kvapaliny a celkovú funkčnosť bŕzd predtým, než vyrazíte na zimné radovánky na dvoch kolesách.

V zime sú obzvlášť ohrozené všetky časti stroja, pretože sneh, špina a posypová soľ môžu preniknúť do najjemnejších trhlín a spôsobiť tam vážne škody. Pravidelné  čistenie a starostlivosť  je preto v zime ešte dôležitejšia ako v lete. Ak si dáte na tieto veci pozor, cesta na motorke v zimnom počasí by mala byť bezpečnejšia a pohodlnejšia.

Zdroj obrázka: pixfly/Shutterstock.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Mladá či stará žena? To, čo na obrázku uvidíte ako prvé, o vás veľa napovie

Odporúčame: