Search
Close this search box.

Jedna z najstarších knižníc sveta skrýva hotové poklady. Prístupná je aj pre bežných čitateľov

Zdroj: Wikimedia / Diliff

Knižnice po stáročia existencie ľudstva slúžili ako zdroj poznania a vzdelanosti. Vďaka dostupným fotografiám máte možnosť spoznať impozantnú zbierku kníh spred 15. storočia. Tento skvost medzi knižnicami, ktorý je prístupný pre všetkých čitateľov, sa nachádza na Oxfordskej univerzite vo Veľkej Británii.


Ako uvádza portál The Mind Circle, vznik knižnice sa datuje do druhej polovice 15. storočia. Spája sa s pôsobením mladšieho syna anglického kráľa Henricha IV., lordom z Gloucestru. Lord Humfrey Lancaster bol rozhľadený a vzdelaný šľachtic, ktorý sa, okrem iného, preslávil ako veľký podporovateľ umenia a literatúry.

Po smrti v roku 1447 odkázal rozsiahlu kolekciu 281 manuskriptov Univerzite v Oxforde. Najstaršia čitáreň na svete, postavená v roku 1487, nesie práve jeho meno. Objavili sa už aj nejaké pokusy o jej digitalizáciu.

Duke Humfrey's Library Interior 3, Bodleian Library, Oxford, UK - Diliff.jpg
Zdroj: Wikimedia / Diliff

Knižnica ukrýva Bibliu či Shakespeara

Čo v tejto stredovekej knižnici nájdete? Ak by sme to chceli poňať chronologicky, podstatnú zložku tvoria latinské preklady pôvodných gréckych autorov či ranostredoveké odpisy biblických evanjelií z 3. storočia. K vzácnostiam patrí aj jedna z prvých kópií Guttenbergovej Biblie na svete či súbor Shakespearových drám, tzv. First Folio z roku 1623.

Jedinečné fotografie tohto priestoru sa podarilo zachytiť austrálskemu fotografovi Davidovi Illifovi. Ten sa vyjadril, že realizácia snímok bola náročná aj preto, že je zvyčajne fotografovanie starobylej knižnice zakázané. Fotografie boli vyhotovené len v nízkom rozlíšení, aby sa rukopisy nepoškodili.

Duke Humfrey's Library Interior 5, Bodleian Library, Oxford, UK - Diliff.jpg
Zdroj: Wikimedia / Diliff

Ešte do roku 2015 slúžila knižnica predovšetkým ako čitáreň máp, na štúdium hudby či vzácnych kníh spred roku 1641. Po otvorení novej sekcie knižnice je však dostupná pre všetkých používateľov knižnice Bodleian. Aj bežní užívatelia tak môžu nahliadnuť do tajov tejto nádhernej knižnice a nechať sa uchvátiť čarom slova.

Najčítanejšie

TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Avokádo vôbec nie je vegánske. Šou na britskej stanici BBC otvorila zaujímavú tému
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
Význam farieb nie je jednotný. Ako sú vnímané v rôznych krajinách?

Odporúčame: