Life is beautiful

“Nedopusť, aby ti včerajšok, zabral väčšinu dneška” – Will Rogers

Nájdeš nás aj tu

Chcete sa na dovolenke vyhnúť tlačenici? Navštívte týchto 10 nádherných európskych miest, ktoré turisti zatiaľ neobjavili

Existujú však miesta, ktoré masový turizmus až tak nezasiahol, a napriek tomu ponúkajú nádherné scenérie, bohatú históriu či pútavé atrakcie.

Stránka CNN Travel sa na takého miesta pozrela. Ktoré z nich by ste chceli navštíviť?

1. Orange, Francúzsko

Kým Avignon je preplnený turistami vďaka letnému festivalu a palácu, v ktorom bol väznený pápež, neďaleké mesto Orange turisti zvyčajne obchádzajú. Nájdete tu rímsky amfiteáter postavený v 1. storočí nášho letopočtu, či múzeum, ktoré sídli v nádhernom panstve zo 17. storočia.2. Norwich, Anglicko

Hovorí sa, že Norwich má na každý deň v roku inú krčmu a na každú nedeľu v roku iný kostol. Toto tvrdenie je trochu prehnané, nič to však nemení na fakte, že tu nájdete veľa starodávnych kostolov hodných návštevy a veľa krčiem, v ktorých musíte vyskúšať vychýrené pivo Ale. Jedna z nich, krčma Adama a Evy, je najstaršou vo Veľkej Británii. Založili ju ešte v roku 1249.

3. Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Zdroj: Pixabay

Sarajevo leží vo vnútrozemí, a je preto len málokedy terčom dovolenky chtivých turistov. Tí zvyčajne skončia na niektorej z množstva chorvátskych pláží.

Sarajevo však má rozhodne čo ponúknuť. V jeho srdci leží Baščaršija, staré trhovisko, ktoré hýri farbami a vôňami. V Tuneli nádeje sa turisti môžu dozvedieť viac o 4-ročnom obliehaní Sarajeva počas občianskej vojny. O nej sa dozviete viac aj v Múzeu „Djetinjstvo u ratu“ (detstvo počas vojny). Odporúčame aj návštevu zanedbanej bobovej dráhy, ktorá bola používaná počas Zimných olympijských hier v roku 1984.

4. Priština, Kosovo

Hlavné mesto Kosova, Priština, bolo dlhé roky synonymom vojny. Počas posledných dvadsiatich rokov sa však mesto postavilo na nohy a ponúka množstvo zaujímavých atrakcií. Ak si radi rozširujete obzory, určite navštívte Etnografické múzeum Emin Gjiku a Národné múzeum Kosova. A ak sa budete chcieť schladiť, odporúčame obrovský bazén schovaný v Germia Parku.

5. Malmö, Švédsko

Švédske Malmö je prepojené s Kodaňou, hlavným mestom Dánska, známym Öresundským mostom. To však rozhodne nie je jediná atrakcia, ktorú môžete vidieť v tomto treťom najväčšom švédskom meste. V Moderna Museet Malmö nájdete jednu z najlepších zbierok moderného umenia na svete. Takisto neprehliadnite hrad Malmöhus, v ktorom sídli niekoľko múzeí, ktoré rozprávajú históriu krajiny. Priamo v meste sa nachádza pláž Ribersborg, na ktorej môžete zrelaxovať.6. Vroclav, Poľsko

Toto západopoľské mesto doslova dýcha históriou. Leží na brehu rieky Odra a v roku 2016 sa hrdilo titulom „Európske hlavné mesto kultúry“. Najvýznamnejšou pamiatkou je 114-metrová rotunda „Panoráma Racławice“, zobrazujúca bitku z roku 1794, v ktorej Poliaci porazili Rusov. Nájdete ju v Múzeu architektúry. Vroclav sa pýši nádherným historickým centrom, na jeho návštevu si rezervujte minimálne jeden deň.

7. Tbilisi, Gruzínsko

Hlavné mesto Gruzínska leží na hranici Európy a Ázie, a v jeho uliciach to aj patrične cítiť. Jeho história je multietnická. Známy kostol Metekhi z 13. storočia sa rozlieha neďaleko pevnosti Narikala, ktorú postavili Peržania v 4. storočí. Priamo v Tbilisi sa nachádzajú vzácne termálne pramene, ktoré obsahujú sírnatú vodu. Jej liečivé účinky si môžete ešte aj dnes vychutnať v kúpeľoch, ktoré dýchajú históriou.

8. Bern, Švajčiarsko

Hlavné mesto Švajčiarska väčšina ľudí oblúkom obíde a zakotví v turisticky príťažlivejšom Zürichu alebo Ženeve. Mnoho domácich sa počas horúcich letných dní osviežuje v priezračnej riečke Aare. V Berne nájdete viac než 100 fontán, v Múzeu výtvarného umenia nájdete diela od Picassa a Kleea. V Berne takisto vznikla jedna z najznámejších čokolád Toblerone.

9. Trondheim, Nórsko

Trondheim je tretie najväčšie mesto Nórska a nachádza sa na rovnomennom fjorde. Má však len 200 000 obyvateľov, a tak sa v jeho uliciach rozhodne nebudete cítiť stiesnene. Z historických budov je pravdepodobne najznámejšia Gotická katedrála. Avšak to najkrajšie, čo vám Trondheim môže ponúknuť, je dychberúca scenéria a romantické výhľady na more.10. Antverpy, Belgicko

Antverpy sú tak trochu v tieni neďalekého Bruselu. Avšak celkom neprávom. Väčšina Belgičanov považuje Antverpy za najštýlovejšie belgické mesto. Jednou z najvýznamnejších pamiatok je Katedrála Panny Márie zo 14. storočia. Antverpy boli domovom významného maliara Paula Rubensa, pričom dom, v ktorom býval, si môžete pozrieť na vlastné oči. Nájdete tu tiež múzeum, ktoré sa zaoberá diamantmi.

Zdroj: cnn.com

You don't have permission to register