Search
Close this search box.

Milujete knihy? V rýchlikoch slovenských železníc si ich budete môcť požičať

Marec – mesiac knihy. Heslo, ktoré pozná snáď každý. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), v spolupráci s Asociáciou slovenských knižníc, sa aj tento rok rozhodla osláviť tento mesiac tak, ako sa patrí. V rámci spomenutého podujatia sa zameriava na propagáciu významu čítania, podporu a prezentovanie kníh, knižníc, ale aj knižnej kultúry ako takej.

„Ja sám som vášnivým čitateľom a pri ceste vlakom rád trávim čas touto užitočnou a príjemnou aktivitou. Teším sa, že sa už tretíkrát podieľame na Týždni slovenských knižníc, ktorý považujem za veľmi prospešnú akciu,“ povedal Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Zdroj: Unsplash / Ana Martin

Týka sa len vybraných vlakov

Týždeň slovenských knižníc sa uskutoční v dňoch 4 – 10. marca 2019. V tomto období si budú môcť cestujúci bezplatne požičať a prečítať knihu, ktorú nájdu v špeciálnych stojanoch v reštauračnom vozni v ôsmich „šesťstovkových“ rýchlikoch. Znamená to, že takúto možnosť budete mať len v rýchlikoch, ktoré premávajú medzi Bratislavou a Košicami.

Tu je konkrétny zoznam vlakov: 

  • R 600 MILA SEDITA (Košice 04:07 – Bratislava hl. st. 09:47)
  • R 602 Čingov (Košice 06:07 – Bratislava hl. st. 11:47)
  • R 604 Dargov (Košice 08:07 – Bratislava hl. st. 13:47)
  • R 606 Liptov (Košice 10:07 – Bratislava hl. st. 15:47)
  • R 607 ANDREA SHOP.SK (Bratislava hl. st. 12:13 – Košice 17:53)
  • R 609 Spišan (Bratislava hl. st. 14:13 – Košice 19:53)
  • R 611 FIXINELA (Bratislava hl. st. 16:13 – Košice 21:53)
  • R 613 TERMIX NIKA (Bratislava hl. st. 18:13 – Košice 23:53)Ponuka bude vcelku bohatá

V každom vlaku budú mať cestujúci k dispozícii približne 30 kníh rôznych titulov a žánrov. Organizátori pritom veria, že knihu, ktorú si cestujúci vezme, aj poctivo vráti, aby bola k dispozícii pre ďalších záujemcov.

„Knihy sa vybrali tak, aby žánrom i rozmerom zodpovedali účelu. Ide predovšetkým o menšie knihy a kratšie literárne útvary – poviedky, novely, literatúra faktu, ale nájde sa tam aj detská literatúra. Pripravené budú knihy od súčasných slovenských i populárnych svetových autorov, knihy o cestovaní i tituly so športovou tematikou,“ uviedla podpredsedníčka Slovenskej asociácie knižníc Daniela Tóthová.

Zdroj: Pexels

A to ešte nie je všetko. Ak budete mať šťastie, môžete vo vlaku stretnúť tzv. knižné hliadky – dobrovoľníkov. Ak vás pristihnú s knihou alebo novinami, odmenia vás záložkou Knižná hliadka, ktorú si následne budete môcť „vymeniť“ za zľavu na nákup kníh v sieti kníhkupectva Martinus, zmluvného partnera projektu.

Zdroj: slovakrail.sk

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: