Search
Close this search box.

Nezvyčajný úkaz, ktorý zaujal ľudí po celom svete: Čo stojí za tajomným kruhovým lesom?

V súčasnosti si mnohí z nás len málo uvedomujú hodnotu, akú majú lesy pre prírodné a ľudské spoločenstvá. V Japonsku prebiehal dlhodobý experiment, ktorý by čiastočne pomohol riešiť environmentálne problémy. Jeho výsledok všetkých prekvapil.


Ako uvádza portál themindcircle.com, experiment sa uskutočnil v južnom Japonsku, konkrétne v oblasti Miyazaki. Cédre tu vytvárajú tvar dokonalého kruhu podľa vopred premysleného plánu. Ten je výsledkom enviromentálneho projektu, ktorý vznikol ešte v roku 1973, a bol zameraný na podporu rastu podľa rozmiestnenia stromov.

Podľa oficiálneho dokumentu japonského ministerstva poľnohospodárstva ide o tzv. experimentálne lesníctvo. Projekt bol spoluvytváraný vedcami, ktorí vysádzali stromy tak, aby vytvorili 10 sústredených kruhov. Ukázalo sa, že výškový rozdiel medzi stromami sadenými v strede a tými, ktoré sa nachádzajú na vonkajšom okruhu, predstavuje viac ako 5 metrov. Hoci teda tento les pôsobí bezpochyby záhadne, žiadne veľké tajomstvo či symboliku za ním nenájdete. 

Zdroj: Google Earth

Kruhy môžete dokonca zahliadnuť aj pri prezeraní máp na Google Earth. Samotný experiment preukázal, že zachované rozostupy medzi stromami môžu, s ohľadom na ich rast, viesť k prekvapivým výsledkom. Pôvodne sa uvažovalo o ich ťažení už po 5 rokoch. Záujem, ktorý tento kruhový les vyvolal u verejnosti, však vedie k úvahám o jeho zachovaní. 

Vedeli by ste si podobný experiment predstaviť aj u nás?

Zdroj: themindcircle.com

Zdroj titulnej fotografie: Pinterest

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť

Odporúčané články: