Life is beautiful

“Nedopusť, aby ti včerajšok, zabral väčšinu dneška” – Will Rogers

Nájdeš nás aj tu

Jedna z najstarších čitární na svete skrýva hotové poklady. Prístupná je aj pre bežných čitateľov

Knižnice po stáročia existencie ľudstva slúžili ako zdroj ľudského poznania a vzdelanosti. Vďaka dostupným fotografiám máte možnosť spoznať impozantnú zbierku kníh spred 15. storočia. Tento skvost medzi knižnicami, ktorý je prístupný pre všetkých čitateľov, sa nachádza na Oxfordskej univerzite vo Veľkej Británii.


Ako uvádza portál themindcircle.com, vznik knižnice sa datuje do druhej polovice 15. storočia a spája sa s pôsobením mladšieho syna anglického kráľa Henricha IV., lordom z Gloucestru. Lord Humfrey Lancaster bol rozhľadený a vzdelaný šľachtic, ktorý sa, okrem iného, preslávil ako veľký podporovateľ umenia a literatúry.

Po smrti v roku 1447 odkázal rozsiahlu kolekciu 281 manuskriptov Univerzite v Oxforde. Najstaršia čitáreň na svete, postavená v roku 1487, nesie práve jeho meno. V súčasnosti sú isté pokusy o jej digitalizáciu.

Duke Humfrey's Library Interior 3, Bodleian Library, Oxford, UK - Diliff.jpg
Zdroj: Wikimedia / Diliff

Biblia aj Shakespeare

Čo v tejto stredovekej knižnici nájdeme? Ak by sme to chceli poňať chronologicky, podstatnú zložku tvoria latinské preklady pôvodných gréckych autorov či ranostredoveké odpisy biblických evanjelií z 3. storočia. K vzácnostiam patrí aj jedna z prvých kópií Guttenbergovej Biblie na svete či súbor Shakespearových drám, tzv. First Folio z roku 1623.

Jedinečné fotografie tohto priestoru sa podarilo zachytiť austrálskemu fotografovi Davidovi Illifovi. Ten sa vyjadril, že realizácia snímok bola náročná aj preto, že je zvyčajne fotografovanie starobylej knižnice zakázané. Fotografie boli vyhotovené len v nízkom rozlíšení, aby sa rukopisy nepoškodili.

Duke Humfrey's Library Interior 5, Bodleian Library, Oxford, UK - Diliff.jpg
Zdroj: Wikimedia / Diliff

A aký je súčasný vývoj knižnice? Ešte do roku 2015 slúžila predovšetkým ako čitáreň máp, na štúdium hudby či vzácnych kníh spred roku 1641. Po otvorení novej sekcie knižnice je však dostupná pre všetkých používateľov knižnice Bodleian. Aj bežní užívatelia tak môžu nahliadnuť do tajov tejto nádhernej knižnice a nechať sa uchvátiť čarom slova.

A čo vy? Obdivujete krásu starých kníh alebo vás viac fascinujú modernejšie knižné priestory?

Zdroj: Wikipedia, themindcircle.com

Zdroj titulnej fotografie: Wikimedia / Diliff

You don't have permission to register