Search
Close this search box.

Aké je to mať koronavírus? Ľudia, ktorí sa nakazili medzi prvými, sa podelili o svoje pocity

Z médií vieme, že za najviac ohrozenú skupinu sú považovaní seniori a ľudia, ktorí trpia ďalšími chorobami. Ani pre mladých ľudí však nie je celkom jednoduché zvíťaziť nad touto zákernou chorobou.


Vírus COVID-19 sa šíri po svete, každý deň pribúdajú tisícky nových prípadov a tisícky ľudí umierajú. Pomaly však pribúdajú aj ľudia, ktorí túto chorobu už prekonali. Z ich rozprávania je zrejmé, že ani pre človeka v tej najlepšej forme, nie je táto choroba prechádzka ružovou záhradou.

Portál manchestereveningnews.co.uk zozbieral vyjadrenia ľudí, ktorí sa nakazili koronavírusom medzi prvými. So svetom sa podelili o symptómy, ktoré počas choroby pociťovali. 

Connor Reed

25-ročný učiteľ bol jedným z prvých nakazených Britov, ktorý sa nachádzal v epicentre nákazy, v čínskom meste Wu-chan. Prvotné príznaky sa u neho objavili už v novembri minulého roka, kedy o nákaze nevedeli ani čínske autority. Ako uviedol, najskôr mal len malú nádchu, liečil sa bežným spôsobom. Príznaky sa však zhoršovali.

„Všetko ma bolí, pulzuje mi v hlave, pália ma oči, mám stiahnuté hrdlo. Dokonca aj vstať z postele bolo pre mňa náročné a plné bolesti.“

Po jedenástich dňoch mal pocit, že sa to zlepšilo, bohužiaľ, nebola to pravda. Na 12. deň sa potil, horel, mal závraty, triasol sa, mal pocit, že sa nemôže nadýchnuť. Napokon sa rozhodol navštíviť lekára, ktorý mu diagnostikoval zápal pľúc a poslal ho na testy, ktoré trvali 6 hodín. Na 19. deň už dokázal vstať z postele a ísť do obchodu, pričom na 24. deň sa úplne zotavil. Bolo to týždeň pred Vianocami. Čínske úrady 31. decembra vyhlásili obavy o šírení nového vírusu v meste. 

Zdroj: Pexels

Následne, 1. januára mu doktori povedali, aby sa zdržiaval vo vnútri. A až následne, 16. januára dostal od kompetentných jasné oznámenie, že bol nakazený koronavírusom. 

Jaimuay Sae-ung

73-ročná žena bola prvým thajským občanom, ktorý prekonal nákazu. Koronavírusom sa nakazila pri návšteve Číny, pričom do domovskej krajiny sa vrátila v decembri minulého roka. 

Jej príznaky boli teplota a silný kašeľ, pričom prekonala aj zápal pľúc. Vzhľadom k vysokému veku trpela aj srdcovo-cievnymi ťažkosťami, ktoré komplikovali celkové zotavenie. 

„Dozvedela som sa, že mám koronavírus, až keď som prišla do nemocnice. Cítila som sa unavená a nemohla som jesť,“ uviedla

Po desiatich dňoch sa jej stav zlepšil a bola prepustená domov.

Carl Goldman

Starší Američan bol pasažierom na lodi Diamond Princess, kde strávil viac než dva týždne v karanténe.

„Mám už vysoko nad 60 rokov. Najhoršie som sa cítil počas bronchitídy, ktorú som prekonal pred siedmimi rokmi. To ma na niekoľko dní vyradilo zo života. Koronavírus bol omnoho lepší, nemal som zimnicu, nebolelo ma telo. Dýchalo sa mi dobre, nemal som plný nos. Keby som bol doma s podobnými symptómami, pravdepodobne by som išiel do práce,“ uviedol na margo toho, ako sa cítil. 

Zdroj fotografie: CDC

Bridget Wilkins

Žena, ktorá bola pozitívne testovaná v austrálskom Brisbane, takisto netrpela žiadnymi silnými príznakmi. Bolela ju hlava a hrdlo, bola unavená, ale nič vážnejšie necítila.

„Koronavírus vzbudzuje ošiaľ a hystériu, a to je dobre. Je to vážne, najmä pre starších ľudí a ľudí s ďalšími zdravotnými problémami. Ale myslím si, že by sme mali ostať pokojní,“ upokojuje Bridget. 

Bridget netušila, kde sa mohla nakaziť, keďže koronavírus jej diagnostikovali, keď letela späť do Brisbane cez Singapur. 

Slová týchto ľudí potvrdzujú to, čo hovoria vedci a lekári. Koronavírus môže u niekoho prebehnúť tak ľahko, že si človek chorobu ani nevšimne. Naopak, u iných ľudí môže mať nákaza fatálne následky.

Zdroj: manchestereveningnews.co.uk

Zdroj titulnej fotografie: Facebook

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: