Search
Close this search box.

Jedna z najstarších knižníc sveta skrýva hotové poklady. Prístupná je aj pre bežných čitateľov

Zdroj: Wikimedia / Diliff

Knižnice po stáročia existencie ľudstva slúžili ako zdroj poznania a vzdelanosti. Vďaka dostupným fotografiám máte možnosť spoznať impozantnú zbierku kníh spred 15. storočia. Tento skvost medzi knižnicami, ktorý je prístupný pre všetkých čitateľov, sa nachádza na Oxfordskej univerzite vo Veľkej Británii.


Ako uvádza portál The Mind Circle, vznik knižnice sa datuje do druhej polovice 15. storočia. Spája sa s pôsobením mladšieho syna anglického kráľa Henricha IV., lordom z Gloucestru. Lord Humfrey Lancaster bol rozhľadený a vzdelaný šľachtic, ktorý sa, okrem iného, preslávil ako veľký podporovateľ umenia a literatúry.

Po smrti v roku 1447 odkázal rozsiahlu kolekciu 281 manuskriptov Univerzite v Oxforde. Najstaršia čitáreň na svete, postavená v roku 1487, nesie práve jeho meno. Objavili sa už aj nejaké pokusy o jej digitalizáciu.

Duke Humfrey's Library Interior 3, Bodleian Library, Oxford, UK - Diliff.jpg
Zdroj: Wikimedia / Diliff

Knižnica ukrýva Bibliu či Shakespeara

Čo v tejto stredovekej knižnici nájdete? Ak by sme to chceli poňať chronologicky, podstatnú zložku tvoria latinské preklady pôvodných gréckych autorov či ranostredoveké odpisy biblických evanjelií z 3. storočia. K vzácnostiam patrí aj jedna z prvých kópií Guttenbergovej Biblie na svete či súbor Shakespearových drám, tzv. First Folio z roku 1623.

Jedinečné fotografie tohto priestoru sa podarilo zachytiť austrálskemu fotografovi Davidovi Illifovi. Ten sa vyjadril, že realizácia snímok bola náročná aj preto, že je zvyčajne fotografovanie starobylej knižnice zakázané. Fotografie boli vyhotovené len v nízkom rozlíšení, aby sa rukopisy nepoškodili.

Duke Humfrey's Library Interior 5, Bodleian Library, Oxford, UK - Diliff.jpg
Zdroj: Wikimedia / Diliff

Ešte do roku 2015 slúžila knižnica predovšetkým ako čitáreň máp, na štúdium hudby či vzácnych kníh spred roku 1641. Po otvorení novej sekcie knižnice je však dostupná pre všetkých používateľov knižnice Bodleian. Aj bežní užívatelia tak môžu nahliadnuť do tajov tejto nádhernej knižnice a nechať sa uchvátiť čarom slova.

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou

Odporúčame: