Search
Close this search box.

Toto je dar z prírody, ktorý slúži ako obranný štít a zároveň príjemne osladí život

Je nesporné, že včely sú užitočné a pracovité tvory. No okrem lahodného medu produkujú aj iné látky, ktoré nielenže chutia, ale tiež priaznivo pôsobia na naše zdravie. Používajú sa pri bolestiach hrdla, infekciách, zápaloch alebo pri starostlivosti o zuby. Ide o propolis, ktorý  prirodzene podporuje proces hojenia a bojuje proti baktériám, vírusom či plesniam.

Propolis je názov živice, ktorú včely používajú vo svojom úli na jeho utesnenie. V úli sa tak dá udržať potrebná teplota, no okrem tesniaceho účinku včely využívajú aj antibakteriálny, antivírusový a protiplesňový účinok propolisu. Propolis chráni domov včiel pred choroboplodnými zárodkami a rovnako dobre dokáže prospieť aj nášmu telu.

Propolis ako univerzálna zbraň proti baktériám, vírusom a plesniam

Pýtate sa, prečo by ste si mali kúpiť okrem medu aj kvalitný propolis? Flavonoidy v propolise paralyzujú rast baktérií, vírusov a plesní v ľudskom organizme. Po odrazení votrelcov včelia živica podporuje hojivé procesy a regeneráciu poškodeného tkaniva. Propolis má navyše anestetický účinok a tým zmierňuje bolesť.

Ľudia však môžu využívať všetky tieto vlastnosti propolisu rôznymi spôsobmi. Jednou z oblastí použitia tejto látky je tiež starostlivosť o zuby a ústnu hygienu. V rámci každodennej ústnej hygieny, napríklad ako prísada do zubnej pasty, ústnej vody alebo pastiliek, môže tento špeciálny „tmel“ vďaka svojmu antibakteriálnemu účinku účinne predchádzať zápalu ďasien.

Pomoc pri precitlivených zuboch

Mnoho ľudí trpí aj precitlivenými zubami: horúce a studené jedlá či nápoje sú mimoriadne problematické a ich jedenie a pitie tak spôsobuje bolesť. A práve proti týmto problémom môže pomôcť aj včelí propolis. Štúdia ukázala, že 10 až 30 percent propolisového gélu znižuje túto precitlivenosť a znižuje priepustnosť zubov.

V prípade akútnej bolesti zubov sa návšteva zubára nedá obísť, no prvotnú úľavu môže poskytnúť aj propolisový gél. Jeho otupujúci účinok prirodzene zmierňuje bolesť.

Včelia živica proti zápalom a infekciám

Antibakteriálny účinok lahodného včelieho medu a propolisu sa dá využiť nielen v ústach a hrdle. Vo forme kapsuly alebo zriedenej tinktúry sa cenné zložky môžu dostať aj do vnútorných orgánov. Už pár kvapiek tinktúry môže pomôcť proti zápalom v tele či infekciám.

Propolis môžete využiť aj na množstvo kožných problémov. Ako krém na akné, ako masť na otvorenú či citlivú pokožku a ako tinktúru na bradavice či ekzémy. Pár kvapiek propolisovej tinktúry do kúpeľa na nohy dokáže zmierniť alebo odstrániť aj mykózu nechtov.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Mladá či stará žena? To, čo na obrázku uvidíte ako prvé, o vás veľa napovie

Odporúčame: