Aké emócie vo vás vyvolá pohľad na obraz Slnečnice od Vincenta van Gogha? Aké spomienky vás zaplavia, keď si vypočujete Smetanovu Vltavu? V tom tkvie sila umenia, každý ho prežíva inak, po svojom. A ak sa autorovi podarí preniesť kúsok seba do svojho diela, vtedy sa začína tá pravá mágia.
Portál brightside.me vybral maľby, ktoré majú za sebou veľmi zaujímavý príbeh. Je možné, že sa na ne budete po prečítaní tohto článku pozerať celkom inými očami.
Laktulóza, Damien Hirst (2017)
Damien Hirst z Veľkej Británie je najbohatším maliarom na svete. Už 25 rokov tvoria väčšinu jeho diel farebné krúžky. Ak vám jeho diela pripadajú len ako náhodné bodky, máte pravdu, no zároveň sa tak trochu aj mýlite. Hirst svojimi maľbami reaguje na rôzne spoločenské problémy. Jeho dielo „Laktulóza“ znázorňuje homeopatické tabletky, ktorými sa naša spoločnosť kŕmi.
Dve Fridy, Frida Kahlo (1939)
Obraz „Las dos Fridas“ (v preklade Dve Fridy) namaľovala známa mexická maliarka krátko po rozvode so svojím manželom Diegom Riverom. Sú na nej dve Fridy – tá napravo je tá, ktorú Diego miloval, pričom naľavo zase tá, ktorú Diego opustil a zlomil jej srdce.
Man and Woman in Front of a Pile of Excrement, Joan Miró (1935)
Olejomaľba Joana Miró vznikla v roku 1935, jej názov v preklade znamená „Muž a žena pred kopou exkrementov“. Umelec týmto nejasným a znepokojujúcim obrazom reagoval na hrôzy Španielskej občianskej vojny. Exkrementy sú znázornené jasnou žltou farbou a predstavujú fašistické ambície, tmavo-oranžová znázorňuje obete vojny a červené ruky sú krv.
Odkiaľ pochádzame? Kto sme? Kam kráčame?, Paul Gauguin (1897 – 1898)
Tento obraz by mal byť čítaný sprava doľava a Gauguin na ňom predstavil svoju víziu kolobehu života. Od bábätka napravo, až po starobu a smrť naľavo.
32 plechoviek Campbellovej polievky, Andy Warhol (1962)
Andy Warhol, ktorý má korene v Medzilaborciach, je najvýznamnejším predstaviteľom pop-artu a kráľom minimalizmu. Séria plechoviek Campbellovej polievky vznikla po tom, ako Warhol získal titul bakalára a začal sa obzerať po ďalšom zdroji inšpirácie.
Interiérový dekoratér Muriel Latow mu dal takúto radu: „Namaľuj niečo, čo vidíš každý deň, niečo, čo každý pozná. Niečo ako plechovku Campbellovej polievky!“
A tak sa to celé začalo.
Birkenau, Gerhard Richter (2014)
Dielo moderného umelca Gerharda Richtera je inšpirované a venované koncentračným táborom. Umelca inšpirovali fotografie tiel z Birkenau, ktoré boli pripravené na kremáciu. Richter premietal fotografie na plátno, a následne nanášal farbu, vrstvu po vrstve a vytvoril presnú podobu hory mŕtvych tiel, zobrazených na desivých fotografiách z Birkenau.
Tri obdobia života ženy, Gustav Klimt (1905)
Tento obraz je jedným z najznámejších obrazov rakúskeho secesného maliara Gustava Klimta. Vidíme na ňom dieťa, ženu a starenu. Na obrázku však nie je rodina, je na nej tá istá žena, len v rôznom veku svojho života.
Café Terrace at Nightm Vincent van Gogh (1888)
Na prvý pohľad nie je na tomto obraze nič zvláštne, avšak výskumník Jared Baxter prišiel so zaujímavou teóriou. Podľa neho sa Vincent van Gogh nechal pri tvorbe tohto obrazu inšpirovať obrazom „Posledná večera“ od Leonarda da Vinciho. Kompozícia je veľmi podobná, čašník v bielom rúchu stojí uprostred terasy a okolo neho sedia zákazníci, podobne ako učeníci na spomenutom obraze.
Zdroj: brightside.me