Search
Close this search box.

Chcete sa na dovolenke vyhnúť tlačenici? Navštívte týchto 10 nádherných európskych miest, ktoré turisti zatiaľ neobjavili

Existujú však miesta, ktoré masový turizmus až tak nezasiahol, a napriek tomu ponúkajú nádherné scenérie, bohatú históriu či pútavé atrakcie.

Stránka CNN Travel sa na takého miesta pozrela. Ktoré z nich by ste chceli navštíviť?

1. Orange, Francúzsko

Zdroj: Wikimedia / Gromelle Grand Angle

Kým Avignon je preplnený turistami vďaka letnému festivalu a palácu, v ktorom bol väznený pápež, neďaleké mesto Orange turisti zvyčajne obchádzajú. Nájdete tu rímsky amfiteáter postavený v 1. storočí nášho letopočtu, či múzeum, ktoré sídli v nádhernom panstve zo 17. storočia.2. Norwich, Anglicko

Zdroj: Wikimedia / Andrew Hurley

Hovorí sa, že Norwich má na každý deň v roku inú krčmu a na každú nedeľu v roku iný kostol. Toto tvrdenie je trochu prehnané, nič to však nemení na fakte, že tu nájdete veľa starodávnych kostolov hodných návštevy a veľa krčiem, v ktorých musíte vyskúšať vychýrené pivo Ale. Jedna z nich, krčma Adama a Evy, je najstaršou vo Veľkej Británii. Založili ju ešte v roku 1249.

3. Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Zdroj: Pixabay

Sarajevo leží vo vnútrozemí, a je preto len málokedy terčom dovolenky chtivých turistov. Tí zvyčajne skončia na niektorej z množstva chorvátskych pláží.

Sarajevo však má rozhodne čo ponúknuť. V jeho srdci leží Baščaršija, staré trhovisko, ktoré hýri farbami a vôňami. V Tuneli nádeje sa turisti môžu dozvedieť viac o 4-ročnom obliehaní Sarajeva počas občianskej vojny. O nej sa dozviete viac aj v Múzeu „Djetinjstvo u ratu“ (detstvo počas vojny). Odporúčame aj návštevu zanedbanej bobovej dráhy, ktorá bola používaná počas Zimných olympijských hier v roku 1984.

4. Priština, Kosovo

Zdroj: Flickr / Ann Priestley

Hlavné mesto Kosova, Priština, bolo dlhé roky synonymom vojny. Počas posledných dvadsiatich rokov sa však mesto postavilo na nohy a ponúka množstvo zaujímavých atrakcií. Ak si radi rozširujete obzory, určite navštívte Etnografické múzeum Emin Gjiku a Národné múzeum Kosova. A ak sa budete chcieť schladiť, odporúčame obrovský bazén schovaný v Germia Parku.

5. Malmö, Švédsko

Zdroj: Flickr / Stephane Lorino

Švédske Malmö je prepojené s Kodaňou, hlavným mestom Dánska, známym Öresundským mostom. To však rozhodne nie je jediná atrakcia, ktorú môžete vidieť v tomto treťom najväčšom švédskom meste. V Moderna Museet Malmö nájdete jednu z najlepších zbierok moderného umenia na svete. Takisto neprehliadnite hrad Malmöhus, v ktorom sídli niekoľko múzeí, ktoré rozprávajú históriu krajiny. Priamo v meste sa nachádza pláž Ribersborg, na ktorej môžete zrelaxovať.6. Vroclav, Poľsko

Zdroj: Flickr / Thomas Perch-Nielsen

Toto západopoľské mesto doslova dýcha históriou. Leží na brehu rieky Odra a v roku 2016 sa hrdilo titulom „Európske hlavné mesto kultúry“. Najvýznamnejšou pamiatkou je 114-metrová rotunda „Panoráma Racławice“, zobrazujúca bitku z roku 1794, v ktorej Poliaci porazili Rusov. Nájdete ju v Múzeu architektúry. Vroclav sa pýši nádherným historickým centrom, na jeho návštevu si rezervujte minimálne jeden deň.

7. Tbilisi, Gruzínsko

Zdroj: Flickr / Oleg Naydis

Hlavné mesto Gruzínska leží na hranici Európy a Ázie, a v jeho uliciach to aj patrične cítiť. Jeho história je multietnická. Známy kostol Metekhi z 13. storočia sa rozlieha neďaleko pevnosti Narikala, ktorú postavili Peržania v 4. storočí. Priamo v Tbilisi sa nachádzajú vzácne termálne pramene, ktoré obsahujú sírnatú vodu. Jej liečivé účinky si môžete ešte aj dnes vychutnať v kúpeľoch, ktoré dýchajú históriou.

8. Bern, Švajčiarsko

Zdroj: Flickr / CSaint Lin

Hlavné mesto Švajčiarska väčšina ľudí oblúkom obíde a zakotví v turisticky príťažlivejšom Zürichu alebo Ženeve. Mnoho domácich sa počas horúcich letných dní osviežuje v priezračnej riečke Aare. V Berne nájdete viac než 100 fontán, v Múzeu výtvarného umenia nájdete diela od Picassa a Kleea. V Berne takisto vznikla jedna z najznámejších čokolád Toblerone.

9. Trondheim, Nórsko

Zdroj: Flickr / Benjamin Wohlwend

Trondheim je tretie najväčšie mesto Nórska a nachádza sa na rovnomennom fjorde. Má však len 200 000 obyvateľov, a tak sa v jeho uliciach rozhodne nebudete cítiť stiesnene. Z historických budov je pravdepodobne najznámejšia Gotická katedrála. Avšak to najkrajšie, čo vám Trondheim môže ponúknuť, je dychberúca scenéria a romantické výhľady na more.10. Antverpy, Belgicko

Zdroj: Flickr / Lucho Payne

Antverpy sú tak trochu v tieni neďalekého Bruselu. Avšak celkom neprávom. Väčšina Belgičanov považuje Antverpy za najštýlovejšie belgické mesto. Jednou z najvýznamnejších pamiatok je Katedrála Panny Márie zo 14. storočia. Antverpy boli domovom významného maliara Paula Rubensa, pričom dom, v ktorom býval, si môžete pozrieť na vlastné oči. Nájdete tu tiež múzeum, ktoré sa zaoberá diamantmi.

Zdroj: cnn.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: